Menu
TOPZINE.cz
Literatura

RECENZE: Příběh Kostíka Billyho pokračuje v knize Výprava do záhrobí

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

7. 10. 2011

Výprava do záhrobí od Christophera Lincolna (část obálky knihy)Odvážný chlapec se neváhá chopit každé příležitosti, aby zachránil svou kamarádku Milicent. Americký autor Christopher Lincoln přichystal pro fanoušky Billyho Kostíka další díl série s názvem Výprava do záhrobí. Dokáže mladý kostlivec znovu zaujmout?

FOTO: Kostík Billy

Kostík Billy pátrá po kamarádce Millicent. Zdroj: ilustrace z knihy Kostík Billy

Billy Kostík žije se svými kostlivčími rodiči už dlouhá léta sám na půdě, přesněji řečeno v tajné komoře rodinného sídla Hogo Fogo. Úkolem Larse a Milunky Kostíkových je uskladňování tajemství a lží, pocházejících od majitele domu. Billy se raději věnuje něčemu jinému a ve svých snech se vždycky toužil stát pirátem.

Skutečnost však předčila jeho očekávání. Ve chvíli, kdy potká svou lidskou holčičku Milicent, se všechno změní. Billy objevuje záhady sídla a setkává se s novými přáteli. Když se jednoho dne jeho kamarádka ztratí, chlapec neváhá nasadit svůj vlastní život. Bude stačit jeho odvaha, nebo zlo vyhraje?

Přečtěte si také recenzi prvního dílu o Kostíku Billym

Druhý díl série Výprava do Záhrobí navazuje na předchozí knihu Příběh z tajné komory. Prostředí, ve kterém se Billy pohybuje, vypadá jako běžná realita, tak jak ji každý zná. Akorát s tím rozdílem, že tu navíc existuje posmrtný život, jenž se řídí pevně stanovenými pravidly a je spravován jednotlivými ministerstvy, která mezi sebou soupeří o získání většího vlivu.

Nejedná se však o propojenost s prvním dílem v tom smyslu, že by ho čtenář musel mít nutně přečtený. Postavy jsou sice stejné, ale pointa se týká dalšího dobrodružství, které je úplně o něčem jiném.

Výprava do záhrobí od Christophera Lincolna (obálka knihy)

Americký autor Christopher Lincoln píše lehkým a srozumitelným jazykem, pojmenování postav je vymyšleno tak, aby bylo co nejvíce názorné a vypovídalo o jejich charakteru nebo vzhledu. Třeba u Billyho strýčka Smrťáka Kostíka, který má na starost odvod duší do druhého světa, nebo u Billyho. Druhý díl je opět dokreslený pěknými černobílými kresbami doplňující děj, které pomáhají udržet pozornost při čtení.

Máte rádi literaturu pro děti? Máme pro vás další články

Kostlivčí kluk zažívá během hledání Milicent různé pocity, od odvahy až po touhu vzdát se, ale nakonec v něm zvítězí jeho světlá stránka. Jeho záchranná akce se neobejde bez kritických chvilek, kdy bude vypadat, že je vše ztraceno. Billy si ale zachová chladnou hlavu, a tak se lze dočkat i mravního ponaučení.

Kniha je určena pro čtenáře starší devíti let, kterým může nabídnout zajímavou a napínavou zápletku. Ti, kteří si Kostíka Billyho oblíbili, nebudou zklamáni. Příběh o odvaze a dobrodružství by se dal přirovnat k ostatním dětským knížkám, které se s oblibou věnují tématu přátelství. Jako třeba u Dětí z Bullerbynu či Žabákových dobrodružství.

Název originálu: Billy Bones 2: The Road to Nevermore
Český název: Kostík Billy 2 – Výprava do Záhrobí
Autor: Christopher Lincoln
Překlad: Eva Brožová
Obálka: Avi Ofer
Počet stran: 168
Vazba: vázaná
Rozměry: 138 x 205 mm
Vydal: Fragment, Praha 2011
Doporučená cena: 179 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Příběh Kostíka Billyho pokračuje v knize Výprava do záhrobí