Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Rodiče. Další islandský film zaútočil na českého fanouška

Redakce

Redakce

5. 6. 2010

Rok  po dramatu Děti přichází režisér Bragason se snímkem Rodiče. Ač to může znít s podivem, tyto dva filmy spolu mají společné opravdu jen jméno režiséra, a to že se jedná opět o dramatický propletenec osudů tří úplně obyčejných lidí.

Rodiče

Zubařina těžká dřina, to by nám mohla říct hlavní postava snímku. Oscar je ženatý a se svou ženou vychovává dvě děti, které ovšem nejsou jeho vlastní. Oscar by si ovšem přál dítě vlastní, což mu jaksi nemůže být dopřáno. Katrin přijede ze Švédska na oslavu svého syna.

Bohužel dlouhé odloučení způsobí, že Katrin je jako rodič odmítána a všechny pokusy o idylický rodinný život  jsou naprosto zoufalé a předem prohrané. Třetí  postavou  je makléř Einar, jemuž se rozpadá manželství. Ikdyž by ho chtěl  zachránit, jeho žena zájem nemá a touží po rozvodu.

Rodiče

Osudové drama

Stejně jako Děti, jsou i Rodiče černobílý film, nebudu ale oba snímky srovnávat. Jak už sem řekl, jedná se o drama, ve kterém se setkáváme s osudy tří lidí. Co se mi na filmu opravdu líbí je, že dějová zápletka a osudy hlavních postav se můžou stát prakticky každému z nás. Ne že bych to někomu přál, ono přece jen, když vás odmítá  vlastní dítě, není to nic příjemného.

Herecké výkony jsou do jisté úrovně uspokojivé, občas herci ale působí poněkud komicky, a přesto že se jedná opravdu o drama, najdou se zde i prvky tragikomičnosti, bohužel opravdu nevím, jestli to byl záměr a nebo to vyplynulo z toho, že herci neměli napsané dialogy.

Ragnar Bragason

A opět happy end

Bragason tímto snímkem opět dokazuje, jak se vyžívá v koncích svých filmů. Oscar měl totiž s Katrin, která po návratu na Island pracuje u něj v kanceláři, před jedenácti lety poměr. Poslední scéna filmu ukazuje, jak Katrinin 11ti letý syn hledá svoji matku v práci, kde narazí na Oscara, s nímž si okamžitě rozumí.

Je na divákovi, jak si konec vyloží, ale je prakticky jisté, že Oscar přece jen potomka počal s Katrin před 11ti lety. Jedná se tedy opět svým způsobem o happy end. I když potvrzení otcovství není nikdy vyrčeno. Přesto musím konstatovat, že jsem s Rodiči byl spokojen, Bragasonovi snímky patří k tomu lepšímu, co na Islandu vzniklo.

Rodiče (Foreldrar)

Drama
Island, 2007, 87 minut

Režie: Ragnar Bragason
Hrají: Ingvar Eggert Sigurðsson, Throstur Leo Gunnarsson, Ólafur Darri Ólafsson

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Rodiče. Další islandský film zaútočil na českého fanouška