Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Třicet devět stupňů. Žhavé drama uvádí Západočeské divadlo Cheb

Redakce

Redakce

14. 6. 2012

FOTO: Třicet devět stupňů v Západočeském divadle ChebInscenaci Třicet devět stupňů inspirovanou stejnojmenným filmem Alfreda Hitchcocka hraje Západočeské divadlo Cheb od loňského prosince. Hra odkazující na mistra napětí je ovšem v divadelním podání bláznivou komedií.

FOTO: Třicet devět stupňů v Západočeském divadle Cheb

V Chebu se hraje Hitchcock a jeho Třicet devět stupňů. Zdroj: divadlocheb.cz

Diváci se dočkali svěžího zpracování ve stylu grotesky 30. let. Tvůrci dokázali, že západočeská divadelní scéna se nebojí experimentovat. Diváci tak zažili svižné, vtipné a neotřelé divadlo. Navíc umělecké vedení ZDCH umí provázat všechny složky divadla: od kostýmů, výpravy až po samotné herecké výkony.

Čtěte také: Exkluzivní rozhovor s Naďou Konvalinkovou

Příběhem s detektivní zápletkou provází Tomáš Kolomazník jako Richard Hannay. Vypadá a chová se jako typický anglický džentlmen, což podtrhuje jeho úzký knírek a tvídové sako. Pouze on ztvárňuje jednu postavu. Herci Petr Konáš a David Beneš se s grácií zhostili rolí klaunů převlékajících kabáty kdykoliv to scéna žádá. Jediná žena hereckého obsazení této hry, Pavla Janiššová, představuje tajemnou agentku, krásnou vesničanku i osudovou ženu hlavního hrdiny.

Děj je hitchcockovsky důmyslný: Kanaďan se úplnou náhodou ocitne ve středu špionážní organizace, když se ve varieté seznámí se záhadnou ženou, jež je poté zavražděna. Vina padá na něj, a tak prchá před zákonem do Skotska odhalit pravého viníka. Na cestě potkává náš hrdina svou femme fatale, které však musí dokázat vlastní bezúhonnost. Po strastiplných zážitcích se hrdinovi podaří případ rozuzlit a ocitá se zpátky ve varieté. Tady je osvětlen i tajuplný název Třicet devět stupňů.

Činohra využívá i loutky

Chebská inscenace Třicet devět stupňů je umně rozdělena na dvě padesátiminutová dějství, tudíž se nikdo v publiku nestačí nudit. První část hned v úvodu slibuje vkusnou parodii, u které se zasmějete. Humor jistí nejen herci, kteří jsou, nutno podotknout, brilantní, ale i výprava a efekty.

Na první pohled zaujmou moderní barevné kulisy, které namísto masky komedie naznačují typ hraného dramatu. Zpestření nabízí loutkové černé divadlo dokreslující děj anebo skutečné záběry krajiny promítané na plátně za herci.

FOTO: V Chebu hráli Třicet devět stupňů

Herci slouží zároveň jako živé kulisy

Tvůrci představení přicházejí s inovativním pojetím, které přiznává určité nedostatky divadelní produkce. Nebojí se z nich udělat přednosti, a tak s využitím veškerých zdatností hereckého ansámblu napodobují vítr, ujíždějící vlak anebo gangsterskou honičku.

Nekonvenční podání je nakonec zárukou salv smíchu z hlediště. Divadelníci pak jdou ještě dál, když na prkna nechají přicházet i obsluhu vypouštěče páry jakožto další upřímné doznání, že bez něj to nejde. Je to jen geniální kreativita, nebo obnažené divadlo nemající příští směr?

Herec Petr Konáš zazářil

Druhá polovina zpočátku nenavázala na rychle rozjetý vlak sršící vtipem části předchozí. Ovšem vycházející herecká hvězda Petr Konáš příjemně překvapuje. Množství převleků, do nichž se mrštně halil, spočítat nelze. S jistotou lze však tvrdit, že herec umí zahrát floutka, odporného dědka či blázna, nejen charismatického prince Krasoně.

Od jevištních parket se odrážela i zář Davida Beneše. Toho příznivci Západočeského divadla Cheb znají hlavně z rolí komediálních. Parodie na Hitchcocka by bez něj neměla ten správný náboj.

FOTO: Petr Konáš ve hře Třicet devět stupňů

Dva komici na jevišti v Chebu

Rozuzlením napínavého příběhu a rozluštěním názvu Třicet devět stupňů v poslední třetině hry se divákovi dostává kýženého pocitu – odejít z divadla obohacen. Humor není právě symbolem současné společnosti, ale je charakteristickým znakem prken Západočeského divadla Cheb poslední doby. Doufejme, že se honba za diváckým úsměvem nezvrtne v příliš urputnou snahu pobavit a nedělat přitom dobré divadlo.

Třicet devět stupňů

Západočeské divadlo Cheb

Režie: Petr Vodička

Hrají: David Beneš, Pavla Janiššová, Tomáš Kolomazník, Petr Konáš

Hodnocení: 100 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Třicet devět stupňů. Žhavé drama uvádí Západočeské divadlo Cheb