Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Romeo a Julie moderněji. Divadlo Disk nabízí alternativu

Jana Kumherová

Jana Kumherová

3. 4. 2013

FOTO: Romeo a JulieNa klasické podání Shakespeara dnes příliš nenarazíte. Zejména pokud jde o nejslavnější drama Romeo a Julie. Po nynější zkušenosti mohu říct, že tak alternativní pojetí jako v Disku se vám jen tak nenaskytne.

FOTO: Romeo a Julie

Milenci z Verony se tentokrát ukázali v alternativním světle. Zdroj: Disk

„Jsem v tom až po uši, takže se možná chovám jako děvka.“ Divadlo Disk pozměnilo Shakespearovo drama ze všech stran.

Studenti DAMU zapojili do boje i poklidných scén tanec a moderní hudbu, snad na žádný prvek ze hry se nedívají tradičním pohledem. Neexistují podle nich ani jediný Romeo s jedinou Julií.

Zamilované drama začíná se slintavou Julií, která olizuje lízátko a utírá si nudle. Romeo ji na scéně stihne i zfackovat, když se zrovna nestaví na hlavu ani netrsá v rytmech hudby.

Že vám jejich podání třeba nepadne do oka? Nevadí. Tito dva herci nejsou výhradními představiteli veronských milenců. Milostnému páru se postupně propůjčuje pět různých dvojic a každá předvádí romantické dílo po svém.

FOTO: Romeo a Julie

Nelíbí se vám tahle Julie? Počkejte si na další.

Na U-rampě vězní účinkující hlediště plné diváků, kteří je obklopují z obou stran. Zběsilou válku Monteků s Kapulety i divoké tance předvádějí za doprovodu tónů kapely Mutanti hledají východisko. Jednotlivé scény většinou vidíme několikrát v odlišném podání.

Inscenace občas působí chaoticky. Někdy zaznívají z druhé strany jeviště ozvěny z úst jiných představitelů, někdy do textu zbloudí věty v angličtině. Kněz Vavřinec tentokrát připutoval do vystoupení z asijských zemí a přivezl si s sebou i zvyky a kulturu. Merkucio místo vypjatého umírání opouští scénu se suše proneseným: „Mor na ty vaše rody.“.

FOTO: Romeo a Julie

Inscenace se nesoustředila jen na text, ale na pohybovou stránku a fantazii.

Vystoupení je pro diváky tím poutavější, že účinkující často probíhají uličkami přímo kolem nich. Téměř po celou dobu ho navíc provází sprška květin z košíku spanilé jeptišky, která na ostatní postavy shlíží shora.

„Jsem rád, že už je to za námi,“ sdělil TOPZINE.cz Honza Cina. „Bylo to fakt hodně náročné, což je v Disku vždycky, protože jsme všichni studenti toho svého oboru. Režiséři mají první příležitost vyzkoušet si něco většího, takže je to pro ně náročné. Pro herce samozřejmě taky, většinou se jede od rána do večera a vyčerpává to.“

FOTO: Romeo a Julie

Ani s emocemi studenti alterny nešetřili.

Katedra alterny do své poslední absolventské inscenace promítla svoji osobitost. Moderních ztvárnění Romea a Julie jsem zhlédla celou řadu. Toto pojetí mě přesvědčilo, že se vždy může ukázat alternativnější pohled. Pokud nespočívá pouze v tom, že se postavy navléknou do moderních kostýmů, je výsledek zajímavější.

Romeovi a Julii v Disku nápady neschází. Milovníci klasiky si na své nepřijdou, ostatní se pobaví a odhalí nové perspektivy, které jim začínající herci nabízejí.

Romeo a Julie, Divadlo Disk, úprava: Pavlína Vimmrová, Ilona Smejkalová, režie: Pavlína Vimmrová, hrají: Šimon Krupa, Tilen Kožamelj, Johana Schmidtmajerová, Anne-Francoise Josephová, Filip Šebšajevič, Hedvika Řežáčová, Jan Cina a další

Hodnocení: 80 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Romeo a Julie moderněji. Divadlo Disk nabízí alternativu