Některým filmům jde o hlubokou myšlenku, jiné se zaměřují na hvězdné obsazení, pak je tu i kategorie, u níž cíl ani vědět nechcete… Čtvrtý Resident Evil spadá do kategorie na efekt. Je mu celkem jedno, o čem pojednává. Hlavně, že vypadá cool.
Milla, přemožitelka zombíků, Zdroj: distributor filmu
Už ten fakt, že je 3D, mluví sám za sebe. Jenže distributoři do nás v poslední době hustili jeden třetí rozměr za druhým, a přitom spousta z nich nestála za nic. Většinou jde totiž o 3D, které bylo do filmu doděláno až po jeho natočení. Díky tomu jste si u Posledního vládce větru klidně mohli sundat speciální brýle, protože to vypadalo pořád stejně.
3D, které má smysl
No a pak tu je Avatar. Na něj šel James Cameron jinak – s 3D efektem počítal během celého dlouhého natáčení a využíval k tomu rovnou na place příslušnou techniku. Režisér Paul W.S. Anderson se jím inspiroval a natočil už čtvrtý díl o zmutovaných zombících jako 3D, které má smysl.
Je ovšem velká škoda, že právě ten vzhled je na snímku nejlepší. Ono ale co čekat od filmu natočeného na motivy počítačové hry, kde se vlastně jenom seká jedna oživlá mrtvola za druhou. Na originální příběh se moc spoléhat nedá, co teprve nějaké briskní dialogy nebo filosofický podtext. Anderson s tím počítá (i když se snaží v rozhovorech tvářit smrtelně vážně, když říká: „Ten film má hloubku!“) a tak vyrobil film na efekt, který baví.
Teoreticky se dějově podobá předchozím dílům – Alice (v podání Andersonovy manželky Milly Jovovich) prostě někde běhá, střílí a kope zombíky. A snaží se přijít na to, jakou spojitost má korporace Umbrella s nemrtvým virem, který zničil celou Zemi. Můžete uzavírat sázky, jestli na to během čtyřky přijde, nebo vám konec neznačí, že ve skutečnosti koncem není.
Michael Scofield je zpět!
Po bok se krásné drsňačce postaví opět Ali Larter a tentokrát se vrátí i Michael Scofield (ehm, prostě tu má vedlejší roli herec Wentworth Miller). Moment, kdy ho Alice spatří poprvé, pobaví snad všechny fanoušky Útěku z vězení – správně, je to za mřížemi. Jaká je jeho opravdová role v Residentu, vám ovšem neprozradím. Řekněme, že je ze všech postav asi nejlepší (pozor, ne nejpropracovanější…takový tu není nikdo).
Mozek? Kde??
Tohle ale paradoxně není moc důležité. U čtvrtého Resident Evilu jde především o moment, kdy si nasadíte 3D brýle a necháte na sebe svištět kulky, padat hlínu a stříkat mozky. Je to vážně sranda. Příjemná, popcornová zábava, při které si zarelaxujete a ještě budete mít pocit, že jste viděli něco hezkého. I když to zrovna byla vyhřezlá střeva.
Pár scén působí vyloženě jako z Matrixu – například když Alice a její kopie (pamatujete na konec třetího dílu? jo, byl tam sklad plný milionu Alicí) vyskočí po zádech z okna a střílí před sebe. Tentokrát ale střílí na vás a vy opět poskočíte radostí, jak jste tohle chtěli zažít, už když vyskakovala matrixovská Trinity.
Dementní dialogy bez hlášek
Jediné, co snímku chybí k popcornové dokonalosti, je ovšem vtip. Nečekala jsem žádnou parodii, ale kdyby k ní Resident Evil trochu sklouznul, určitě by si šplhnul u nejednoho diváka. Kdo přece může brát vážně vyvražďovačku nevyvražditelných? K tomu si přidejte dementní dialogy, které si o nějakých kultovních hláškách mohou nechat jen zdát.
Běž, Millo, běž!
Takže jak říkám: vypněte. A spíš se dívejte, než poslouchejte. Milla i Ali jsou fešné dámy a ten, co hrál Scofielda má ještě pořád tajemný pohled v očích, kvůli kterému se fanynky Sexu ve městě občas koukly i na Útěk z vězení. A všichni jsou spokojeni.
Resident Evil: Afterlife (Resident Evil: Afterlife 3D)
Akční / Horor / Sci-Fi / Thriller
Velká Británie / Německo / USA, 2010, 97 min
Režie: Paul W.S. Anderson
Hrají: Milla Jovovich, Boris Kodjoe, Ali Larter, Wentworth Miller, Sienna Guillory, Spencer Locke, Shawn Roberts, Kacey Barnfield, Norman Yeung, Kim Coates, Sergio Peris-Mencheta
Hodnocení: 3***