Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Risk je zisk. Cirk La Putyka vás donutí bát se o účinkující

Říká se, že risk je zisk. Stejně tak ti, kdo přičuchli k adrenalinovým aktivitám tvrdí, že už bez nich nemohou být. Na obojí se ve své nové inscenaci Risk zaměřuje Cirk La Putyka.

Jak sám název napovídá, ústředním motivem celé inscenace je risk, adrenalin a nebezpečí. Ostré předměty létají vzduchem, diváci se míčky strefují do samotných účinkujících a napětí by se dalo krájet.

Pokud se na Risk vypraví skalní fanoušek La Putyky, bude překvapen stejně jako divák, který soubor uvidí poprvé. Inscenace totiž není postavena jen na akrobatických kouscích a testování vlastních dovedností. Tentokrát jdou účinkující ještě dál.

Nejen že riskují téměř v každém výstupu, jak s ostrými šipkami, tak s noži na trampolíně nebo sekerami při žonglování, tentokrát dostává inscenace i dějovou linku.

Inscenaci rozdělili videoprojekcemi

Risk je rozdělen do dvou částí, kdy první je zaměřena především na dovednosti a možnosti člověka, jeho touhu posunovat hranice a chuť riskovat. Ve druhé části se hlavním hrdinou stává hendikepovaný mladík, který ostatní vezme do světa, ve kterém pro změnu určuje pravidla on sám.

FOTO: Risk_Cirk La Putyka

Vozíčkáře v první části inscenace všichni utlačují. Zdroj: Cirk La Putyka

Počátky nového cirkusu se datují někdy od období druhé divadelní reformy. Jedním z jejích znaků je také multimedialita divadla, kterou v Risku také najdeme. Inscenace je doplněna videoprojekcemi, konkrétně dvěma různými typy projekcí.

První část projekce je stylizovaný film z podvodní hladiny, který jako by přetvářel divadelní prostředí ze světa, ve kterém je vozíčkář diskriminován a neustále odsouván do kouta, ve svět, kde vládnou jeho vlastní pravidla. Druhý film je pak dokumentárním záznamem z příprav inscenace.

Risk navazuje na druhou divadelní reformu

Odkazu druhé divadelní reformy se Risk drží i v hudební rovině. Po celou dobu je na jevišti přítomná kapela, která doplňuje veškeré výstupy patřičnými melodiemi.

FOTO: Risk_Cirk La Putyka

Některé scény připomínají skupinové terapie.

Další přidanou hodnotou oproti dřívějším projektům La Putyky je dějová linka, kterou velice oceňuji. Inscenace díky ní dostává rysy tradičnějšího divadla, což nebylo záměrem tvůrců, ale tradičněji zaměření diváci mohou díky bravurnímu propojení přijít na chuť pohybovému divadlu a novému cirkusu.

Během představení se účinkující několikrát schází k seanci velice podobné sezení v léčebně. Každá z postav se určitým způsobem charakterizuje a dalo by se říct, že až na několik málo výjimek v podobném duchu postava setrvává po celou dobu představení.

FOTO: Risk_Cirk La Putyka

Trampolína s noži patří k bezpečnějším scénám inscenace.

Nový projekt Cirku La Putyka je zkrátka výjimečný a mimořádný hned v několika ohledech. Jde o první projekt, ke kterému Rosťa Novák přizval i zahraniční účinkující, stejně jako první projekt, který je přestávkou rozdělen na dvě části. A také první s výraznější dějovou linkou a charakterizovanými postavami, kdy jeden herec rovná se jedna postava po celou dobu.

Risk lze doporučit bez rozdílu všem divákům, kteří jsou ochotní dvě hodiny posedět v nepříliš pohodlné poloze a fascinovaně sledovat nové kousky akrobatů v kombinaci s nebezpečnými kreacemi.

Risk, Cirk La Putyka, režie: Rosťa Novák, hrají: Petr Valchář, Jiří Kohout, Zuzana Havrlantová, Kajsa Bohlin, Marc Brillant, Mikko Karhu, Petter Wadsten, Jan Balcar, Andrej Rády, Jan Kletenský

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Risk je zisk. Cirk La Putyka vás donutí bát se o účinkující