Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Sen noci svatojánské omámil Hrad. Začalo léto se Shakespearem

Hana Švarcová

Hana Švarcová

16. 7. 2013

Premiérou inscenace Sen noci svatojánské Williama Shakespeara začaly na Pražském hradě Letní shakespearovské slavnosti. Inscenaci režíruje tandem SKUTR, Martin Kukačka a Lukáš Trpišovský. V hlavních rolích se představili David Prachař, Vanda Hybnerová, Hana Vagnerová či Martin Písařík.

Letní noci hýří magickou energií, kdy se i nemožné může stát skutečností. William Shakespeare ve hře Sen noci svatojánské zachytil tuto prchavou, přesto intenzivně přítomnou hranici mezi skutečným a snovým. Sen noci svatojánské je mimo to také hra sváteční a svatební překypující mladistvou hravostí a latentní sexualitou.

Tyto všechny prvky tvůrčí tým v inscenaci na Pražském hradě zdůraznil. Režisérský tandem SKUTR, Lukáš Trpišovský a Martin Kukučka, vsadil na taneční čísla. Trefil tak čistý střed terče, neboť přítomnost tanečníků posílila snový charakter inscenace a dodala jí jakousi magickou mimočasovost. Tomu napomohla z velké části také choreografie Jana Kodeta sázející mimo jiné i na akrobatické prvky.

FOTO: Premiéra inscenace Sen noci svatojánské na pražském hradě

Scénografům se podařilo navodit atmosféru plnou tajemna a magie. Zdroj: Viktor Kronbauer

Velký podíl na celkové image inscenace má jistě také prostředí, v němž se odehrává. Prostory Pražského hradu nahrávají inscenátorům do karet. A nejen to. Jestli se hodí načasování začátku představení na dobu stmívání a postupného převládání noci pro nějakou inscenaci, pak je to rozhodně Sen noci svatojánské. V tomto ohledu do sebe všechna kolečka zapadají ku prospěchu celé inscenace.

Ani prostory, ani perfektní načasování začátku představení by však k úspěchu nestačily, nebýt skvěle sestaveného hereckého souboru. Vedle sebe stojí hned dvě herecké generace a výborně se doplňují. Herecký styl, který režiséři hercům naordinovali, hýří mladistvostí a energií s přesně odměřenou kapkou naivity, která neruší, ani nerozčiluje, ba naopak přesně sedí k atmosféře snově letního poblouznění.

FOTO: Inscenace Sen noci svatojánské měla premiéru na Pražském hradě

Oberon (David Prachař) a Titanie (Vanda Hybnerová) zcela ovládli noční říši.

Až do závěrečného usmíření všech mileneckých párů funguje inscenace jako homogenní stroj. Vše zdárně směřuje k velké svatbě, kde má vystoupit divadelní soubor s představením o Pýramovi a Thisbé věnovaným novomanželům a svatebčanům.

Závěrečné vystoupení ale vypadá, jako by vůbec do inscenace Sen noci svatojánské nepatřilo. Rozpačitost a amaterismus tohoto vstupu jsou citelné i z poslední řady. Lascivnost, která ze závěrečné scény srší, sráží jinak vysokou uměleckou úroveň inscenace o několik stupňů dolů. Zbytečně tak narušila smysluplné gradování inscenace. V tomto případě platí, že méně je někdy více.

FOTO: Inscenace Sen noci svatojánské měla premiéru na Pražském hradě

Podaří se Oberonovi rozplést, co Puk (Csongor Kassai) zamotal?

Bez ohledu na závěrečný přešlap představuje inscenace Sen noci svatojánské skvělý prázdninový start. Disponuje velmi podmanivou atmosférou, která očaruje a pohladí.

Inscenace obsahuje vše, co správný prázdninový příběh vyžaduje: zamilovaný spletenec, který je třeba rozmotat, trochu erotického napětí a v neposlední řadě humorné situace a vtip. Nechybí jí ani potřebná špetka drzosti vůči divadelnímu velikánovi jménem William Shakespeare.

Sen noci svatojánské, Letní shakespearovské slavnosti, autor: William Shakespeare, překlad: Martin Hilský, režie: SKUTR, hrají: David Prachař, Vanda Hybnerová, Csongor Kassai, Martin Písařík, Petr Vančura, Hana Vagnerová, Zuzana Stavná, Josef Polášek, Marek Daniel, Václav Kopta, Soňa Páleníková, Pavel Neškudla, Nikol Šneiderová, Leona Siswartonová, Jindřich Panský, Palo Kršiak, Tomáš Červinka

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Sen noci svatojánské omámil Hrad. Začalo léto se Shakespearem