Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Tvář v ohni v Celetné jiskří. OLDstars vzrušují diváky

Napětí, vzrušení, touha, první lásky i sex. Tak přesně tyto ingredience rovnoměrně míchají a ve velkých porcích servírují OLDstars. Svůj nejnovější počin, Tvář v ohni podle Mayerburga, hrají v Divadle v Celetné.

FOTO: Tvář v ohni, OLDstars_1

Kurt s Olgou prožívají velice specifické dospívání. Zdroj: Jakub Fulín, OLDstars

Režie současného německého dramatu se ujal Tomáš Staněk a do hlavních rolí sourozenců v incestním vztahu obsadil Annu Peřinovou a Matyáše Řezníčka.

Sourozenci, kteří se velice specifickým způsobem snaží vyrovnat se svými rodiči, současnou společností i sami se sebou, jsou v podání Anny a Matyáše velice přesvědčiví. Diváci chvílemi až litují Olžina přítele Pavla, když se mu Olga s Kurtem mstí za přátelství s jejich rodiči.

FOTO: Tvář v ohni, OLDstars_2

Prostor je vyřešen netradičně. Koupelna je o patro níž než zbytek scény.

Scéna je důmyslně uskupena do několika pater a díky pár drobným změnám umožňuje rychlou změnu prostředí. Aktivní část prostoru je zdůrazněna samozřejmě díky světlu, které také funguje jako přenos v čase.

Časové zasazení příběhu do téměř současného Berlína je podpořeno jak samotným jazykem v překladu Jiřího Balvína, tak i pojetím scény a kostýmů. Džíny, šortky, mikiny s kapucí a tenisky se objevují v inscenaci stejně jako aktuální vydání novin, povlečení ze švédského řetězce s nábytkem a současné vybavení koupelny.

alena-hlavnickovaOčima Aleny Hlavničkové: Tvář v ohni od Maria von Mayenburga v podání OLDstars odkrývá rozklad jedné na první pohled zcela klasické rodiny. Všichni herci jsou ve svých rolích autentičtí. Anna Peřinová v roli dcery a Matyáš Řezníček jako syn Kurt se do svých rolí zcela ponořili.

Zajímavé je proložení inscenace namluveným textem, na který konkrétní postavy reagují. Časté pauzy proložené zhasnutím jsou chvílemi příliš dlouhé. Využití osvětlení ke zdůraznění určitých momentů na jevišti se naopak velmi povedlo.

Hodnocení: 70%

Všechny dílky skládanky do sebe perfektně zapadají a vytvářejí působivou kompozici. Napětí diváci cítí téměř v každé větě a vzrušení rozvibrovává i poslední řadu v sále. Velice působivé jsou také myšlenkové pochody jednotlivých postav. Ty se prolínají představením ze záznamu jako předmluvené pasáže.

Největší podíl na pozoruhodném výsledku mají výkony hlavních představitelů. Vhodně je doplňuje i Martin Satoranský v roli Pavla i oba rodiče. Divákovi naprosto jasně ukazují, kam až může dojít přesvědčení, že všechno je jak má být a není třeba cokoliv měnit nebo dělat po svém. Nejvíce ale nadchnou právě Anna s Matyášem jako sourozenci Olga a Kurt.

FOTO: Tvář v ohni, OLDstars_4

Rodiče si nepřipouští, že někde udělali chybu.

Inscenace je navíc doplněna scénickou hudbou Václava Borůvky Valtra. Jednotlivé hudební motivy charakterizují konkrétní postavy a dodávají představení tu správnou atmosféru.

Celá inscenace má natolik silný náboj, že divákům nedovolí ani na chvíli odtrhnout svou pozornost. Od začátku děj graduje až do chvíle, kdy se Olga dokáže konečně vymanit z bratrova vlivu. I když společně prožívají nelehké chvíle, které je tím víc sbližují, nakonec si Olga dokáže uvědomit, že incestní vztah s Kurtem není řešením. A to ani symbolem vymanění se z vlivu konzumní společnosti.

FOTO: Tvář v ohni, OLDstars_5

Olga se z vlivu bratra Kurta vymaní za pět minut dvanáct.

Vzhledem až ke skoro naturalistickému ztvárnění není inscenace rozhodně vhodná pro mladší diváky. Naopak bych Tvář v ohni doporučila všem, kteří se rádi vciťují do postav a děje, který se před nimi odehrává. OLDstars ve spojení s Mayerburgem vám umožní prožívat erotické napětí i v hledišti.

Tvář v ohni, OLDstars v Divadle v Celetné, autor: Marius von Mayerburg, režie: Tomáš Staněk, hrají: Anna Peřinová, Matyáš Řezníček, Jitka Foltýnová, Martin Satoranský/Jeník Tyl a další.

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Tvář v ohni v Celetné jiskří. OLDstars vzrušují diváky