Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: RED 2. Zdědkovatělí agenti se vrací v parodii akční krimi

Redakce

Redakce

4. 8. 2013

Očekávaný návrat obstarožních agentů je tu a střílí si ze všeho, co se pohne. V důchodu, extrémně nebezpeční (Retired Extremely Dangerous) jsou napodruhé ještě nenucenější akční parodií, která slibuje dvě hodiny nekomplikované zábavy.

[nggallery id=2487]

Před třemi lety vtrhl do kin příběh o skupince protřelých bývalých vládních agentů, který sklidil nemalé ohlasy. Veteráni s trefným humorem, nadhledem a noblesou se vrátili na scénu své profese a dávali na frak mladším, jalovějším a nafoukanějším. Našli si cestu k publiku, a když oznámili svůj návrat na rok 2013, slibovali ještě více zábavy.

A tak je to tu. Frank Moses (Bruce Willis), vysloužilý agent CIA, žije fádní padesátnický život se svou známostí Sarah (Mary-Louise Parker), jež byla supertajným životem vládní elity až do seznámení s Frankem nepolíbená a které začíná Frankovo dědkovatění lézt docela na nervy. Situaci zachraňuje Marvin (John Malkovich), Frankův bývalý parťák, který dvojici zvěstuje, že on a Frank jsou podezíráni z účasti na historické operaci Rulík a že je na ně vypsaná odměna. Do party se znovu přidává i Victoria (Helen Mirren) a kratochvíle může začít.

video

Bezhlavá zábava nevyžaduje promyšlenost

V prvním dílu byl klíčový nadhled, s jakým se děj prezentoval. Postarší akční hrdinové si na nic nehráli, naplno si užívali svých rolí a právě ta nenucenost a bezprostřednost zajistila úspěch. Druhý díl v tomto ohledu přitvrdil a film nabyl ještě komediálnějšího charakteru než jeho předchůdce. Místy až satirické pojetí je vedeno pevnou rukou nového režiséra Deana Parisota, který snímku prospěl.

Úsměvnou bombastičnost zahajují už úvodní titulky, jež zajisté potěší všechny, kteří prvnímu filmu vytýkali nedostatečnou věrnost komiksovým kořenům. Komiksová vizáž s proflákle chytlavou melodií od Alana Silvestriho odstartuje pohodářský cool punc, v němž je snímek udržován nepřímo po celou dobu stopáže a přímo v přechodech mezi jednotlivými lokacemi.

Už minule bylo jasné, že zápletka je u RED druhotnou záležitostí. Pokračování není výjimkou a skoro až naschvál zapojuje nejotřepanější problém nadčasového tiká nám bomba, honem, co s tím. Scénář tím dává jasně najevo, že gros filmu neleží v objevně fikané linii a přesouvá pozornost jiným směrem.

RED 2 odlehčuje únavná klišé

A tak se divák může soustředit. Na to, jak kosti křupou a vozy explodují. Jak John Malkovich střílí od boku zbraněmi i poznámkami o sovětských sušenkách s neomezenou trvanlivostí. Jak brilantní Helen Mirren, která před pár lety získala Oscara za roli britské královny, pobíhá v královském kostýmu po ústavu pro duševně choré a předstírá totální kolaps zdravého rozumu. Na řadu úsměvných momentů, při nichž se herci vyřádí a divák zarelaxuje.

A kdyby náhodou někomu pořád nedošlo, že tu kráčí o nadsázku, přidají se akční scény, které místo napětí a originality budují působivost spíš na vtipu, hrají si s využitím jindy spíše obtěžujícího product placementu a nezůstávají prosté ani matrixovské slow motion.

FOTO: Anthony Hopkins v RED 2

Ústřední záporák v podání Anthonyho Hopkinse dává agentům zabrat.
Zdroj: Bontonfilm

Zamilované pasáže nejsou vždy vhodné

Aby přinesli něco nového i do vztahů ústřední party, rozhodli se tvůrci pro celkem zjevnou volbu spojení Franka a Sarah, kteří se neustále hašteří a špičkují. Linie však působí trochu tlačeně a v úvodu filmu je spíš poškozená několika strojenými výrazy Mary-Louise Parker, které u ní nebývají zvykem. Situaci trochu zachraňuje Malkovichův Marvin, který funguje jako perfektní křen a dodává dvojici šťávu.

Jak film pokračuje, Sarah se podaří vymanit z role protivné panenky a vrátí se do starých kolejí předchozího filmu, kde pracuje jako laický protipól ostřílených matadorů. Funkční je i její soupeření s novou femme fatale Katjou (Catherine Zeta-Jones), která je jinak poněkud přebytečná.

Z nových přírůstků lze pochválit ústředního záporáka Baileyho (Anthony Hopkins) a charismatického nájemního vraha Hana (Byung-han Lee), jenž se věší na paty Frankovi. Nebýt toho lehce zpackaného závěru, byla by to víceméně čistá jízda od začátku do konce.

Verdikt Petry Štěpánkové:

petra-štěpánkováRED 2 je film pro ty, kteří už potřebují pauzu od velevážných akčních nevycválanců a chtějí si tento žánr trochu odlehčit. Zkušenější ruka nového režiséra snímku prospěla, tempo děje je svižnější, příběh má švih a odsýpá. Neaspiruje na žádný velký spektákl a nechává penzisty náležitě vyřádit i podruhé.

Pak už jen zbývá ujasnit si, jestli vám humor, který do vás tvůrci budou nemilosrdně rvát horem dolem, nebude lézt na nervy a jestli vám nebude líto, že tenhle akčňák není zas tak typický akčňák. Pokud ne, čekají vás necelé dvě hodiny víceméně nepřetržité vkusné zábavy.

Hodnocení: 70%

Pavlína NouzováVerdikt Pavlíny Nouzové:

Parta důchodců v rolích akčních špionů dokázala zaujmout už před lety, a tak vznikl druhý díl. Red 2 ovšem trpí tím, čím spousta jiných pokračování – je mírně přeplácaný. Postav, zvratů a motivací přibylo, až z toho vzniká změť, kde nic nejde pořádně do hloubky. Geniální (ovšem myšleno jen ve smyslu mozkové kapacity) záporák dělá školácké chyby, některé postavy bezdůvodně umírají a zápletka se ke konci dostane až do momentu, kdy si uvědomíte, že vůbec netušíte, jaká byla její cesta.

Pořád jde ale o akční film, kde mnoho jiných věcí funguje – charisma herců, vtipy, kamera… Škoda jen, že se nevěnovalo příliš času propracovanějšímu scénáři.

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: RED 2. Zdědkovatělí agenti se vrací v parodii akční krimi