Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Poslední vládce větru. Jak M. Night Shyamalan natočil nový příběh Avatara

Redakce

Redakce

22. 8. 2010

FOTO: Poslední vládce větruFilmografie M. Night Shyamalana je co do diváckého přijetí velice nevyvážená. Někdy to jak diváky tak kritiky uchvátí natolik, že nemají slov, jindy prosebně koukají na hodinky a přísahají, že už nikdy nic od tohoto tvůrce nechtějí vidět. Do které škatulky zařadit jeho nejnovější počin – Poslední vládce větru?

FOTO: Poslední vládce větru

Poslední vládce větru. Novinka od M. Night Shyamalana, Zdroj: Bontomfilm

Režisér a scenárista M. Night Shymalan představuje Posledního vládce větru jako vstupní bránu do fantaskního světa čtyř národů, které propojuje jeden osud. Zem, vzduch, oheň, voda. Elementy, které jsou samy o sobě silné, ovšem k přežití se potřebují navzájem. Trvalým pojítkem jim má být všemocná bytost Avatar, která nejenže ovládá všechny čtyři živly, ale i komunikuje a radí se s duchy, kteří udržují svět v rovnováze jako Jing a Jang. V popředí tohoto dobrodružného příběhu je Katara (Nicola Peltz) s bratrem Sokkou (Jackson Rathbone), kteří najdou polomrtvého chlapce Aanga (Noah Ringer), jenž se později odhalí jakožto všemi hledaný Avatar.

Dobro vs. zlo

V tomto druhu příběhu je ovšem potřeba určité protiváhy k tomu dobrému, čestnému a spravedlivému. A tak naproti Aangovi, Kataře a Sokkovi stojí princ Zuka (Dev Patel), jeho otec král ohně (Cliff Curtis) či jeho pobočník (Aasif Mandvi), který zároveň bojuje o královu přízeň se zavrženým Zukou. Boj dobra a zla v tomto vyprávění je srozumitelný docela obstojně, už jen díky tomu, že vše spojené s ohněm je zlé a co je modré či bílé je zas dobré. Nicméně vše kolem začíná být v průběhu děje spletité, některé věci nejsou dotažené, jiné zas až nuceně doslovně znázorněné. Divák, který nezná předlohu, neví, že se jedná o první díl trilogie. Dojde mu to až na konci. Uplynulé necelé dvě hodiny jen připravily půdu pro další díly, představily jednotlivé postavy a načrtly jejich vztahy a potencionální zdroje konfliktů.

Je pochopitelné, že ve filmařském řemesle je potřeba zkoušet nové věci a nebát se rizika. Ovšem i invenčnost by měla mít své hranice. Poslední vládce větru budí dojem, že si Shymalan řekl, že i on chce udělat 3D film. Vždyť je to velice aktuální a moderní záležitost, tak proč to nezkusit. A když se k tomu přidá i skvělý námět (na něž jej upozornila dcera při sledovaní původní seriálové podoby Posledního vládce větru v televizi), tak není proč váhat.

Očima Pavlíny Nouzové: Existuje fantasy, která ač kopíruje klasická díla (od různých mytologií až po Tolkiena), má náboj a přináší do kinematografie něco navíc. A pak je škvár, který vůbec nemusel vznikat. To druhé je Shyamalanův Poslední vládce větru. Je nudný, s debilními dialogy, které jako by vypadly z holčičích blogísků, plný logických chyb a stereotypů. Ano, triky má pěkné. Ale který film (pokud nejde o Strážce vesmíru) v současnosti nemá pěkné triky? Diváka nijak neobohacuje a myšlenka i ty můžeš změnit svět je v tomto provedení tak prázdná, že by i Pokémoni záviděli.
Hodnocení: 1*

Naneštěstí, Poslední vládce větru ovládá nejen několik druhů bojového umění, efektivní speciální efekty či vizuálně přitažlivé prostředí příběhu, ale i patetické dialogy, nesoulad scén či zmatený střih. Člověku je až líto, že film, na němž se podíleli přední představitelé filmových oborů jako třeba James Newton Howard (hudba, Temný rytíř), Andrew Lesnie (kamera, Pán Prstenů), Conrad Buff (střih, Titanic), Judianna Makovsky (kostýmy, Harry Potter a Kámen mudrců) či společnost Industrial Light & Magic (vizuální efekty a animace, Avatar), je tolik kritizován.

Thriller vs. rodinná fantasy

M. Night Shyamalan se proslavil zejména thrillerovými snímky jako Vesnice, Šestý smysl či Vyvolený. Proč se tedy dal na fantasy? Tvůrci přiznávají, že v podstatě každý člen štábu se zamiloval do různých postav z původního seriálu. Což není na škodu. Nicméně na filmu je to bohužel vidět. Různorodost akcentů na různé postavy, nevyváženost děje (postavy naznačí namáhavost cesty a stačí pouhý jeden střih a jsou na místě) či doslovnost replik. Jakoby chtěl Shyamalan a parta kolem něj obsáhnout ve 103 minutách veškerou svou lásku k Poslednímu vládci větru. Ovšem tak se snaží, až to podělají a překročí veškeré hranice klišé v daném žánru. Scénář budiž tomu příkladem.

FOTO: Poslední vládce větru

Poslední vládce větru. Novinka od M. Night Shyamalana

Bohužel i navzdory současné popularitě fantasy příběhů, bojového umění ve filmech i tvorbu M. Night Shymalana má tento film jenom jednu hvězdičku, protože vše, co mělo v Posledním vládci větru zafungovat, nezafungovalo. Milosrdná jedna hvězdička je pro efekty a potenciál námětu, který ovšem ani zdaleka nebyl využit. Čtyři národy čeká jeden nelehký osud.

Poslední vládce větru (The Last Airbender)

Fantasy
USA, 2010, 103 min.

Režie: M. Night Shyamalan
Hrají: Noah Ringer, Dev Patel, Nicola Peltz, Jackson Rathbone, Cliff Curtis

Hodnocení: 1*

[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/usa_film_posledni-vladce-vetru_2010/]

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Poslední vládce větru. Jak M. Night Shyamalan natočil nový příběh Avatara