Menu
TOPZINE.cz
Apetit

RECENZE: Také letošní KomiksFEST! doprovází revue

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

1. 11. 2011

Po vydavatelské pauze se vrací KomiksFEST! Revue, tentokráte s pořadovým číslem pět. A oproti ostatním dílům se jedná o ten nejslabší. Ale najdou se i kvalitní věci, a dokonce i některé bomby (Kuba Woynarowski).

Ukázka z příběhu Triton Autor: Knut Larsson

Ukázka z příběhu Triton Autor: Knut Larsson

Nová KomiksFEST! Revue vychází po roční pauze, nicméně přichází po úžasné čtyřce. Té vévodil undergroundový mistr Robert Crumb. Tento fakt se stal jedním z kamenů úrazu. Páté číslo je totiž pouze průměrným sborníkem. Vedle naprosto výtečných příběhů servíruje průměrné. Nezabývejme se však těmi horšími, vyzdvihněme spíše tři báječné, protože právě díky nim tohle číslo za těch sto padesát korun rozhodně stojí.

Metamorfóza myšlenek a veršované obrázky

Nejfamóznějším příběhem je Příběh ze zahrad Kuby Woynarowského. Z jeho pera pochází i obálka letošního dílu. Příběhová linie je jednoduchá, ztělesnění dokonalé lyričnosti, děj pochopitelný pro každého jeho vlastním způsobem. Bující surreálné květiny v duši.

A výtvarná stránka? Úžasná. Využití tří barev (černá, bílá, oranžová). Obrovské černé plochy, které ale nepůsobí pochmurně, spíše tajemně. Tajemně, a přitom známě. Nač servírovat lehký pokrm, vypusťme svobodomyslný nášup mnoha chutí. Básnická lyričnost (a symbolicky mnohovýznamová epičnost) v ryzí formě.

V podobně nelehkém stylu je laděný Triton Švéda Knuta Larssona. Ačkoli se zpočátku zdá, že jde o dějově normální příběh, vše se později v lynchovském slohu vyvine v něco jiného. V něco neuchopitelného. Vše se šíří volnomyšlenkářským, až metamorfickým způsobem. Co by vás napadlo tehdy a tehdy? Tohle? Tak to tam cákneme. A stejně jako Lynch, i Larsson je v tomto halucinogenním odvětví znamenitě zručný.

Seznam povídek:

  • Laguna (Lilli Carré)
  • Příběh ze zahrad (Kuba Woynarovski)
  • Křivá kudla (Max Estes)
  • Netvor (Konrad Beck)
  • Chléb (Reinis Petersons)
  • Triton (Knut Larsson)
  • Houdini (Vojtěch Šeda)
  • Leť (BeeSee/Václav Šlajch)
  • 1 ráno (Marek Pokorný)
  • Čekárna (Martina Bellovičová/Karel Jerie)
  • Tupá jehla rejdí po hliněných letokruzích (Bohumír Tabák/Ticho762)
  • Hanzelka & Zikmund a jejich putování Afrikou (Tereza Tydlitátová)

Žánrově odlišný, formou se však nelišící je Chléb. Ten obstaral Reinis Petersons a též použil příběh beze slov (nicméně když tvoří bezeslovné povídky polovinu sborníku, už se to trochu zají). Děj by se dal označit za naivní a o ničem. On o něčem ale je, popisuje klasickou životní událost, civilní příhodu z běžného života.

Čtěte také: V komiksu Ibikus se objeví prostitutky i mluvící lebka

Každý si může příběh prožít, uvědomit si, že vlastně tak trochu útočí na jeho vlastní bytí. A připomíná, že by se měl člověk radovat i z malicherných životních částí. Vždyť je to všechno vlastně hezké a úsměvné. Žijme, ne přežívejme.

A co další povídky? Nic špatného, ale jen průměrné, čas od času nadprůměrnější historky. V srdci zůstanou tyhle tři bomby, vše ostatní jde do pozadí a po pár dnech většinu vypustíte.

Název: KomiksFEST! Revue #5
Editoři: Joachim Dvořák, Jana Fantová
Obálka: Kuba Woynarovski
Počet stran: 96
Vazba: paperback
Rozměry: 200 x 285 mm
Vydal: Labyrint, Praha 2011
Doporučená cena: 149 Kč

Hodnocení: *** (60 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Také letošní KomiksFEST! doprovází revue