Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Twilight sága: Zatmění. Zklamání, nebo překvapení roku? Jak pro koho…

!SPECIÁL! Fanoušci po celém světě se konečně dočkali! Premiéra dlouho očekávaného snímku, kterým pokračuje upírská sága Stmívání, je tady. Tentokrát jde o třetí díl s názvem Zatmění a do našich kin se dostává právě dnes (30. června) o půlnoci.

Temnější než dřív - Seattle trápí upíři

Hned na začátek musím upozornit, že podle mě by se adaptace knihy ságy Stmívání vůbec neměla dostat na plátna kin, mělo zůstat u knihy a dost. Ale současný trend velí jinak a tak jsme svědky zfilmování mnoha knižních příběhů, které jsou někdy hodně zdařilé (Pán Prstenů), tolerované a relativně uznávané (Harry Potter), anebo jen přetrpěné (Eragon).

Očima Pavlíny Nouzové: Zvrhle zábavné, mírně zdlouhavé a unylé, perverzně komediální. Zatmění je v podstatě perfektní film, na který může zajít kdokoliv. Vygumované fanynky si zavzdychají, jejich bojfrendi se vyspí a milovníci guilty pleasure filmů se zasmějí víc než u Monty Pythonů. Třetí díl Stmívání se vlastně povedl. Je mi ale jasné, že bez podpory rozesmátých diváků v sále bych to nezvládla. Pořád je to přece jenom srágora.

Hodnocení: 2**

A pak je tady Stmívání. Fenomén, který se na pulty knihkupectví dostal v roce 2005 a způsobil poprask. Desetitisíce žen a mladých dívek po celém světě prožily onen román, který má na svědomí americká spisovatelka Stephenie Meyerová. Díky ní se mnoho žen odpoutalo do svého vlastního života a znovu prožilo první lásku (v této knize ještě romantičtější, ještě dramatičtější a ještě magičtější, než by v reálném životě mohla být) a ze Stmívání se stal trhák.

Bella a Edward

Stmívání se nikdy nemělo dostat na plátna kin

Jak  je ale v současnosti zvykem (pravidlem), ze všeho úspěšného je potřeba vytřískat co nejvíc peněz. Tak vznikl první film, druhý film a nyní je v kinech třetí film, který stejně jako předchozí převádí na plátna kin příběh Belly (Kristen Stewart), upíra Edwarda (Robert Pattinson) a vlkodlaka Jacoba (Taylor Lautner).

Hlavní problém ovšem spočívá v tom, že kniha sama o sobě je něco jako psychologický milostný román (ačkoli takový žánr asi neexistuje, lepší definice mě nenapadá) a celý příběh vypráví hlavní hrdinka Bella. Filmoví tvůrci tady naráží na překážku, jak se vypořádat s dějem popisovaným jen jedněma očima, které jsou navíc značně subjektivní. Podle ohlasů na předchozí film Twiligh Sága: Nový měsíc (naše recenze tady) je zřejmé, že se s tím nepopasovali moc dobře.

Pro fanoušky nuda, pro ostatní možná nepochopitelné

A teď k samotnému filmu. Režie třetího dílu Twilight ságy se ujal David Slade, na jehož kontě je zatím pouze pár filmů – mezi nimi například V pasti nebo Dlouhá noc. Po víceméně záporném hodnocení, jaké si vysloužil Nový měsíc, bylo Zatmění velkou výzvou. Prozatím se zdá, že se jí Slade zhostil docela dobře.

Stejně jako u předchozích dvou filmů, i tady se tvůrci drželi knižní předlohy (skoro mi přišlo, že zatím nejvíc). Bohužel to ale vedlo k tomu, že já, jakožto člověk, který četl předlohu, jsem v podstatě celou dobu předem věděla, jaká slova budou v následujících momentech herci pronášet a jaké scény budou následovat, což bylo poněkud otravné. Na druhou stranu ale  pro ty, co knihu neznají, musí být úleva, že jim konečně někdo vysvětlí, jak to vlastně v té Twilight sáze všechno je.

Rosalie a Emmett - dva z Cullenových

Lautner opět zklamal

Samotné postavy ve filmu mají konečně jasnější charakter a některé z nich, především Jasper (Jackson Rathbone) a Rosalie (Nicki Reed), se vlastně konečně blíž představí divákům. Na hlavních hrdinech v podání Kristen Stewart (Bella) a Roberta Pattinsona (Edward) je vidět, že už za sebou mají víc filmových zkušeností než v prvních dvou snímcích a jejich výkony jsou vyrovnanější a už ne tolik rozpačité.

Více článků o Stmívání naleznete v našem speciálu

Bohužel ale zklamu fanynky Taylora Lautnera (Jacob) – ten je pořád stejný. Ačkoli vlastně… no ano! Pod nosem měl něco jako náznak vousů – snad aby vypadal starší (bohužel ale vypadal jen jako že se zapomněl pořádně oholit).

Bella se svým otcem

Hudba od Pána prstenů

Velmi příjemným překvapením oproti předešlým snímkům je hudba. O tu se postaral Howard Shore, který má na svědomí již výše zmíněného Pána prstenů, kde za hudbu získal hned tři Oscary. Není tak divu, že celý film má už v úvodní scéně zcela jiné grády, než jsme byli doposud zvyklí. A ačkoli je Shoreho rukopis snadno čitelný a v některých momentech si na Pána Prstenů vzpomenete, i tak je to pořád skvěle odvedená práce.

Nechápu jediné: jak to ti filmaři dělají, že se jim z příběhu vytrácí to nejdůležitější – napětí, které nutí sledovat děj od začátku se zatajeným dechem a nepřestávat, dokud to neskončí. Stephenie Meyerová sice napsala milostný román, ale takový, který má notnou dávku napětí, ironie a humoru. Navíc nejvýraznějším pomocníkem v románech Stephenie Meyerové je fantazie. Nechává totiž spoustu věcí tak, aby si je člověk mohl sám domyslet a představit. Když pak takové scény vidíte na plátně, jsou najednou ploché a bezvýrazné, jako by jim něco chybělo.

Všechny tři filmy toho tedy oproti knize bohužel dost postrádají a já jsem tak nucená hodnotit jen podle kritéria jak moc se jim podařilo nezprznit knihu a o kolik to bylo lepší, než předchozí díly. Naštěstí (nebo pro některé naneštěstí) není všem dnům konec a čekají nás ještě poslední dva filmy adaptující čtvrtý díl ságy Rozbřesk, což je všeobecně nejoblíbenější kniha celé ságy. Tak uvidíme, co přinese.

Twilight Sága: Zatmění (Twilight Saga: Eclipse, The)

Fantasy, Romance, Thriller
USA, 2010, 124 min

Režie: David Slade
Hrají: Kristen Stewart, Robert Pattinson, Taylor Lautner, Ashley Greene, Peter Facinelli, Billy Burke, Dakota Fanning

Hodnocení: 4**** (Říká fanoušek knihy ve mně)
3*** (Říkám ve snaze o objektivitu)

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2010_twilight-saga-eclipse/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Twilight sága: Zatmění. Zklamání, nebo překvapení roku? Jak pro koho…