Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Sherlock Holmes řešil poslední případ. Improvizuje a vítězí

Hana Švarcová

Hana Švarcová

28. 6. 2013

Olomoucké Divadlo Tramtarie uvedlo inscenaci Poslední případ Sherlocka Holmese. Režie se ujal Jiří Jelínek, který současně ztvárnil také hlavní roli Sherlocka Holmese. Své hry režíruje přímo na scéně před zraky diváků.

V inscenaci Poslední případ Sherlocka Holmese mísí Jiří Jelínek grotesku s propracovanou jazykovou hrou, v níž vyvstává na povrch krása českého jazyka.

Na Jelínkovi je vidět, že si se slovíčky hraje s chutí a velkým požitkem. Díky tomu vzniká neuvěřitelně živý útvar, kde jeden zvrat následuje druhý. Divák si nemůže být jist sám sebou.

Ačkoli nevystupuje Jiří Jelínek v inscenaci Poslední případ Sherlocka Holmese sám, jeviště patří jen jemu. Svým komediálním nadáním a citem pro dialog s divákem strhuje pozornost výhradně na sebe.

FOTO: Divadlo Tramtarie uvedlo inscenace Poslední případ Sherlocka Holmese

Jiří Jelínek (uprostřed) ovládl celou scénu. Zdroj: Divadlo Tramtarie

Olomoucký soubor zobrazuje v inscenaci temné i světlé stránky Holmesovy povahy. Vyvažují genialitu detektivního mozku zobrazením jeho nesnesitelné namyšlenosti. Jiří Jelínek svým vystoupením odbožšťuje geniálního detektiva, čímž jej přibližuje obyčejným lidem, divákům.

Divadlo Tramtarie využívá v inscenaci jednoduchou, přesto nápaditou scénografii. Po celé šířce jeviště visí papírové panely, na které všichni účinkující kreslí a které trhají. Papír se chová jako živý a nepředvídatelné situace musí herci řešit. Tím do inscenace vnáší improvizaci, kterou Jelínek zdárně řeší.

FOTO: Divadlo Tramtarie uvedlo inscenaci Poslední případ Sherlocka Holmese

Papírové panely nakonec skončily v popelnici.

Součástí inscenace je živý dialog s divákem. Jiří Jelínek nechává v hledišti rozsvěcovat, aby mohl klást divákům různé otázky.

Poslední případ Sherlocka Holmese boří hranice tradičního divadla. Útvar, který Jelínek společně se svými kolegy vytvořil, pulzuje nespoutaností a přirozenou hravostí. Nemluví o závažných existenciálních záležitostech, ale živelnost a elán jsou přinejmenším osvěžující a osvobozující.

Poslední případ Sherlocka Holmese, Divadlo Tramtarie, autor: Jiří Jelínek, režie: Jiří Jelínek, hrají: Jiří Jelínek, Vojtěch Johaník, Jana Posníková, Barbora Šebestíková, Jan Konopčík

Hodnocení: 60 % 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Sherlock Holmes řešil poslední případ. Improvizuje a vítězí