Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Recenze: Skupina B4 přináší na nové desce mix jazzu, noise a psychedelie

Martin Faix

Martin Faix

14. 9. 2011

Hledáte-li v Čechách skupinu, která by se nebála experimentovat s moderními hudebními prvky a která by zároveň zůstala poslouchatelnou pro většinové publikum, poslechněte si B4.

Skupina B4

Skupina B4, Zdroj: oficiální stránky B4

Lidem, kteří muzikanty rádi házejí do různých hudebních škatulek, by při pokusu zařadit skupinu B4 pravděpodobně zešedivěly všechny vlasy. Trio David Freudl, Tomáš Procházka a Leoš Kropáček ve spojení s několika hosty vytvořilo unikátní mix elektroniky, noisu, jazzu, krautrocku i psychedelie.

Příjemně laděné melodie překvapují nádhernými zvuky různých analagových nástrojů, včetně využití páskového magnetofonu nebo gramofonu. Ovšem výčet všech použitých přístrojů by vydal na větší seznam. Uvedu jen pro zajímavost, že na skladbě Didaktik Nation byly využity zvuky ze stařičkých počítačů Didaktiku Gama a Commodoru A 600. Nápady, jak dosáhnout originálních tónů, tedy členům skupiny rozhodně nechybí.

B4 na desce ohromují unikátní paletou zvuků

Album obsahuje dvě CD. Na prvním najdeme výsledek čtyřdenních improvizací na chalupě jednoho z členů, který byl následně doplněn o další dotáčky. Druhé CD, jehož název Antitank Kiddo Legendary Cork je anagramem názvu alba, pak obsahuje remixy písniček z prvního cédečka. Jak píší sami autoři, remixy představují tytéž skladby, které byly ale přepracovány do jiné formy během mixování původního materiálu.

Nádherná tvůrčí hravost B4 čiší na každé skladbě a vnímavý posluchač se zajisté nechá unést pestrou paletou zvuků, které příjemně plynou z každé skladby. Melodie samotné se pak inspirují částečně i filmovou hudbou. Poznat je určitý otisk skladeb Ennia Morriconeho, dále tvůrci ve svých vlivech zmiňují Zdeňka Lišku.

Kapela tak dosáhla oslnivého retro zvuku, který nádherně ladí s jejich snivými melodiemi. Právě ona zvuková mnohotvárnost je společným jmenovatelem celé desky a vede jinak různorodé skladby do harmonického celku.

Čtěte také: Commodore 64. Nadupaná mašina v retro stylu

Ačkoli je převážná část desky instrumentální, nalezneme na ní i zpívané části, kde kromě češtiny uslyšíme i příjemné zpěvy ve francouzštině, angličtině, ale i maďarštině. Pražsko-novoborská skupina tak dokazuje, že i na české scéně existuje kapela, která umí kombinovat původní analogové nástroje s moderními prvky tak, aniž by obětovala kompoziční stránku do pouhopouhého zvukového guláše.

Kapelu B4 si zajisté zaslouží sledovat i do budoucna, neboť studna jejich hudebních nápadů se zdá být nevyčerpatelná.

B4 – Didaktik Nation Legendary Rock

Vydáno: 2011

Skladby:

CD 1 – Vědecká I, Gruzovik, Grüß aus Löbau, Alkohol, Krautrock 2010, Zimní, Didaktik Nation, Chanson de la vengeance, Vědecká II

CD 2 – Welcome to our HDD, The Space, Boof waff schinken, Cesta je dlouhá, Winter Time, We Still Have Teeth, Kosto laulu, Music For Trees, Good Old Times

Vydalo: Polí5

Celkový čas: 84 min.

Hodnocení : 90%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Skupina B4 přináší na nové desce mix jazzu, noise a psychedelie