Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Práskač. The Rock to svým hraním natřel i Susan Sarandon

Nela Christovová

Nela Christovová

10. 4. 2013

A je to tady. Dwayne Johnson alias The Rock se snaží opravdu hrát. Kdo by byl řekl, že v tomhle thrilleru předvede jeden z nejlepších výkonů.

Dwayne The Rock Johnson má tenhle rok vážně napilno. Sotva do kin dorazil akčňák G. I. Joe 2: Odveta, tenhle namakaný frajer už září v dalším hollywoodském filmu. Tentokrát ale nejde o žádnou krvavou střílečku, auta nelétají vzduchem a  Dwayne kupodivu ani nezachraňuje svět. Místo toho si střihnul roli Johna Matthewse, majitele stavební firmy, jehož syn se nespravedlivě dostane do vězení za distribuci drog. A taťka The Rock se snaží synáčkovi pomoct tím, že se infiltruje do nebezpečného drogového kartelu.

V Americe totiž platí zákon, že když udáte dalšího drogového překupníka, sníží se vám trest na minimum. Jenže i kdyby vám bylo patnáct, zákon tak úplně nepočítá s tím, že to za vás udělají rodiče. Zápletka tedy stojí na dost vratkých základech přesto není tak těžké si představit, že se něco podobného mohlo stát. Však on byl Práskač vážně natočen podle skutečných událostí.

The Rock umí hrát!

Jenomže v roli Matthewse byste si nejspíš představili nějakého většího střízlíka, než je zrovna wrestlerské eso The Rock. Vyplývá to už jenom z vlastností hlavní postavy: otec, který neprovedl nikdy nic nezákonného, nezná žádného dealera a v přítomnosti zbraní se cítí dost nesvůj. Kdo viděl nějaký z Johnsonových filmových počinů, se téhle charakteristice může tak akorát v duchu uchechtnout.

Americký režisér Ric Roman Waugh se tentokrát pokusil z Johnsona vymáčknout jeho citlivé já. Ten proto odhodil drsňácké řečičky a mezi půltuctem chladných a nezajímavých postav se opravdu vyjímá. Postupně stupňované zoufalství v The Rockově podání působí tak přirozeně, že člověk skoro postrádá ten patos sálající z ostatních podobně laděných amerických filmů.

play-sharp-fill

A co by do něj jeden nikdy neřekl. Svým výkonem zastínil i Susan Sarandon. Na druhou stranu; tahle oscarová držitelka se v posledních letech vrhá do kdejakého projektu, čímž její pověst dávno utrpěla. A nemastná, neslaná role federální prokurátorky jí ani tentokrát moc nepřidala. Podobně jsou na tom i ostatní herci, kteří zdaleka nepředvedli všechno, co umí. Přitom postavy zvláštního agenta (Barry Pepper) nebo polepšeného drogového dealera (Jon Bernthal) by si zasloužily víc prostoru a určitě by se bylo na co dívat.

Akčňák bez akce

Práskač je zkrátka takový nijaký. I když se v popisu filmu dočteme, že jde o akční snímek, v reálu to zas tak není poznat. V průběhu filmu narazíme zhruba na jednu akční scénu, kterou ještě tvůrci odbyli minutovou přestřelkou no-name členů kartelu s kýmsi, takže z ní divák nevyleze moc moudrý. Vybudovat napětí nepomůže ani skvělý soundtrack z dílny nadaného Brazilce Antonia Pinta, známého díky hudebnímu doprovodu snímků Obchodník se smrtí nebo Láska za času cholery. No tak nevadí, nejlepší scény přece bývají na konci.

Jenže ani samotný závěr filmu si pro nás nepřichystal žádné dechberoucí rozuzlení. Zatímco většinu času přímočará zápletka plynula poklidným tempem, konec ji naprosto nečekaně utnul. Tak dlouho propíraný problém se vyřešil bleskurychle a víceméně bez emocí, což je vždycky zklamání. Akční sekvence rotujících a vybuchujících aut připomínají staré dobré časy Kobry 11, ne však současnou hollywoodskou tvorbu.

Verdikt Nely Christovové:

Nela ChristovováPráskače je těžké zařadit do jakékoliv škatulky. K označení thriller mu chybí systematicky budované napětí a na akčňák mu chybí… akce. Na druhou stranu Dwayne Johnson konečně dokázal, že umí být přesvědčivý i bez toho, aby někomu mával kvérem před obličejem. Jeden solidní výkon v rámci šedého průměru je ale dost málo. Nejlépe padnoucí škatulka proto bude asi ta nadepsaná slovem Průměr.

Hodnocení: 60 %

Verdikt Oldřicha Mánerta:

Oldřich MánertJeho syna nespravedlivě zabásli, on jim teď naklepe budky. Ano, tak nějak si fanoušek akčních filmů představuje dvouhodinovku o pomstě pod taktovkou nasvaleného Dwaynea Johnsona. A přesně takový práskač není. Namísto ostrých pěstí a rozžhavených hlavní samopalů totiž brnká na krapet realističtější notu.

Dvoumetrový Johnson dostává nepěkně nabančeno a po většinu stopáže připomíná ustrašeného taťku, který však pro svého syna udělá vše. Hodně mluví, jezdí po všech čertech, a když už to nejde jinak, nakonec přeci jen třikrát vystřelí z brokovnice.

Kdo do kinosálu vstupuje bez předsudků a očekávání, bude příjemně překvapen realističností a akční umírněností. Kdo od The Rocka vyžaduje neutuchající akci, bude ukrutně zklamán. Bude si však za to moct sám, Práskač je totiž přesně tím, čím chtěl být.

Hodnocení: 70 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Práskač. The Rock to svým hraním natřel i Susan Sarandon