Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Recenze: procestujte Jemen krok za krokem s turistickým průvodcem Bradt

Samcová Jana

Samcová Jana

7. 2. 2011

Tradice a kultura staré Arábie spolu s panenskou přírodou, horskými scenériemi a bohatým podmořským životem dohromady tvoří jednu z nejpozoruhodnějších zemí Blízkého Východu, Jemen. Vydejte se vstříc mešitám, hliněným mrakodrapům a stromům dračí krve, s rukama pomalovanýma henou a s pořádnou dávkou qátu v ústech.

FOTO: Jemen

Jemen, Zdroj: Nakladatelství JOTA

Vydat se na vlastní pěst do takové části světa, jakou je Arabský poloostrov, vyžaduje trochu odvahy, notnou dávku cestovatelského nadšení a samozřejmě dobrou přípravu. Nakladatelství Jota v těchto dnech vstoupilo na trh s turistickým průvodcem Bradt, jenž bude na cestách po Jemenu nepostradatelným pomocníkem. Autor publikace Daniel McLaughlin, který v Jemenu studoval arabštinu, sbíral materiál ke knize půl roku a výsledkem je komplexní, čtivý, informacemi a zajímavostmi nabitý průvodce, o nějž se může každý cestovatel v případě nesnází opřít.

Jemen je konzervativní arabská země, která si zachovává starodávnou tvář i tradice. Právě odtud vyplula bájná Noemova archa a právě zde jsou pochováni bibličtí bratři Kain a Ábel. Je to jediná země na Arabském poloostrově, ve které nenajdeme prodejnu McDonalds. Jemen sousedí s Ománem a Spojenými arabskými emiráty, mezi nimiž byla oficiální hranice stanovena teprve roku 2004.

Proč právě do Jemenu?

FOTO: Jemen

Obálka průvodce Jemen, Zdroj: Nakladatelství JOTA

Jemen je nejchudší země arabského světa a celá polovina dospělých je negramotná. Turistický ruch platí za významný zdroj příjmů. Průvodce Bradt je proto jakousi osvětou i lákadlem, proč strávit aktivní dovolenou právě v Jemenu. A nasazuje těžké zbraně hned v počátku. Úvodní stránky průvodce jsou tištěny na křídovém papíře se spoustou barevných fotografií zobrazujících krásy jemenské přírody a kulturních zvyků. Ostatně atraktivních barevných příloh, věnujících se konkrétním jemenským zvykům a charakteristikám, najdeme v průvodci hned pět – od podrobného seznámení s takřka legendárním žvýkáním qátu přes vyhlášené malování henou až po popis úchvatné jemenské architektury.

Průvodce se Jemenu věnuje od podlahy, tudíž v úvodu nechybí základní info o jemenské historii i víře, a vyprávění autor prokládá legendami a pověstmi, které jsou kořením celého průvodce. Samozřejmostí jsou praktické informace jako kdy začíná hlavní turistická sezóna, co si zabalit s sebou, jaká zařídit víza, jakou měnou se v Jemenu platí, jak je to s bezpečností, lékařským ošetřením, očkováním, stravováním, nákupy, pravidly kulturního chování, a podobně.

Kde rostou stromy dračí krve a co je to mehri?

Vášniví fotografové i laici ocení dvoustranu věnovanou zasvěceným radám a tipům, jak co a kdy fotografovat. Pro pohodlnější cestovatele se v průvodci nachází nástin doporučené týdenní či čtrnáctidenní trasy po Jemenu. Následuje podrobný popis jednotlivých oblastí počínaje hlavním městem Sana´a, Centrální pouští a Severní Vysočinou, pokračuje Tihámou, přes Jižní a Jihovýchodní Jemen,  Hadramaut a konče ostrovem Sokotra, jemuž se přezdívá ostrov dračí krve. Všechny oddíly jsou doplněny praktickými mapkami, adresami hotelů, klubů, bank či restaurací, včetně otevíracích dob a vstupného.

Průvodce je uzavřen minikurzem arabštiny a jazyků mehri a sokotri, včetně abecedy, výslovnosti, číslovek i základních obratů. Celý průvodce je svázán dle nejmodernějších technologií a stálost vazby je zaručena i ve ztížených podmínkách. S průvodcem Bradt se v Jemenu určitě neztratíte.

Vychází v nakladatelství Jota

Formát: 132 × 197 mm

Vazba: brožovaná vazba šitá i lepená

Počet stran: 258 + 48

Běžná cena: 498 korun

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: procestujte Jemen krok za krokem s turistickým průvodcem Bradt