Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Svět v ohrožení hraje HaDivadlo. Představilo moralitu o včelách

Redakce

Redakce

15. 8. 2013

Jiří Havelka s HaDivadlem navázali na Indiána v ohrožení. Novou inscenaci přivezli i do pražské archy. Svět v ohrožení se skládá z čtení eseje, téměř filmových obrazů a soundtracku coby ilustrací, a parodie sympozia. 

[nggallery id=2338]

Po Einsteinově teorii relativity v Indiánu v ohrožení se stal námětem pro další inscenaci jeho výrok, že od vyhynutí včel by lidstvu zbyly pouhé čtyři roky života. Dalším a hlavním zdrojem nové inscenace Svět v ohrožení se stal Maeterlinckův esej Život včel.

Indián v ohrožení byla inscenace vyskládaná ve více smyslech slova. Byla složena z přednášky a její ilustrace, a její soundtrack se skládal převažně z nahrávky Glassova Einstein on the beach, což v kontextu inscenace lze považovat za odkaz převážně teatrologické hodnoty na Wilsonovu inscenaci.

Přesah včelí morality do současnosti nad zajímavý ale lakonický poznatek, že po vyhynutí včel zbydou lidstvu čtyři roky, je minimální. Bezmoc přesahu ilustruje závěrečná epizoda, ve které poslední člověk na zemi dobrovolně odchází a na otázku proč, odpovídá pro slepičí kvoč.

Nedostatek odpovědí, neschopnost neduživého textu hry se pohnout má zakrýt tautologie. Textem myslím autorskou předlohu včetně scénografie a dalších prvků.

Vypadá to, že zájem autorů při tvorbě včelí inscenace udržovala touha po infotainmentu. Ale jenom poznatky o životě včel pro diváky tak zábavné nejsou. V infotainmentu je přece součástí zábavy samo hledání informací.

Pro případ reklamace sice herci ještě nabídnou parodii summitu jako ilustraci neschopnosti najít řešení ekologické otázky na nadstátních strukturách. Jenže to není víc než rozehraná scénka.

Obrazy ani akce se v inscenaci nevymaňují ze vztahu text (model)/ilustrace, ať je ilustrací obraz, akce nebo další text. Inscenace pak vypadá jako snaha o inscenování tak nedramatického, esejistického textu, jakým je Maeterlinckův Život včel. Jenže vzniklá struktura inscenace, nazveme ji textuální, není, jak již víme, dramaturgicky dostačující. A v účinku zůstává u ekologického poselství.

Svět v ohrožení, HaDivadlo, režie: Jiří Havelka, hrají: Cyril Drozda, Marián Chalány, Marie Ludvíková, Simona Peková, Martin Siničák, Jiří M. Valůšek, Erika Stárková, Sára Venclovská, Miroslav Kumhala

Hodnocení: 60 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Svět v ohrožení hraje HaDivadlo. Představilo moralitu o včelách