Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: TACHO. 102 minut dlouhá reklama na značku Landa

Český film je opět bohatší o jeden snímek. O snímek TACHO, který bude velmi pravděpodobně vzbuzovat rozporuplné reakce. Film o rallye? Když to musí být. Film o rallye, který režírovala Mirjam Landa a do jehož hlavní role obsadila svého manžela Daniela Landu? Ehm, snad radši ani ne.

Závod o všechno. I o život, Zdroj: distributor filmu

Snímků, věnujících se automobilovým závodům moc nevzniká. Když už, tvůrci se musí hodně snažit, aby diváky zaujali. V mém případě se to povedlo snad jedině filmu Auta. Jenže ten byl animovaný. Komerčně hodně úspěšné bylo také Rychle a zběsile (a jeho několikerá pokračování), v jehož prospěch ale hrálo především atraktivní prostředí, drahá auta a krásné ženy.

Co se stane, když se někdo rozhodne natočit film o automobilových závodech u nás? Vznikne TACHO. Teoreticky vzato by se na podobný projekt nemohl vrhnout nikdo povolanější. Daniel Landa má totiž rallye jako koníček a sám závodí. Nebylo proto nic snazšího než přesvědčit manželku, aby o jeho zálibě něco natočila.

2LANDA forever

Nedovedu si totiž představit, že by ta křehká blondýnka, kterou jsem viděla na premiéře, měla zálibu v podobných aktivitách… Ale na druhou stranu je fakt, že si dobrovolně vzala Landu, takže kdo ví. A když budete pozorní, všimnete si, že Landa je v závěrečných titulcích uveden hned několikrát – první varianta je tedy nasnadě: rallye kaskadér.

TACHO je totiž poněkud přeplácaný snímek (neoficiální český název měl dokonce znít Dotkni se duhy…no, ještě že zůstalo u TACHO, i když vlastně těžko říct, co to znamená), respektive jednotlivé roviny příběhu jako by spolu vůbec nekomunikovaly. Chápu, že jde o paralelní příběhy jednotlivých jezdců, které spojuje ten jeden závod…ale…proboha trochu logiky, prosím!

Co ve filmu dělají dva Angličané – zloději, když vypadají pouze jako rozpuštěná vata, na kterou si tvůrci vzpomněli, když jim došlo, že ve filmu nemají nic vtipného? Ale ehm, vážně je v každém filmu potřeba od všeho kousek?! Jo aha, ono jde o drama/komedii/akční/sportovní žánr, tak to se omlouvám. A počkejte, až přijde na mafiánskou zápletku! Jistě, na konci do sebe vše jakoby zapadá, ale pak to stejně korunuje duha. Duha? Co to jako má být? No, scénář se moc nepovedl (a to je to třetí varianta, pod kterou je Daniel Landa uveden v titulcích).

Dohromady má TACHO snad jen tu výhodu, že se člověk poučí o rallye. Ale bez toho bych se upřímně klidně obešla. Před ani po TACHO jsem nenabyla dojmu, že by rallye bylo dostatečně nosné a zajímavé téma pro celovečerní film. Nebo minimálně v podání, jaké nám servírují manželé Landovi. I když je Mirjam možná dobrá režisérka (některé momenty filmu působily velmi nadějně), možná by udělala líp, kdyby se od svého manžela trochu odpoutala. Prospěla by tím nejen české kinematografii.

A každý chce prostě vyhrát

Klidně se podívám na dílo, kde bude mít Daniel Landa v titulcích jen jedno místo. V kolonce hudba. To mu totiž jde (vždyť ho také Mirjam celý film propagovala – všimněte si, že i když mají hrdinové puštěné rádio, velkou náhodou v něm hrají zrovna Landovu píseň). Dál ale ať jeho kompetence nesahají.

P.S. To, že v hlavní roli uvidíme Daniela Landu, snad ani říkat nemusím, že?

TACHO

Akční/Komedie/Drama/Sportovní
Česko, 2010, 102 min

Režie: Mirjam Landa
Hrají:
Daniel Landa, Olga Lounová, Rudolf Hrušínský ml., Christopher Lithin, Martin Havelka, Rudolf Hrušínský nejml.

Hodnocení: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: TACHO. 102 minut dlouhá reklama na značku Landa