Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Teorie všeho. Geniální fyzik Stephen Hawking vám učaruje

Nela Christovová

Nela Christovová

14. 2. 2015

Právě přichází do kin film o nejznámějším současném fyzikovi. Se Stephenem Hawkingem se život nemazlil, ale i tak všechny trable přestál s úsměvem. Tohohle sympaťáka si zamilujete.

Kdo by neznal Stephena Hawkinga. Tento fyzik se za léta práce stal doslova celebritou i mimo pole přírodních věd. Do jisté míry za to může také jeho nezaměnitelný vzhled, který poznamenala těžká nemoc, ale také fakt, že jeho knih popularizujících kosmologické teorie se prodaly už desítky milionů kusů. A aby toho nebylo málo, sám Hawking se čas od času mihne v nějakém seriálu či filmu.

Asi není překvapením, že spousta z oněch filmů pojednává právě o Hawkingovi. Většinou jde o dokumentární filmy spojené s jeho prací nebo kosmologií obecně. Teorie všeho, nový film režiséra Jamese Marshe, je ale úplně jiná. Britské životopisné drama se kromě Hawkingovy práce zaměřuje také na jeho osobní život a boj s nemocí.

Sympatický podivín

Příběh začíná na konci 60. let, tedy ve chvíli, kdy si nadaný a trochu podivínský student Stephen Hawking (Eddie Redmayne) vybírá téma své doktorské práce na prestižní University of Cambridge. V té době také potkává sympatickou Jane (Felicity Jones), do které se zamiluje.

Jenže dřív, než se mladá dvojice stačí pořádně poznat, začne se projevovat Stephenovo onemocnění motorických neuronů. V podstatě jde o jeden z typů ALS, tedy nemoci, kterou nedávno zpopularizovala Ice Buckett Challenge. Doktoři Stephenovi dávají dva roky života, což není úplně povzbudivá prognóza. Proto dvojice na nic nečeká, brzy se vezme a má prvního potomka.

S přibývajícími léty můžeme sledovat neúprosný postup nemoci, která fyzika paralyzuje až do stávající podoby. Na rozdíl od svalů ale mozek nezakrněl, a tak Hawking pokračuje ve své práci, přednáší nebo publikuje a následně vyvrací své vlastní teorie. A překvapivě si na svůj hendikep téměř nestěžuje, naopak zůstává vtipný a sympatický.

Nezbytnou součástí filmu o takovémhle nerdovi jsou akademické debaty. Těm punc fundovanosti především dodává fakt, že jim nerozumíte ani zbla. Naštěstí je ale doplňují jednodušší vysvětlení, kterým porozumí i laik. A možná tak konečně pochopí, čím že se ten Hawking vlastně zabývá.

Tyhle postavy nestárnou?!

O trochu víc se ale film zaměřuje na Hawkingův soukromý život a hlavně boj s nemocí. Velký prostor dostává Jane Hawking, která desítky let pečovala o manžela, děti a k tomu se snažila dostudovat. A není divu, příběh filmu se zakládá na její biografii, respektive dvou knihách, které o životě s geniálním fyzikem sepsala. Zajímavé je, že Hawking se k oběma knihám raději odmítl vyjádřit, ale na premiéru filmu dorazil a byl nadšen.

Filmu totiž hodně pomohl hlavní představitel, Eddie Redmayne. Svou mimikou i gestikou Hawkinga skvěle napodobuje, a přitom není ani znát, jak náročná pro něj tato koordinace pohybů musela být. A za svůj přesvědčivý výkon také po právu získal Zlatý glóbus.

FOTO: Teorie všeho

Škoda, že tak zdařilou práci neodvedli také maskéři. Hlavní postavy spolu ve filmu prožily pár desetiletí, ale ten look věčných třicátníků je prostě nepřehlédnutelný. Maskérského vrcholu tak zřejmě dosáhl David Thewlis, kterému bylo ke konci filmu naděleno aspoň pár šedin.

Celkově se film zařadil do kategorie kvalitně natočených, přesto poněkud obyčejných snímků. Z tématu se dalo vytěžit víc, kdyby se filmaři zaměřili na Hawkingovy pocity při ztrátě kontroly nad sebou samým a při tom, jak se mu svět i rodina začínají vzdalovat. Témat ke zpracování by bylo hodně, jenže tenhle snímek jen tak pluje po jejich povrchu.

Verdikt

Životopisné drama Teorie všeho v kostce shrnuje život geniálního vědce Stephena Hawkinga. I přes pohnutný osud tohoto fyzika bude mít velkou zásluhu na úspěchu filmu především herec v hlavní roli Eddie Redmayne. Skvělou mimikou i gesty napodobuje Hawkinga tak věrně, že zapomenete na všechny předchozí role, ve kterých se objevil.

O jeho hereckém výkonu svědčí i prohlášení opravdového Hawkinga, že si herce na plátně pletl se sebou samým. Jenže celkově film Jamese Marshe nenese žádnou přidanou hodnotu, většinu z děje se totiž člověk dočte během deseti minut na Wikipedii.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Teorie všeho. Geniální fyzik Stephen Hawking vám učaruje