Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Slečna Abigail. Jitka Asterová rozdávala bezcenné rady

FOTO: Představení Slečna Abigail_1Hromadný sexuální koučink s Jitkou Asterovou byl velkým příslibem příjemného a především zábavného večera. Svůj potenciál ale zcela nevyužil.

FOTO: Představení Slečna Abigail_1

Pepa je do slečny zamilovaný už několik let Zdroj: slecnaabigail.cz

Kdo by čekal klasické představení plné vtipných hlášek a dobrých rad na téma vztahy, nedočkal by se. Pokud se těšíte na čistě interaktivní zážitek, něco jako diskusní klub, také nebudete úplně spokojeni. Slečna Abigail je někde na pomezí a sama se tak nějak asi nemůže rozhodnout, kterým směrem se vydat.

Hned v úvodu, dalo by se říct ještě před začátkem, se na jevišti objeví asistent Pepa. Nabádá diváky ke slušnému chování, seznamuje je se slečnou Abigail a vysvětluje, kdy tleskat, kdy se smát, případně se dojmout.

Jen růžová to může být

Se slečnou Abigail pak nakráčí na jeviště kýč. Velká růžová cukrová vata, která kolem sebe neustále rozkřikuje: „Andílkové, dobrý den, ráda vás vidím.“ Po protáhlé uvítací ceremonii se slečna začne vychloubat svým úžasným životem a především manželstvím, a jelikož to s námi myslí dobře, poradí nám jak na takové manželství.

FOTO: Představení Slečna Abigail_4

Růžová barva je všudypřítomná. Stěny, kostýmy, telefon

Diváci se v průběhu představení dozví, jak se rozhodně neoblékat na schůzku, ale ani do práce, na večeři nebo doma. Osazenstvo v sále je podrobeno drobnohledu a zvídavým otázkám ohledně osobní hygieny a hygienických návyků. Najdou se i tací, kterým není takové odhalování příjemné, ale většina přítomných se ochotně zapojila do ankety a důsledně se hlásila.

Kdo hraje prim. Asterová, nebo Pavlásek?

Jitka Asterová v roli slečny Abigail je jakýmsi středobodem a lákadlem celého představení. Bohužel ale často působí až přehnaně egoisticky a naprosto ignoruje rady či poznámky svého asistenta. Přitom právě on je mnohdy silnějším článkem dua.

Asistent Pepa v podání Lukáše Pavláska je typický moula, který je do Abigail zamilovaný už mnoho let, ale bojí se jí to říct. Proto s ní dobrovolně obráží celý svět v rámci jejího turné.

FOTO: Představení Slečna Abigail_3

Pepa objíždí se slečnou celý svět, jen aby jí byl nablízku

Dlouho trvá, než si Abigail vůbec uvědomí, že už je na truchlení po nebožtíkovi manželovi poněkud pozdě a že se kolem ní točí další nápadníci. Ale i tak se vzájemnému sblížení brání seč může. Soustředí se především na svou práci. Než aby přítomným divákům opravdu poradila, chlubí se svým dokonalým vztahem.

Nicméně se skutečným koučinkem nemá inscenace příliš společného. Často jsou použity vtipné repliky ze starých chytrých knih, které se pak Pepa snaží překládat do soudobého jazyka. Tak se stane, že ze soulože na bavlníkovém poli vznikne soulož na kopírce v kanceláři, objevují se i odkazy na vlastní zkušenosti, ale vždy skončí pouhým náznakem. Žádná myšlenka nedojde důkladného rozvedení.

FOTO: Představení Slečna Abigail_2

Čmeláček kroužící okolo kytičky v Pepově poučném videu

Ve druhé části se Abigail představí i ve svých svatebních šatech. Aby měla pak čas se převléknout zpátky do civilu, Pepa pustí divákům video o čmelákovi poletujícím kolem květinky. A to doslova. Souložící Barbie a Ken byli pravděpodobně nejvtipnější pasáží celého představení.

Nesourodá změť všeho

Scéna je koncipována jako obývací pokoj, ale mnoha prvky působí přehnaně a kýčovitě. Nikdo by si pravděpodobně takový obývák sám nezvolil. Pohovka ve tvaru srdce, srdcové polštářky a růžové stěny mluví za vše. Láska, kam se podíváte. Ve stejném duchu je laděno i osvětlení. Lehké, tlumené, narůžovělé.

Ačkoliv je vše ve vzájemné harmonii, představení působí nesourodým dojmem. Výstupy herců jsou někdy velmi pozitivní a vtipné, jindy fádní a nudné. Ačkoliv podtitul zní hromadný sexuální koučink, nic moc se diváci nedozví a dotazy v druhé části představení mají se skutečnými otázkami diváků pramálo společného.

Abigail se neumí rozhodnout, jestli chce radit, nebo se vytahovat. Zkrátka námět nemá chybu, ale ztvárnění už poněkud pokulhává. Větší dávka vkusu a méně prvoplánově vtipných hlášek se sexuálním podtextem by dodalo inscenaci glanc hodný Jitky Asterové.

Slečna Abigail

Divadlo U Hasičů

Režie: Lucie Poláčková

Hrají: Jitka Asterová a Lukáš Pavlásek

Hodnocení: 70%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Slečna Abigail. Jitka Asterová rozdávala bezcenné rady