Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Tattoo v Plzni. Divadlo Dialog spojilo síly s pražským Kašparem

Redakce

Redakce

9. 12. 2012

FOTO: Kontroverzní hru Tattoo uvádí DialogDivadlo Dialog se před dvěma lety jalo společně se souborem Divadla v Celetné uvést lahůdku dramatika Igora Bauersimy a René Desvignesové, hru Tattoo. O nastudování se postaral SPOlek DIvadelních NAdšenců (Spodina) z Plzně s pražským spolkem Kašpar v režii uměleckého šéfa Spodiny Jakuba Zindulky.

FOTO: Kontroverzní hru Tattoo uvádí Dialog

Postmoderní umění v Tattoo hraje prim. Zdroj: Milan Váchal

Igor Bauersima, tvůrce s českými kořeny, se proslavil především hrou norway.today. Tu uvedl v roce 2003 pražský spolek Kašpar. Tattoo napsal Bauersima společně s René Desvignesovou.

Tattoo je hra veskrze moderní, současná a s velmi znatelnými postmodernistickými ambicemi. Téma, kterým se drama zabývá, autoři poskládali z mozaiky aktuálních soudobých rysů společnosti nesoucí s sebou rozmanité problémy. Objevuje se zde vše včetně lásky, přátelství, sexu, mezilidských vztahů i otázky peněz a lidského charakteru. Vše je potom potlačeno motivem tetování jakožto symbolu vnímání umění, jeho hranic a, co je nejdůležitější, jeho zneužitím.

FOTO: Drama Igora Bauersimy Tattoo hraje Dialog v Plzni

Drama Tattoo hodnotí současné umění

Děj není předvídatelný, drama se částečně ubírá směrem detektivního story, pitoreskního živého obrazu, groteskní tragikomedie. Skryté, ale netajené poselství příběhu publikum objevuje s decentně odměřenými dávkami lehkého dojetí a neotřepaného humoru v množství více než větším. Konzervativního diváka může zaskočit obnažující se herecké osazenstvo, ovšem to si příběh žádá. Snaží se ukázat život tak naturalisticky, jak to jen jde.

Recenzujeme: Macbeth Stránský nadchl publikum

Pětice herců z plzeňské Spodiny a pražského spolku Kašpar ukazuje, nakolik je pro divadelní realitu důležitá symbióza. Tattoo si žádá dokonalé souznění a také ho dostává. Předávkováni patosem však nebudete. Složité téma životních paradoxů pojímají autoři neotřele a s nadsázkou. Snadné to divák nemá. Sleduje umělecké zpracování pojednání a kritiky o současném tristním stavu společnosti trpící krizí hodnot. Krizí rozpoznat sílu přátelství, bezcennost peněz a kvalitu všeobklopujícího umění.

FOTO: Inscenaci Tattoo uvádí Divadlo Dialog

Tattoo představuje současnou společnost procházející krizí hodnot

V zásadě se děj ubírá směrem analýzy vztahů na pozadí uměleckého světa. Pár, sestávající se ze spisovatele Freda a mladé rozhlasové moderátorky Ley, dá slib příteli Tigerovi, potetovanému úspěšnému umělci. Zavazují se, že po jeho smrti budou opatrovat jeho vycpané tělo a nikomu jej neprodají. Tak započne sled očekávaných i překvapivých situací.

Děj okoření postava galeristky, milenky Tigera, Naomi. Ta představuje hysterickou, vypočítavou a nešťastně zamilovanou ženu. Stáváme se svědky vypjatých emočních chvil i momentů plných dětinských vzlyků či důkazů hamižnosti a zaprodanosti. To vše zásluhou výkonu herečky Olgy Ženíškové. Společně s Lukášem Langmajerem, představitelem excentrického Tigera, povyšují inscenaci mnohem výše, než kam si sama troufá.

FOTO: Inscenace Tattoo Divadla Dialog

Plzeňská Spodina s pražským Kašparem excelují v Tattoo

Drzost, v tom Tattoo vyniká. Autoři, od režiséra po výtvarníka scény, ignorují současné tendence vyjít vstříc divákovi, usnadnit mu vstřebávání kultury a oprostit divadlo od novátorských pokusů učinit jej výjimečným. Jeviště vypadá jako sklad beden s nápoji, přestavba kulis se mění v intermezza pokračující v dramatických obrazech a vše doplňuje hudba s přívlastkem jazzu Vladimíra Franze.

Jednoduše řečeno: lepší už to nebude. Myšleno nikoliv pejorativně, ba naopak. Takhle se dnes musí dělat divadlo. Šokovat, nadchnout, pobavit a dojmout zároveň. Pobouřit, pošimrat šedou kůru mozkovou a kulturně nabít.

Tattoo

Divadlo Dialog

Režie: Jakub Zindulka

Hrají: Lukáš Langmajer, Michal Kern, Martina Prášilová, Tomáš Stolařík, Olga Ženíšková

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Tattoo v Plzni. Divadlo Dialog spojilo síly s pražským Kašparem