Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Twilight sága: Zatmění. Komedie s mezidruhovou erotikou

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

5. 7. 2010

!SPECIÁL! Fanynky nadšeně vbíhají do kinosálů a potajmu strhávají plakáty ze vstupních dveří. Intelektuální debaty zavádějí neotřelé téma: nerozumíme té nové generaci. Vznikají nová pexesa, puzzle, plyšáci a vibrátory s podobiznou TOHO upíra. Třetí Stmívání dorazilo do kin.

Tak aby nedošlo k nedorozumění: nejsem fanynkou Stmívání. Nečetla jsem ho a číst ho ani nechci, můj mozek je pořád ještě v pořádku a třináct mi už bylo před nějakým tím pátkem.

Na gala premiéru jsem šla vyděšená, že mě při prvním uchechtnutí zbijí radikální teenagerky, a se vzrušujícím mrazením v zádech, protože stát se filmovým mučedníkem by se hodilo do životopisu. A pak jsem se v Zatmění zklamala.

Zatmění je komedie roku

Tenhle pseudoromantický pseudohoror je v jistých aspektech sakra povedený. Především ve své univerzálnosti. Fanynky si zavzdychají, jejich přítelové se prospí, diváci s úchylkou v sebetrýznění (rozumějte já) se zasmějí jako nikdy. Zatmění je totiž komedie roku.

Režisér David Slade (horor 30 dní dlouhá noc) je mistr v balancování na tenké hraně parodie. Diváci s nižší schopností empatie vezmou Zatmění vážně, ti všímavější ale ihned pochopí, jakou srandu si z upírské ságy dělá. Samotné dialogy v sobě skrývají narážky, které si můžete vyložit jako milounký vtípek… Ve skutečnosti se ale jedná o kruté rýpnutí do zaslepených upírožroutek.

Edward Cullen (Robert Pattinson) tu třeba napomíná vlkodlaka Jacoba (Taylor Lautner), aby si už konečně oblékl tričko. Takhle žadonil nejeden divák během sledování předchozího dílu Nový měsíc. Hádka o to, který z nich je teplejší, je pak už jen třešinkou na dortu.

Mezidruhová erotika s vlkodlakem

Kdyby byl celý snímek pojatý jako parodie, mé nadšení by neznalo mezí. Slade se ale musel přece jen držet nějakých pravidel (fanynky by mu vyhlásily stmívací džihád), a tak kromě několika neuvěřitelně zábavných momentů narazíte na nudnou romanci bez logického děje. Po Belle (Kristen Stewart) jde upírka Victorie, kterou jste mohli vidět už v minulých dílech. A sokové Jacob a Edward musí začít spolupracovat, aby svoji společnou lásku ochránili. Dojde i na muchlování s vlkodlakem.

Taylor Lautner pro změnu oblečený, Zdroj: distributor filmu

Když se na konci zamyslíte, jestli se něco změnilo oproti první minutě Zatmění, dojde vám, že vlastně vůbec nic. Pár lidí (ehm, upírů) umřelo, pár málem umřelo, pár se trošku škráblo. Na vývoj postav v knize to možná má nějaký efekt, ty filmové se ale tváří pořád stejně. Na vině bude samozřejmě i fakt, že Kristen Stewart neumí hrát a chudák Pattinson má opatlaný bílý ksicht a nesmí moc dávat najevo mimiku (je přeci chladný upír). O Lautnerově jediném hereckém projevu a la svlíkám si tričko, případně mám už svlíklý tričko ani nemluvě.

Má rada je snad jasná – pokud máte rádi Stmívání, jen si ho užijte. Zatmění je rozhodně lepší než dvojka. Pokud Stmívání nesnášíte a nedejbože vás na něj někdo vytáhl do kina, neberte to vážně. Jen se zasmějte. Nezapomeňte ovšem na neprůstřelnou vestu.

Více článků o Stmívání naleznete v našem speciálu

Twilight Sága: Zatmění (Twilight Saga: Eclipse, The)

Fantasy, Romance, Thriller
USA, 2010, 124 min

Režie: David Slade
Hrají: Kristen Stewart, Robert Pattinson, Taylor Lautner, Ashley Greene, Peter Facinelli, Billy Burke, Dakota Fanning

Hodnocení: 2**

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/2010_twilight-saga-eclipse/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Twilight sága: Zatmění. Komedie s mezidruhovou erotikou