Menu
TOPZINE.cz
Apetit

RECENZE: Skvělá hra a muzikál pro company, to je Davidova Mata Hari

Redakce

Redakce

1. 10. 2013

Dlouho očekávaný muzikál Mata Hari z dílny Michala Davida a Lou Fanánka Hagena se ve čtvrtek 26. října dočkal své premiéry. Největší úspěch sklidili herci a tanečnice.

FOTO: Josef Vojtek Autor: Martin J. Polák

Josef Vojtek se v roli otce nedokáže smířit se synovou smrtí. Zdroj: Martin J. Polák

Od smrti Maty Hari už uplynulo téměř 100 let, a přestože o ní v její době psaly téměř všechny noviny, splétají se okolo jejího života pavučiny tajemství. Ona sama si vymýšlela o své rodině i exotickém původu, a možná proto ji milovala celá Paříž. Než se znelíbila.

Popravena dne 15. října 1917, zasažena třemi smrtícími kulkami jako odplatou za špionáž pro Německo. Nebo pro Francii? Nebo pro oba státy naráz? Byla vůbec Mata-Hari špionkou, či jen obětním beránkem a matkou toužící po svém dítěti? Na to vše se snaží odpovědět tvůrci nového českého muzikálu.

Autor hudby Michal David a textař Lou Fanánek Hagen jsou už zaběhlou muzikálovou dvojicí. Jejich cesty se poprvé střetly u muzikálu na ledě Princezna Zmrzlina v roce 1999. Aby poté společně vytvořili tři úspěšné muzikály Kleopatra, Tři mušketýři a Angelika. Od roku 2007 následovaly další už méně úspěšné kousky jako Mona Lisa či Kat Mydlář. Mata Hari je již osmá muzikálová spolupráce této dvojice.

Michal David vytvořil zvláštní muzikál, který ani není čistokrevným muzikálem. Minuty představení se dělí do pěveckých a činoherních pasáží, pravidelně střídaných tanečními čísly. Tento americký styl muzikálu musical comedy se u nás stále více rozmáhá, a jen těžko říci, zda to není na škodu.

V případě Maty Hari tomu ale tak není. Ačkoli je Michal David otřelý autor hudby, s Lou Fanánkem vytvořil nádherný činoherní kousek. Silné představení s dobrými herci, to vše podkreslené příjemnou hudbou. U muzikálu by to však přeci jen mělo být naopak.

Činoherní muzikál

Pro toto stanovisko mluví i obsazení hlavních rolí. Kateřina Brožová v roli Maty Hari velmi mile překvapila, roli tanečnice i zoufalé matky zvládla s přehledem. Mnohem více ale vynikla jako herečka než zpěvačka.

Stejně dopadl i Marek Vašut. Tento činoherní herec působil na vývěsní tabuli obsazení jako zjevení a autorům patří velké díky, že mu ponechali punc čistokrevného herce. Výborného herce, kterému byla role Pierra Buchardona snad šita na míru.

Jiří Langmajer se postaral o show, Alžběta Bartošová v roli mladé Maty Hari o záblesk svěžího talentu a Josef Vojtek zřejmě o největší pěvecký zážitek v písni nad mrtvým synem. Velká škoda, že se takové hudbě i tomuto zpěvákovi nedostalo většího prostoru.

Mata-Hari údajně měla milence v mnoha městech i sférách vlivu Autor: Ladislav Frej, Kateřina Brožová

Mata Hari údajně měla milence v mnoha městech i sférách vlivu. Autor: Ladislav Frej, Kateřina Brožová

Tanečnice si ukradly muzikál

Naproti tomu velkého prostoru se dostalo taneční company a nutno říci, že se choreografka Leona Kvasnicová vyřádila. Všechny tanečnice v rolích exotických žen, kankánových tanečnic i umírajících vojáků byly naprosto fascinující a staly se největším zážitkem celého večera. Jen možná by ti vojáci nemuseli umírat ve spodním prádle, i když se pánové jistě s chutí pokochali.

Své žně zažívali i milovníci kostýmů, které opět pocházely z dílny Romana Šolce, a rozhodně se bylo na co dívat. Autoři scény se také rozhodli upustit od přeplácanosti některých předešlých muzikálů a velké prostranství scény nechaly zaplnit především tanečnicemi a herci.

Herci i tanečníci dokázali, že do své práce dávají vše. Autor: Martin J. Polák

Herci i tanečníci dokázali, že do své práce dávají vše. Autor: Martin J. Polák

Všechno pěkně pasuje

Mata Hari vlastně není muzikál ani činohra, není to balet, a přesto do sebe všechno podivně zapadá jako ježek v kleci. Celkový dojem z představení tak není vůbec špatný. Divák nejspíše nebude odcházet s nadšeným poskakováním, ale ani zklamaný.

Mata Hari je příjemným představením, které divákovi několikrát vyrazí dech svými tanečními a kostýmními chvilkami slávy i hereckými výkony hlavních představitelů. Není však určen pro ty, kteří touží po hudební nirváně, protože hudba je paradoxně nejslabším článkem celého soukolí. Což je u podobného muzikálu škoda.

Mata-Hari, Divadlo Broadway, režie a libreto: Radek Balaš, texty: Lou Fanánek Hagen, hudba: Michal David, choreografie: Leona Qaša Kvasnicová, hrají: Kateřina Brožová, Jiří Langmajer, Marek Vašut, Josef Vojtek, Alžběta Bartošová, Jaroslava Obermaierová, Ladislav Frej, Charlotte Ella Gottová a další.

Hodnocení: 60 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Skvělá hra a muzikál pro company, to je Davidova Mata Hari