Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: S ledovým klidem. Budoucí Superman hájí čest Bruce Willise

Nela Christovová

Nela Christovová

11. 4. 2012

Při pohledu na hollywoodskou produkci by se dalo soudit, že pro Američany je rodina takřka svatá. Ani tentokrát to nebude jinak, navíc přítomnost Bruce Willise a Sigourney Weaver slibuje pěknou řežbu.

Britský hezoun Henry Cavill je na dobré cestě vybudovat si pověst Supermana dlouho předtím, než do kin dorazí jeho verze postavy Clarka Kenta, tentokrát v příznačně nazvaném Man of Steel. Ještě před nedávnem kosil ve Válce Bohů jednoho Titána za druhým, nyní si s podobně urputným výrazem podává americké vládní agenty.

Francouzský režisér alžírského původu Mabrouk El Mechri začínal jakou autor krátkých filmů. Na stříbrném plátně debutoval se snímkem Virgil o životě boxera. Velký úspěch mělo drama JVCD, ve kterém si Jean-Claude Van Damme zahrál polofiktivní verzi sebe samotného.

Aby toho nebylo málo, ze začátku Cavill lehce zabrnká i na citovou strunu. Jako zkrachovalý podnikatel Will vyráží na dovolenou se svými rodiči, i když už předem ví, že to bude skřípat. Vznětlivý otec Martin v podání Bruce Willise je totiž silné kafe i pro budoucího Supermana, a tak se v náznaku vyvíjí slibné drama.

FOTO: S ledovým klidem

Rodinná idylka na jachtě nevěstí nic dobrého. Zdroj: distributor filmu

Ale jakmile na scénu vlítnou tajní agenti, kteří unesou Willovy příbuzné a jeho otci dají ultimátum, začne se S ledovým klidem ubírat poněkud dementnějším směrem. Žehlit nastalý průšvih tentokrát nebude taťka Martin, ale jeho syn, který musí vypátrat kufřík s protistátním obsahem. Cavillovo vyplašené kuře, bloudící ulicemi Madridu, zpočátku působí sympaticky, zkrátka tak, jak by správný hrdina měl.

Mimochodem s ledovým klidem se tu neodehrává opravdu nic, naopak i ta nejobyčejnější replika musí být pronesena s náležitým patosem. Jde tu přece o čest rodiny! A dojde i na klasické srdceryvné prohlášení: „Tvůj otec by na tebe byl hrdý.“

Bruce Willis je tajný agent! Kdo by to byl řekl

Thriller láká na dvě herecká esa, která sice nezaručují kvalitu filmu, ale diváky do kin přitáhnou. Toho jsou si vědomi i producenti, a tak neváhají Bruce Willise a Sigourney Weaver propagovat všude možně. A co na tom, že se Willis na plátně objeví na 15 minut čistého času a z toho třetinu doby proleží mrtvý na zemi? Přesto se stává klíčovou osobou, kvůli které se tenhle dějový paskvil vlastně semlel.

[youtube_660]1UiBJB0eQJI[/youtube_660]

Willis alias Martin byl totiž agentem CIA, o čemž jeho synáček pochopitelně neměl ani tušení, jakkoli bizarní bylo jeho krycí zaměstnání. Kulturního atašé z amerického velvyslanectví bychom tomuhle nemluvovi uvěřili, jen pokud by jeho svěřenci ve futrálech od houslí pašovali samopaly.

Očima Oldřicha Mánerta: Příští Superman Henry Cavill se zase snaží. A opět je tak trochu za neschopného blbce. V bourneovsky střiženém thrilleru se má přerodit z obyčejného obchodníka v akčního hrdinu, který nezná slitování a poradí si i s bandou teroristů, případně černou můrou xenomorfů Sigourney Weaver. Jenže na přerod nedojde.

Po většinu stopáže kulhá po plátně a snad jen v závěru si horko těžko dokáže uhájit jakous takous seriózní tvář. Režie je naštěstí svižná a občas dojde i na nějaký ten zajímavý kamerový veletoč. Tepající hudba, kterou skladatel našel na podlaze ve střižně Bourneova ultimáta, také není k zahození. Jen si v hlavím hrdinovi nepředstavujte toho Supermana, jinak vám hrozí série nepěkných srdečních příhod.

Hodnocení: 3***

Naopak sympatické je, že S ledovým klidem se prezentuje jako průměrný akčňák, který si nehraje na velké umění. Téměř učebnicově se snaží do děje nacpat prvky typické pro tento žánr. V každém drsném akčňáku přece nesmí chybět efektní zmlácení hlavní postavy! Co na tom, že to pro vývoj děje nemá žádný smysl, nějak prostě nejde pochopit, proč by ti hodní chtěli zbít vlastního spojence.

FOTO: S ledovým klidem

Bruce Willis tentokrát nebude úplně neprůstřelný.

Režisér Mabrouk El Mechri vsadil na dějovou jednoduchost a přímočarost, což ale obnáší i fakt, že co nám bude jasné během jedné nanosekundy, budou ostatní zjišťovat aspoň půl hodiny. Postavy totiž nepřekypují přílišnou inteligencí, z čehož si scenáristé nechtěně udělali legraci, když do Willových úst vložili hlášku: „Využiju toho, že si o mně myslí, že jsem hlupák.“ No, aspoň že mu to došlo.

Naopak obrazová složka je tak efektní, že animace divokých honiček někdy balancují na hraně závodů Need for speed. A opravdu je na co se dívat, protože podobně okázalý bude i souboj Superman vs. Ripleyová, kde se střílí ostrými a přežít může jenom jeden. Problematická ale není ani tak nízká uvěřitelnost scén, jako spíš postupné vymizení zájmu o osudy hlavních hrdinů. Což ostatně platí o celém snímku.

S ledovým klidem (The Cold Light of Day)

Akční / Thriller
USA, 2012, 93 min

Režie: Mabrouk El Mechri
Hrají: Henry Cavill, Bruce Willis, Sigourney Weaver, Verónica Echegui, Caroline Goodall, Óscar Jaenada, Rafi Gavron, Roschdy Zem, Emma Hamilton, Andrea Ros, Colm Meaney, Joseph Mawle

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: S ledovým klidem. Budoucí Superman hájí čest Bruce Willise