Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Sbohem, zůstávám! Janžurová a Paulová hrají protiklady

Anna Kottová

Anna Kottová

6. 5. 2013

Přestože repertoár Divadla Kalich tvoří nejčastěji muzikálová produkce, objeví se v něm občas i kus činoherní. Příkladem budiž novinka Sbohem, zůstávám!, ve které hlavní ženskou dvojici vytvořila Iva Janžurová a Jana Paulová.

Francouzská komedie měla premiéru loni v Paříži a pražské Divadlo Kalich uvádí teprve druhou premiéru. Sbohem, zůstávám! je hra pro čtyři postavy, a to dvě mužské a dvě ženské. Nejvýraznější duo, které stráví na jevišti většinu času, tvoří Iva Janžurová a Jana Paulová.

Poprvé se setkáváme s Gigi (Jana Paulová) v momentě, kdy leze po zábradlí do bytu svého milence. Zkouší si cestu, kudy půjde večer zabít jeho manželku. Místo nenápadné profesionální vražedkyně se objeví blondýnka v růžových mini šatičkách a botách stejné barvy na vysokém podpatku, která moc rozumu nepobrala.

Jana Paulová se ale na hloupou blondýnku nehodí. Barva vlasů i pohyby by odpovídaly, ale Paulová není ten typ pro naivní paničku prahnoucí po penězích a lásce. Na to z ní vyzařuje příliš mnoho inteligence. I proto není kontrast mezi oběma hlavními postavami tolik patrný.

FOTO: Sbohem, zůstávám!

Jana Paulová a hloupá naivní blondýnka? Zdroj: Richard Kocourek, Divadlo Kalich

Barbara (Iva Janžurová) je opakem Gigi, intelektuální bohatá autorka zaláskovaných románů. Charakteristiku doplňuje extravagantní kostým tyrkysové barvy s perlami na rukou i krku. Barbara chce spáchat sebevraždu, aby mohl její manžel tvořit v chudobě jako kdysi. Proto nechala přepsat závěť, kde mu neodkázala nic. Dochází tak k absurdní situaci, kdy Gigi má zabít Barbaru, ale ta se má v plánu zabít sama.

Gigi k Barbaře: „Cekneš a já tě nezabiju.“

Janžurové sedí spíš tragikomické než čistě komediální role. Přesto až na několik momentů dokázal její postoj dámy inscenaci odlehčit a usměrnit ji do snesitelných mezí.

Místo francouzské konverzační komedie ale nabízí Divadlo Kalich břitkou frašku v těžkém českém podání. Na druhou stranu přestože se představení odehrává na jednom místě a v jednom čase, dokáže si udržet pozornost diváka. Občas se zdlouhavě točí na jednom místě, ale nakonec se posune do nové nosné situace. Dvojitý konec ale inscenaci hodně ublížil.

FOTO: Sbohem, zůstávám!

Iva Janžurová si zahrála dámu, která se chce zabít.

Komedie Sbohem, zůstávám! v Divadle Kalich má hodně záporů, ale i několik kladů. K těm patří především herecké obsazení, kostýmy, scéna a schopnost udržet divákovu pozornost po celou dobu představení. Do diváků pere od začátku humor, co to jde. Někdy se pohybuje na hranici komediální frašky, ale často ji i překračuje.

Sbohem, zůstávám! je oddychová záležitost, která diváky pobaví. Žádný jiný účel tato inscenace ale nemá.

Sbohem, zůstávám!, Divadlo Kalich, autorka: Isabelle Mergaultová , režie: Antonín Procházka, hrají: Iva Janžurová, Jana Paulová, Pavel Zedníček, Jaromír Dulava/Antonín Procházka

Hodnocení: 60 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Sbohem, zůstávám! Janžurová a Paulová hrají protiklady