Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

RECENZE: Semeloumezmizelsem. Maďaři ukázali mužství i smysl pro humor

Redakce

Redakce

6. 7. 2012

FOTO: SemeloumezmizelsemBrněnský festival Divadelní svět přinesl množství zajímavých inscenací. Největším divadelním zážitkem byla bezesporu maďarská exhibice Semeloumezmizelsem, která zcela zastínila ostatní festivalová představení. A nejen velkým penisem.

FOTO: Semeloumezmizelsem

Semeloumezmizelsem, nebo nesemeloumezmizelsem? Zdroj: divadelnisvet.cz

Brněnské divadlo Husa na provázku se v polovině června změnilo v malé Maďarsko. Divadlo Józsefa Katony vtrhlo na jeviště s inscenací Semeloumezmizelsem a stereotypy o maďarském temperamentu se zase jednou potvrdily.

Inscenace se nechala inspirovat novelou Proces od Franze Kafky. Spíš než Proces však připomínala Kafkovu Proměnu. Hlavní dějová linka postavená na zatčení a obvinění Josefa K. se během večera měnila několikrát. Absurdní dialogy střídaly muzikálové výstupy, erotickou show zase hudební výstup opravářů elektriky.

[youtube_660]S862OJJX4_g[/youtube_660]

Pro české publikum byly připravené titulky, protože inscenace probíhala v maďarštině. Hercům se však povedlo vtáhnout diváky do vtipného představení natolik, že český překlad nebyl potřeba. Nasazení hereckého souboru a jejich výkony zcela zastínily obsah.

Vtipný příběh neměl daleko k parodii. Herečky stylizované do lascivních rolí sexy holek dokonale ztvárnily velkolepá muzikálová čísla á la Chicago. Muži však s erotikou nezůstali pozadu. Černá tanga jednoho z herců předznamenala následující odvážné scény, například naháče exhibujícího pár centimetrů před očima pobavených diváků. Kolik centimetrů to bylo, však publikum přes slzy smíchu nedokázalo posoudit.

Spletitost scénáře by se dala přirovnat ke složitosti maďarské gramatiky. Fyzicky náročné představení zaměstnávalo pozornost herců i diváků po celé tři hodiny. Učinkující měnili role, kostýmy, skvěle zahráli naučené dialogy i improvizované gagy.

FOTO: Semeloumezmizelsem

Herecké výkony často vyžadovaly i fyzickou zdatnost

Inscenace výrazně zadrnkala na sexuální notu. Spoře oděné tanečnice dnes už nikoho nepřekvapí. Ale výstup s umělým penisem, který ejakuloval takové množství tekutiny, že by stačila na zavodnění Balatonu, to už je jiná liga. Fontána jak pre Zuzanu prýštící přímo z umělého penisu se na divadelním jevišti jen tak nevidí.

Diváci v prvních řadách si vytrpěli svoje. Kromě vodotrysku z penisu dostali pořádnou spršku šampaňského a několikrát také koulí po hlavě. Nikomu to však nevadilo. Závěrečný aplaus ukázal, že pozvání zahraničních souborů na festival bylo dobrou volbou. Inscenace Semeloumezmizelsem udělala z Divadelního světa 2012 nezapomenutelný ročník.

Semeloumezmizelsem

Divadlo Józsefa Katony (Maďarsko)

Autoři: András Vinnai, Viktor Bodó

Režie: Viktor Bodó

Hrají: Ernő Fekete, Péter Takátsy, Vilmos Vajdai, Vilmos Kun, Tamás Keresztes a další

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Semeloumezmizelsem. Maďaři ukázali mužství i smysl pro humor