Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Recenze průvodce Rough Guides: Srí Lanka

Redakce

Redakce

26. 4. 2011

Uvažujete o cestě na nejkrásnější ostrov světa? Nakladatelství Jota právě vydalo dotisk turistického průvodce Srí Lankou doplněný multimediálním DVD!

FOTO: Turistický průvodce Srí Lanka

Příprava na Srí Lanku právě začíná, Foto: Hana Procházková, Topzine.cz

Kniha je členěna do tří částí. V první nalezneme základní informace –  jak se  dostat do  země, jaké potřebujeme cestovní doklady a pojištění, jak postupovat při nutnosti lékařského ošetření, jsou zde uvedena důležitá telefonní čísla a internetové adresy, možnosti sportovního a kulturního vyžití a mnoho dalšího.

Druhá, tedy hlavní část průvodce, je rozdělena do šesti kapitol: Kolombo a západní prostředí, Jih, Kandy a území hor, Kulturní trojúhelník, Východ, Jaffna a sever. Postupně se dočteme o historických památkách a přírodních zajímavostech.

Mapy oblastí, plánky měst, fotografie a barevné přílohy vhodně doplňují další informace o přepravě, ověřených tipech na ubytování a stravování, nočním životě a nakupování. Nechybí zde ani užitečné adresy a informace o tom, jak a kam se ze které části ostrova dostaneme.

Poslední část knihy se jmenuje Souvislosti. Na historii Srí Lanky je vysvětlena současná složitá politická situace v zemi a s ní související současné problémy. Dozvíme se vládcích země, o boji za nezávislost, o občanské válce, ale i o buddhismu. Na úplném závěru knihy je slovníček nejdůležitějších slov v sinhálštině a tamilštině.

FOTO: Mapa Srí Lanky

Mapa Srí Lanky, Zdroj: wikipedia.org

Víte, že …

V roce 1972 se Cejlon změnil v Demokratickou socialistickou republiku Srí Lanka (Sri Lanka Prajatantrika Samajavadi Janarajaya). Srí Lanka leží v Indickém oceánu mezi Bengálským a Mannarským zálivem a rozlohou je srovnatelná s Českou republikou, ale počet obyvatel je dvojnásobný. Úředními jazyky jsou sinhálština a tamilština, ale používá se  i angličtina.

Srí Lanka je tropická země, kde průměrná  teplota je 27 stupňů Celsia na pobřeží, které tvoří nádherné sněhobílé písečné pláže, a 17 stupňů Celsia v horách, které se nachází ve vnitrozemí. Ideální doba návštěvy země je od října do dubna, protože po zbytek roku trvá období dešťů.

Co určitě nezapomenout doma

Cestovní pas s platností nejméně dva měsíce. Na letišti v Kolombu obdržíte zdarma vízum, které má platnost  30 dnů. O delší nebo jiné než turistické vízum je nutné žádat na nejbližším velvyslanectví Srí Lanky ve Vídni.

Cestující musí prokázat při vstupu do země dostatečnou finanční hotovost – minimálně 30 USD na osobu a den a musí mít zajištěný hotel.

Hlavním městem je Kolombo. V 16. století ovládli ostrov Portugalci, v 17. století Nizozemci a v 19. století Britové a Cejlon se stal britskou kolonií. V roce 1948 získal Cejlon nezávislost v čele s britskou královnou. V roce 1972 vznikla nezávislá republika se sinhálským názvem Srí Lanka. Od roku 1983 až dodnes trvá v zemi občanská válka. V roce 2004 byla země postižena tsunami.

FOTO: Průvodce Srí Lanka

Průvodce Srí Lanka, Zdroj: jota.cz

Karuna karala gana adukaranna?

neboli: „Můžete mi dát slevu?“ Srí Lanka je jednou z nejlevnějších asijských zemí a náklady na cestování, stravování a ubytování jsou velmi nízké. Měnovou jednotkou Srí Lanky je rupie Rs (LKR). Turisté platí za zboží a služby většinou více než domácí obyvatelé, ale nadsazování cen tu zatím není tak rozšířené jako v jiných částech Asie (Thajsko).

Vždy se vyplatí smlouvat o cenu. I pětihvězdičkové hotely jsou ochotné o ceně s vámi jednat. Téměř v každém městě je alespoň jeden použitelný bankomat, který přijímá i zahraniční kreditní karty. Banky jsou otevřené většinou od pondělí do pátku mezi 8. a 15. hodinou. Nejlépe se směňují americké a australské dolary, eura a libry.

Konečný verdikt

Průvodce má praktický a ověřený formát. Speciální vazba zaručuje stálost i ve ztížených podmínkách. Informace byly aktualizované v roce 2005 cestovní kanceláří Marco Polo. Kniha je velmi prakticky a logicky členěná a požadovaná informace se dá rychle nalézt.

Průvodce doporučuji každému, kdo se na Srí Lanku chystá odletět. Možná není zcela bez zajímavosti, že nakladatelství Jota a průvodce Rough Guides získaly řadu významných ocenění.

Název: Turistický průvodce Srí Lanka

Autor: Thomas Gavin

Originální název: The Rough Guide to Sri Lanka

Nakladatelství: Jota

Vydání: dotisk prvního vydání z roku 2005

Vazba: pevná vazba

Počet stran: 456 + 24 stran barevné přílohy

Formát: 132 x 197 mm

Doporučená cena: 678 korun

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze průvodce Rough Guides: Srí Lanka