Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Užívej si, co to jde. Woody Allen bez Woodyho Allena

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

12. 5. 2010

Prý už nemá čas, a tak se rozhodl obsadit místo sebe jiného nervózního seniora. Zafungovala náhražka, nebo by si Woody měl ten čas sakra udělat?

Užívej si, co to jde, Zdroj: distributor filmu

Náhražka nese jméno Larry David a vykonává práci komika, producenta, režiséra a také spisovatele. Z jeho pera vznikl například sitcom Show Jerryho Seinfelda, v každém případě není tak známý jako Woody Allen. To by ještě nemuselo vadit. Jenže on není ani tak dobrý.

Uznávám, že výraz dobrý nic moc nevypovídá. Takže hrát neumí nebo co? V této komedii dostal vlastně příležitost představit se většímu publiku. Hází jeden fór za druhým, má kousavé poznámky na všechno dění okolo, trpí těžkou paranoiou. Obávám se ale, že přesně tyhle klady nenese na svých hubených bedrech on, nýbrž režisér a scenárista v jedné osobě.

Intelektuál a jazzman

Woody Allen. Pro někoho toto jméno zní už jako zaklínadlo. Tvůrce inteligentních komedií, u kterých se královsky pobavíte, až když budete číst filosofy a povinnou četbu. Milovník sexu, Manhattanu, jazzu a sexu.

Ve stomrakodrapém New Yorku se odehrává i tato romantická komedie. Stárnoucí a permanentně nespokojený Boris (Larry David) náhodou narazí na mladou a poměrně jednoduchou Melody (Evan Rachel Wood). Začne u něj bydlet. Přesto, že by mohl být jejím dědečkem, vyspí se spolu (několikrát). Borisovi ale nestačí nějaká přihlouplá jižanka, rozhodne se Melody vzdělávat, nutit do poslechu vážné hudby a požádat ji o ruku. Celkem fajn plán.

A kde je Woody?

Když zavřu oči, vidím v Borisově roli Woodyho. Psal o sobě, psal možná i pro sebe. Kvůli nedostatku času ale nemohl ztvárnit hlavní roli, a tak ji přenechal jinému bělovlasému komikovi. Což je možná věčná škoda.

Larry David totiž není tolik vtipný. Ostré fórky, které mu napsal Woody, zní z jeho úst příliš drsně. Příliš negativně, příliš za každou cenu. Woodyho hlášky vyslovené Woodym jsou lehké a uvolněné (i když se třeba zakoktává). Larry David ale zní, jako by se mu chtěl hrozně přiblížit a ono to ne a ne vyjít.

Užívej si, co to jde, Zdroj: distributor filmu

A když po tom spočívá vlastně celý film na někom, kdo napodobuje a není svůj (protože kdo má charisma Woodyho Allena?), přestane vás komedie bavit. Další problém je postava mladičké blondýnky. Za prvé je nesmírně nesympatická. Allen nemá všechny postavy perfektní, uřvané baby jsou jeho nejoblíbenější. Aspoň ale baví. Zatímco přihlouplá vidlačka nemá moc co nabídnout.

Za druhé je celý ten jejich vztah neuvěřitelný. Kolikrát jste už viděli, aby intelektuál a bohém skončil u nohou slečny s IQ 90? Zvlášť když dospěje k závěru, že si ji i musí vzít. Nepříjemní hlavní hrdinové narážejí na nesmyslnou zápletku a pak už je jen zachraňují brilantní (nádherné slovo!) dialogy a vtipy. To by nebyl Woody Allen, aby vás minimálně nerozesmál, že vyprsknete colu na diváka v křesle před vámi.

Příště si už snad střihne hlavní, nebo alespoň vedlejší roli on, pan Božský. Protože Woody je jako máslo a všechno okolo jsou pochybné margaríny.

Užívej si, co to jde (Whatever Works)

Komedie / Romantický
USA / Francie, 2009, 92 min

Režie: Woody Allen
Hrají: Larry David, Evan Rachel Wood, Patricia Clarkson, Ed Begley Jr., Henry Cavill, Olek Krupa, Jessica Hecht, Michael McKean, Yolonda Ross

Hodnocení: 3***

[album:

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Užívej si, co to jde. Woody Allen bez Woodyho Allena