Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Recenze: Transmetropolitan 2. Trochu jiná novinařina podruhé

Redakce

Redakce

5. 5. 2010

!E-SHOP!Podruhé do Města, opět se Spiderem Jerusalemem a opět pěkně zostra. Zajímá vás osud čerstvě rozmražených? Vždycky jste se chtěli podívat do nějaké rezervace? Už někdy více než pět set lidí podepsalo petici za vaši smrt? Druhý Transmetropolitan je tady.

Ilustrační foto. Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Spider Jerusalem se v minulém sborníku vrátil do Města, aby mohl opět začít psát a splnit tak kontrakty podepsané se svým vydavatelem. Byli jsme svědky jeho první sloupku po návratu. Viděli jsme na vlastní oči, co je Spider zač a proč se stal ještě za svého života chodící legendou. Viděli jsme Město. To všechno nás polehoučku, alespoň částečně připravilo na to, co přijde v budoucnu. A ono to přišlo.

Druhý sborník Jerusalemových příběhů, z pera Warrena Ellise a tužky Daricka Robertsona pokračuje na stejně vlně, jako ten první. Ovšem pouhé pokračování ve vyjetých kolejích by jenom tak neobstálo. Ellis proto rozvíjí svůj svět, ve kterém si díky sci-fi prostředí může dělat, co chce, a úplně se utrhnout ze řetězu. Tentokráte ještě lépe než minule.

>> Kupte si komiks Transmetropolitan 2: Život je pes za 355 Kč <<

A o co tedy jde? Spiderova asistenka je na zhroucení, jelikož její přítel se chce nechat proměnit na něco jako inteligentní virus. Jeden z novinářových dalších sloupků se týká rezervací, kterých je ve Městě více než dost, ale nikdo do nich nechodí, a v neposlední řadě Spiderovi unesou ženu (přesněji řečeno její hibernovanou hlavu), několik lidí (a nejenom těch) se ho pokusí zabít a půjde po něm slintající policejní buldog, který s ním má nevyřízený účet z minulosti (ani nechtějte vědět jaký). To vše opět doplněno zajímavými vedlejšími epizodkami a prostředím Města, ve kterém vám i vaše rohožka může nadávat se silným mexickým akcentem.

Ellis však tyhle situace, stejně jako mnoho dalších podnětů a příběhů, využívá k úvahám nad tím, jak daleko je člověk ještě člověkem a co je ochoten udělat pro svou svobodu, o tom, jaký a jak hluboký mají smysl tradice a kultury a zdali stojí za to je udržovat. K úvahám o minulosti a o tom proč a jestli vůbec chtít žít více, než nám bylo biologickými hodinami vyměřeno nebo o úloze člověka v přetechnizované společnosti. Za bizarními, brutálními scénami plnými černého humoru se tak skrývají i myšlenky dovedené přesně do toho bodu, kdy nám autor předkládá určitou myšlenku a my si na ni můžeme vytvořit vlastní názor, aniž by nám okatě nutil vlastní řešení. Zkrátka otevře knihu končící volnými stranami a je jenom na nás, zdali vezmeme pero a začneme do ní psát.

Stále je to však ten samý svět, to samé barevné Město a ten samý novinářský pošuk. Darick Robertson znovu ukazuje své kreslířské umění a některé stránky bych si zfleku vyvěsil doma na zeď jako plakát. Opět ožívá ujetá společnost, ve které máte v chodníku zabudované obrazovky nabízející vám erotické služby, u kterých by vás nikdy ani nenapadlo, že by mohly být praktikovatelné, ve které koně mohou díky speciálním přístrojům mluvit a kde máte docela průšvih, když někoho v sebeobraně zabijete a nejste pojištění.

Zkrátka a dobře, druhý Transmetropolitan pokračuje a rozvíjí to, čím začal v prvním sborníku. Tentokrát ještě trochu více do hloubky, uvolněněji a opět zcela na jedničku. Jestli se vám líbil první sborník, neváhejte ani vteřinu, jelikož to vážně stojí za to. A mimo jiné uvidíte co dělat, když se před vámi objeví bezhlavé dítě a začne prohlašovat, že jste jeho otec.

Název originálu: Transmetropolitan 7-12
Český název: Transmetropolitan 2: Život je pes
Autor: Warren Ellis
Překlad: Darek Šmíd
Kresba: Darick Robertson
Počet stran: 144
Vydal: BB Art, Praha 2010

Hodnocení: ***** (100 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Transmetropolitan 2. Trochu jiná novinařina podruhé