Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Recenze: Sloupky o sexu vás zbaví zábran!

FOTO: Petr WeissKdyž se mi poprvé dostala knížka Sloupky o sexu od předního českého sexuologa Petra Weisse do ruky, čekala jsem, že bude psaná spíše zábavnou formou. Zprvu mě překvapilo, že téma, které by se dalo tak vtipně zpracovat, není tak veselé, jak jsem očekávala. Nakonec jsem se ale dočetla spoustu zajímavých věcí.

FOTO: Petr Weiss

Petr Weiss na křestu knihy Sloupky o sexu, Foto: Michal Žák, Topzine.cz

Jak už název napovídá, kniha se skládá ze sloupků, které byly v průběhu roku uveřejněny v jednotlivých číslech časopisu Moje psychologie. Jsou tedy psané formou srozumitelnou i pro laickou veřejnost. Přestože se jedná o odbornou knihu, je čtivá a čte se zlehka. Navíc nám pomáhá porozumět mechanismům, které děláme automaticky, ale nevěděli jsme proč. Autor zde například vysvětluje, proč si za partnery vybíráme zrovna takové muže nebo ženy.

Kniha je rozdělena do pěti částí:

 • Tajemství lidské sexuality
 • Sexuální fantazie
 • Sexuální poruchy
 • Sexuální deviace
 • Sexuální orientace
 • Nejvíce mě zaujala první část, kde jsou vysvětlovány přírodní zákonitosti mezi přitažlivostí žen a mužů. Co nás na protějšku nejvíce přitahuje a proč, jak je možné, že nám někdo voní a jiný ne apod. Málokdo ví, že z vůně potu dokážeme podvědomě poznat i zdravotní stav protějšku, a proto nám voní ti, u kterých je nižší pravděpodobnost dědičnosti vrozených chorob potomka.

  Dozvíme se také, kdo nás více přitahuje pro vztah na jednu noc a proč si vybíráme jiné partnery pro dlouhodobý vztah. Je tam vysvětlena i dětská sexualita, kdy bychom měli začít mluvit o sexualitě před dětmi a jakým způsobem jim to podat. Dočteme se také o sexualitě dospívajících, možnostech antikoncepce apod.

  V druhé části se autor zmiňuje o sexuálních fantaziích, na základě nichž je možné odlišit heterosexuální nebo homosexuální orientaci, nebo poznat, zda pacient trpí sexuální deviací. Zmiňuje zde ovšem, že i ve fantaziích se mohou objevit nepreferované objekty a že pro určení sexuální orientace hraje mnohem důležitější roli, do koho se zamilováváme.

  Zdroj: Mladá fronta a.s.

  Dozvíme se zde, že muži myslí oproti ženám na sex častěji, ovšem v období zamilovanosti je to vyrovnané. Vysvětluje zde, jak se liší sexuální fantazie u žen a u mužů z hlediska obsahu. Zabývá se i otázkou, zda by se mělo v sexu experimentovat, podotýká ovšem, že jistému párovému stereotypu se vyhnout nedá. V této části autor zmiňuje i sexuální hračky, sex na internetu nebo masturbaci.

  Ve třetí části se Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D. věnuje ženským a mužským sexuálním poruchám. Proč ženy mívají v některých případech nižší sexuální potřebu a do jaké míry je to normální, proč nedosahují orgasmu nebo prožívají bolestivý styk. Zmiňuje se také o anorgastických ženách, které nedosahují orgasmu nikdy, což bývá ovšem ve většině případů způsobeno nesprávným drážděním. Zabývá se zde také mužskými sexuálními poruchami, jako je například předčasná ejakulace nebo problémy s erekcí. V této části je také zmínka o sexu v těhotenství.

  Ve čtvrté části se věnuje problematice homosexuality, popisuje výzkumy, které potvrzují homosexuální orientaci změnou na chromozomu, dokonce některé výzkumy ukazují na větší pravděpodobnost homosexuálně orientovaných potomkům narozených ženám, které byly v období těhotenství více vystaveny stresu. Protože významnou roli hraje to, do jakého pohlaví se jedinec zamilovává, je homosexualita považována za preferenci citovou.

  Řeší zde i otázku, zda by měli homosexuálové vychovávat děti. Podle dostupných průzkumů nebylo zjištěno narušení sexuální identity a nebyl ani potvrzen vyšší výskyt homosexuálně orientovaných dětí vychovávaných homosexuálními páry. Domnívá se, že existuje bisexuální chování, ale nikoli bisexuální orientace. Popisuje zde také transsexualitu a průběh operativní změny pohlaví.

  FOTO: Petr Weiss

  Petr Weiss, Foto: Michal Žák, Topzine.cz

  Poslední část vysvětluje sexuální deviace, co je v sexu normální, zamýšlí se nad různými pohledy na sexuální normu z hlediska kulturního, historického, statistického, biologického a funkcionálního. Popisuje, co je považováno v různých kulturách za incest, jak se liší v jednotlivých zemích zákonem určený věk pro sexualizaci, ve kterých zemích je dodnes za ilegální považována nevěra, apod.

  Z těchto hledisek vyplývá, že normální je to, s čím souhlasí oba psychicky i fyzicky zralí jedinci, kteří spolu nejsou v pokrevně příbuzenském vztahu, a co nevede k jejich psychickému nebo tělesnému poškození. Zmiňuje zde konkrétní deviace, jako je například sadismus, masochismus, voyeuerství, frotértví, tuzérství, sexuální násilí, pedofilismus, fetišismus, transvetismus, ženské sexuální deviace, sexuální odlišnosti, a jak se dají devianti léčit.

  Knihu by si měli přečíst všichni, kdo chtějí lépe porozumět lidskému chování a s ním související sexualitě. Ti, kteří vychovávají děti a chtějí, aby si jejich děti zachovaly zdravý pohled na sexualitu, ale nevědí, jak a kdy jim to říct. Kniha může sloužit také jako srozumitelná učebnice sexuální výchovy.

  Kniha je velmi zajímavá a jediné, co mě trošku mrzí, je, že mohla být uvolněnější, humornější a chybí mi v ní příběhy anonymních pacientů. I když chápu, že z etického hlediska to zřejmě nebylo možné.

  Název: Sloupky o sexu
  Autor: Prof. PhDr. Petr Weiss, Ph.D.
  Počet stran: 152

  Vazba: vázaná s přebalem
  Vydala: Mladá fronta a.s.

  Rozměry: 130 x 200 mm
  Doporučená cena: 239,- Kč

  Hodnocení: ***** (100%)

  Ohodnoťte tento článek:
  0
  Právě čtete

  Recenze: Sloupky o sexu vás zbaví zábran!