Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Ve filmu Občan K. parta Ztohoven vzpomíná na akci s občankou

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

6. 11. 2012

Spíš než o pořádný dokument se vším všudy připravila recesistická skupina Ztohoven záznam. Připomínají v něm, jak se před dvěma lety proti nim spikla veřejnost kvůli výměně občanek.

Možná si někteří z vás akci Občan K. pamatují – v červnu roku 2010 uspořádala umělecká skupina Ztohoven vernisáž, kde prezentovala závěry ze své akce, kdy si mezi sebou navzájem vyměnili občanské průkazy. Bylo z toho velké haló, policie uzavřela výstavu a zatkla Romana Týce. Ve stejnojmenném filmu chtějí umělci vysvětlit ještě více své záměry.

Umělecká skupina Ztohoven sestává z dvaceti až stovky aktivních členů, mezi něž spadá i mediálně známý Roman Týc. Jejich první větší akcí byla změna Havlova srdce na Pražském hradě na otazník, o několik let později zase vecpali do pořadu Panoráma na ČT atomový výbuch. Naposledy se v médiích objevili se svojí Morální reformou z letošního června, kdy politikům a novinářům rozeslali fiktivní omluvné SMS.

Dokument zachycuje události před výstavou, během ní i poté, staré jen několik měsíců. Vždy dva jednotliví umělci si morphingem svých fotografií nechají vyrobit nového člověka, který má z každého polovinu. Následně si nechají vystavit nové občanky, a ty mezi sebou zamění. Na fotce je tedy jen 50 procent jejich tváře a jméno, datum narození a další náležitosti kolegy. Tím chtějí dokázat, že jména občanů jsou pro stát pouhými daty.

Možná si někdo „bezksichťáka“ pamatujete. Zdroj: Aerofilms

Myšlenka dokumentu je blízká každému, a to ani nemusíte číst knihy Franze Kafky. Závěry jsou pak mírně očekávatelné (pro stát jsme pouhá masa), ovšem tak naléhavé, že se musí říct nahlas v jakékoliv době. Filmový Občan K. tak splňuje stejný účel jako jeho výstavní předchůdce – sděluje lidem něco, co možná každý tuší, ale ne vždy si to uvědomuje.

Čtěte více: Festival Ji.hlava 2012 nabídl Ztohoven i Smetanu. Vyvrcholil na sněhu

Problém je v provedení. Film totiž spíše než plnohodnotný dokument, který má své místo v kinech, připomíná amatérský záznam akce. Působí jako home made video, které si skupina Ztohoven během své akce natáčela, a nakonec se rozhodla ho zveřejnit.

Pro fanoušky syrových dokumentů bez příkras bude Občan K. skvělým zážitkem. Ti, kteří přece jen požadují částečnou stylizaci, budou svých peněz za lístek litovat. Kromě Romana Týce jsou totiž všichni členové v médiích málo zběhlí. Koktají, zadrhávají se, nedokážou pořádně vysvětlit svoji myšlenku. První polovina snímku je tak plná téměř až nesnesitelných promluv, z nichž si divák příliš neodnese. Maximálně se členové Ztohoven ukážou takoví, jací jsou. Své záměry vysvětlí jen zmateně a nesrozumitelně.

[youtube_660]nlLLU9i6onU[/youtube_660]

S přístupem k filmu souvisí pak i amatérský vzhled. Občas je natáčen ze skrytých kamer, což je zcela logické a odůvodnitelné – pokud si chcete vyzvednout falešnou občanku, jen těžko můžete po úřadě pobíhat s obrovskou krabicí přes rameno.

Vysvětlit však už nejdou rušivé a agresivní zoomy u některých mluvících hlav. Když ke konci přibude promluva Romana Týce, který z celé skupiny dokáže projekt nejlépe vysvětlit, divák jásá nad konečně srozumitelně podaným obsahem. Jako by mu ale nutně muselo něco zkazit radost, kamera se začne více houpat a zoomy vypadají jako z rukou člověka s epileptickým záchvatem.

To, čeho chtěli Ztohoven dokázat, se jim podařilo. Sdělili prostřednictvím dalšího média své myšlenky a jisté varování společnosti. Zapojili do toho i vtipnou epizodu s Miroslavem Kalouskem, když se setkal na focení osobností roku 2010 s Občanem K. Vysvětlení, proč jde takový film do kin, ale bohužel nepřinesli.

Občan K.

Dokumentární
Česko, 2012, 72 min

Režie: Michal Romeo Dvořák

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Ve filmu Občan K. parta Ztohoven vzpomíná na akci s občankou