Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Poznáš muže svých snů. Woody Allen se už ani nesnaží překvapit

Petra Duhajská

Petra Duhajská

6. 11. 2010

FOTO: Poznáš muže svých snůWoody Allen byl vždy velmi plodným režisérem a ve vysokém tempu natáčení pokračuje i po sedmdesátce, byť už se posledních pár let do svých filmů alespoň neobsazuje. I přes tuto téměř závodní rychlost se mu skoro vždy podaří sklidit jak kritický, tak divácký úspěch. Ani jeho nejnovější počin není vyloženým zklamáním.

FOTO: Poznáš muže svých snů

Matka se s dcerou jen málokdy shodne, Zdroj: distributor filmu

Asi nikdo už od Allena neočekává nějaké překvapení. I když při vzpomínce na skvělé drama Matchpoint – Hra osudu (2005) to i věrné milovníky jeho tradičních tragikomedií o vztazích a takových těch běžných životních starostech možná trochu zamrzí.

Starý dobrý vztahový guláš

I v Poznáš muže svých snů se Woody drží svého tradičního stylu. Scénář je hodně upovídaný a ironický. Vypravěč jako už tolikrát funguje jako zdroj vtipu a nadhledu. Psychiatr je sice tentokrát nahrazen kartářkou, ale aspoň se o psychoanalýze mluví. A co se příběhu týká, tvoří ho na pohled až směšný pletenec milostných, rodinných, pracovních a milostně-pracovních vztahů, jakých už Allen uštrikoval desítky.

Vše se točí kolem dvou (ex-)manželských párů. Sally (Naomi Wattsová) je krásná, má ráda umění a chtěla by dítě. To si ale nemůžou s manželem Royem (Josh Brolin) dovolit, protože on je typickým příkladem nadějného spisovatele, který z té naděje nic nevytěžil a vydělávat peníze jinak mu prostě nejde.

Sallyini rodiče se po dlouholetém soužití rozešli. Alfie (Anthony Hopkins) si totiž nechtěl připustit to, co mu jeho upřímná žena Helena (Gemma Jonesová) říkala – tedy, že stárne. A tak jako tolik jiných hledá útěchu a naplnění u mladší sexy přítelkyně-novomanželky/ex-prostitutky (Lucy Punchová). A Helena, ta hledá útěchu v tarotu a pití…

Když se k tomu všemu přidá Greg (Antonio Banderas), fešný majitel galerie, u kterého Sally pracuje, a uhrančivě krásná Die (Freida Pintoová), kterou sleduje Roy v protějším okně, je o drama a zábavu postaráno.

Woody už není, co býval

Hlavní problém není v tom, že jsme něco podobného viděli od Allena už tolikrát, že by na to prsty obou rukou nestačily. Jenže poslední dobou tento osvědčený model nějak ztrácí šťávu. Někdo by řekl, že je to tím, že Allenovy vtípky a hlášky byly neoddělitelně spjaty s hereckou přítomností pana scenáristy a režiséra. Ale například oscarové snímky Vicky Cristina Barcelona (2008) nebo Sladký ničema (1999) jasně dokázaly, že Woody bez Woodyho může být skvělý.

Poznáš muže svých snů má navíc opravdu skvostné herecké obsazení. Josh Brolin působí správně opotřebovaně, Anthony Hopinks sice moc prostoru nedostal, ale i tak se dokáže vrýt do paměti, ale ve středu pozornosti je úžasná Gemma Jonesová, kterou si většina diváků nejspíš pamatuje jako maminku z Deníku Bridget Jonesové. I zde hraje lehce potrhlou matku, která je možná roztomilá, ale neurotičtější povahy Royova typu z ní lezou po zdi.

FOTO: Poznáš muže svých snů

Pan režisér s jednou ze svých hereckých hvězd

V Poznáš muže svých snů se tak stalo něco, co bylo v minulých dekádách u Woodyho Allena nevídané. Slabý scénář zachraňují skvělý herci. Ne, že by snad Woody až do teď obsazoval své filmy špatně. Ale většina z nich se mohla opřít o svižný, vtipný a ve své typičnosti stále originální scénář. Jenže v Poznáš muže svých snů se na této úrovni drží zhruba první půlhodina a potom přichází ne snad přímo nuda, ale taková příjemná ospalost.

Celkově se až nepříjemně vtírá hodnocení milé. Film není ani skvělou komedií, u které by diváci v sále slzeli smíchy, ani dramatem o závažných pravdách. Uvízl na mělčině. Woody Allen je sice takový mistr, že i z relativního mála je schopný udělat něco, po čem většina diváků odchází z kina s úsměvem, ale možná by se měl zkusit zamyslet nad tím, jestli by snížení kvantity přece jen nemohlo zvýšit kvalitu.

Poznáš muže svých snů (You Will Meet a Tall Dark Stranger)

Komedie / Romantický
USA / Španělsko, 2010, 98 min

Režie: Woody Allen
Hrají: Josh Brolin, Anthony Hopkins, Naomi Watts, Freida Pinto, Antonio Banderas, Lucy Punch, Anupam Kher, Pauline Collins, Eleanor Gecks, Ewen Bremner, Gemma Jones, Anna Friel

Hodnocení: 3***

[album:

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Poznáš muže svých snů. Woody Allen se už ani nesnaží překvapit