Menu
TOPZINE.cz
Apetit

RECENZE: V knize Rafaelova škola se čtenářky změní ve víly

Redakce

Redakce

20. 10. 2011

Česká autorka Renata Štulcová otvírá brány školy pro víly, nágy, nymfy, sirény, dryády a fauny. Jedinečné napínavé dobrodružství může začít.

Hlavní hrdinka se pomalu mění ve vílu Zdroj: sxc.hu

Renata Štulcová, známá především trilogií Nemetonburk, příběhem čtyř sourozenců ze záhadného českého hradu, za kterou obdržela i nominaci na Zlatou stuhu, nám tentokrát přibližuje tajemný svět přírody a jejích odvěkých bytostí.

Když vám na zádech vyrostou křídla

Dvanáctiletá Marina se dostává na přírodovědné gymnázium, Rafaelovu školu. Teprve teď zjišťuje, že dlouhotrvající bolesti zad byly způsobené křídly, která jí pomalu vyrůstají. A to není jediná zvláštní věc. Rafaelova škola totiž nevyučuje jen matematiku a češtinu, ale také bylinkářství, létání a nauku o přírodních bytostech, do kterých se během svého studia metamorfózují.

V jezeru proto plavou nymfy, místo učitele zastávají víly, nágy, harpye či fauni. Marina se ihned stíhá spřátelit, poprvé zamilovat a hledat svoji ztracenou maminku. A čeká ji i odhalení strašlivého rodinného tajemství.

Jak už to v knihách Renaty Štulcové bývá, budete mít problém se od knihy odtrhnout. Jeden dějový zvrat následuje za druhým a skoro až detektivní zápletka vám nedá spát. Ještě se nestačíte rozkoukat, že v zámku poblíž Berouna se to jen hemží bytostmi s motýlími křídly či kentaury z antických bájí, a už se hlavní hrdinku pokusí někdo zabít.

Avšak jakmile následuje chvilka k prohlédnutí pečlivě propracovaných mytologických bytostí, cítíte náhle, že byste sem také chtěli patřit. Autorka totiž ví, jak děti uvažují, co cítí a co potřebují prožít. Komu by se nelíbilo létat s křídly jako paví očko či tančit při měsíci s královnou víl? A nechybí zde ani první nešťastná láska.

Trable s láskou a hledání odpuštění

Hlavní hrdinka Marina se chová jako přátelská, i když hodně všetečná holka, která každou chvíli spadne do nějakého průšvihu. Dětské čtenářky si ji oblíbí i kvůli jejím problémům s klukem, do kterého se zamilovala. Nejtěžší zkouška pro ni nakonec není najít v sobě dost odvahy k boji, ale najít sílu odpustit.

Jména v knize vám budou povědomá, kamarádka Mariny se jmenuje Médea, syn krále elfů Puk, ředitelka Flóra a samotný zakladatel školy slavný malíř Rafael Santi.

The YouTube ID of VpMVD6e7wHM&feature=related is invalid.

Knihu prostupují krásné ilustrace rostlin i samotné školy. Začátek každé kapitoly uvozuje bylinka či květina a její využití, které souvisí také s dějem. Určitá rostlinka je nakreslená a nadepsaná latinským názvem.

Škola, i díky svými bytostem odkázaným na přírodu, vyhlašuje ekologické projekty. A ačkoli jedna z postav říká, že nejsou Greenpeace, stejně zde najdeme ekologické poselství, na konci knihy trochu příliš násilně podané.

Čtenář se může nejdříve trochu ztrácet, přece jen byl vhozen do děje opravdu rychle a ani si nestačí pořádně prohlédnout všechna stvoření či pochopit, proč královna víl učí na gymnáziu. Také se člověk neubrání jistému srovnávání se všemi těmi kouzelnými školami, které vytlačují z knižních pultů jedna druhou. I když ta s brýlatým sirotkem je stále nejznámější.

Čtěte také: Kniha Bláznivé léto přináší další příběh o mumincích

Oproti Nemetonburku působí Rafaelova škola více jako četba pro dívky, ať už růžovým obalem knihy či spíše dívčím světem, jeho citovým prožíváním a problémy. Avšak stálé napětí by tento pohled mohlo trošku vyrovnat.

Celá koncepce knihy byla vystavěna na principu pokračování, což je v poslední době velký trend, ale knize spíše ubírá než naopak.

Rafaelova škola přináší na křídlech víl poutavé dobrodružství mladé dívky, která musí nejen čelit nástrahám kouzel, ale i vlastního dospívání. A je jistě příjemné vědět, že nemusíme číst jen britské a americké autorky.

Název originálu: Rafaelova škola: Vílí křídla
Autor: Renata Štulcová
Obálka: Jarmila Marešová
Počet stran: 376
Vazba: brožovaná
Rozměry: 135 x 195 mm
Vydala: Mladá fronta, Praha 2011
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení: **** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: V knize Rafaelova škola se čtenářky změní ve víly