Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Recenze: S Rusákem Oněginem zpět do socialismu

Redakce

Redakce

28. 5. 2010

„Jezte hodně, nebude.“ „ Lennon – náš bůh, to je jako únor – náš říjen.“  A mnohá jiná, dnes již těžko představitelná  slovní  spojení  zazní v komedii z prostředí šedivého socialismu a nostalgicky nás přenesou do husákovy doby, kde se navzdory tíživosti doby odehrávají lásky, touhy a vzdor gymnazistů.

Oněgin byl Rusák Zdroj: divadlovdlouhe.cz

Po Hrdém Budžesovi se divadelního zpracování dočkal i druhý román Ireny Douskové nazvaný Oněgin byl Rusák.Divadle v Dlouhé jej nastudoval kmenový režisér Jan Borna a dramatičkou se stala sama Irena Dousková, stejně jako v případě Budžese.

Dospívání trochu jinak

Příběh vzpurné gymnazistky Heleny Součkové (Lenka Veliká) a party kamarádů – průšvihářů, prokládaný neoficiálními písničkami z domácí scény osmdesátých let (Vladimír Mišík, Karel Kryl, Pražský výběr, Ivan Mládek apod.), připomene nejednomu divákovi dobu, ve které vyrůstal a dospíval.  Herci si s chutí zahráli nejen postavy gymnazistů, ale i komunistických profesorů a úřednic.

Nezapomenutelné jsou výkony komunistického ředitele gymnázia Baucha (Miroslav Hanuš) při oslavě narozenin a nacvičování agitačních pokřiků, velmi povedené jsou postavy studentů gymnázia Havlíčka (Jan Vondráček), Antoše (Martin Veliký), profesorky zeměpisu (Klára Oltová) a v neposlední řadě i ztvárnění matky Součkové (Iva Klestilová).

Oněgin byl Rusák Zdroj: divadlovdlouhe.cz

Návrat zpět do socialismu zprostředkovávají padnoucí dobové kostýmy, portrét Husáka i panorama komunistické Prahy. Rotující točny na scéně dodávají hře dynamiku a spád, atmosféru ke všemu umocní rozdávání mávátek publiku a nacvičování skandování agitačních hesel prvomájových průvodů. Naznačená absurdnost dění je velmi komická, někdy však může být její odkaz na odraz v realitě hůře pochopitelný, především pro mladší ročníky. Nicméně perfektní herecké výkony, jejich souhra a muzikálnost  souboru dělají ze hry jasnou volbu!

Oněgin byl Rusák

Divadlo v Dlouhé

Režie: Jan Borna
Obsazení: Lenka Veliká, Ivana Lokajová, Martin Veliký, Jan Vondráček, Pavel Tesař, Martin Matejka, Magdalena Zimová, Michaela Doležalová, Iva Klestilová, Miroslav Hanuš, Klára Oltová

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: S Rusákem Oněginem zpět do socialismu