Menu
TOPZINE.cz
Literatura

RECENZE: Ponořte se do vodního světa s pohádkou Rybí sliby

Jana Dobešová

Jana Dobešová

16. 4. 2012

Ilustrace: Rybí slibyNadějná autorka knížek pro děti Daniela Krolupperová se pustila do nelehké práce, když se rozhodla seznámit děti zábavnou formou s vodní říší. Výsledkem je kniha Rybí sliby.

Ilustrace: Rybí sliby

Jednou z popsaných ryb je i kapr obecný, Zdroj: ilustrace Evy Chupíkové z knihy Rybí sliby

Kniha Rybí sliby Daniely Krolupperové čítá jedenáct kapitol, ve kterých přibližuje dětem krajinu lemující vodstvo. Hlavní hrdinkou je krásná mořská panenka Helenka, která je zamilovaná do ráčka poustevníčka. Společně chystají svatbu a radují se ve svém mořském světě, kde chtějí stavět domeček. Jejich radostné žití ale přeruší vpád černokněžníka, který se rozhodne, že si vezme panenku Helenku za ženu. Když ho Helenka odmítne, zakleje ji. Pošle ji k prameni řeky a doufá, že se panenka domů už nikdy nevrátí.

Daniela Krolupperová není v oblasti dětské literatury žádným nováčkem, o čemž svědčí i ocenění, která za svou práci získala. Tato novinářka a překladatelka obdržela za svou spisovatelskou činnost hned několikrát Cenu učitelů, je ale také nositelkou ceny nakladatelství Mladá fronta a Ceny knihovníků. Hrdá matka tří dcer se dále věnuje psaní scénářů pro Kouzelnou školku.

Helence tak začíná veliké dobrodružství, protože se rozhodne bojovat a dostat se domů i přes všechny překážky, které na cestě jistě potká. Cestou poznává krajinu kolem řek, ale také živočichy, kteří žijí ve vodě nebo u vody.

A právě tito tvorečkové pomáhají (nebo nepomáhají) panence na její pouti. Klíčové jsou pro ni především ryby, od kterých musí získat sedm rybích slibů, čímž dojde panenka vysvobození a bude se pak moci vrátit zpět do moře za svým ráčkem.

Ilustrace: Rybí sliby - pohádka

Šťastné shledání panenky Helenky a ráčka poustevníčka, Zdroj: ilustrace Evy Chupíkové z knihy Rybí sliby

Ale nebyla by to poctivá pohádka, kdyby v ní nebyly také kouzelné bytosti. Najdete jich zde hned několik – dobrých i zlých. Pohádkovou náladu podpoří také magická čísla, protože panenka musí například získat sedm slibů. Dobrodružství, které nám kniha předkládá, je poutavé tím, že panenka nevzdoruje zlu pouze na začátku, když ji kouzelník zakleje, ale musí čelit neznámým tvorům, neznámé krajině a také zlému říčnímu černokněžníkovi a jeho poskokům. Naštěstí jsme v pohádce, takže vše dobře dopadne.

Škola hrou ve stylu Krolupperové

Daniela Krolupperová sleduje knihou i jiný cíl, než je jen pobavení malého čtenáře. Velký význam Rybích slibů spočívá ve vzdělávací linii. V každé kapitole totiž děti poznají s novou krajinou i nového tvora, o kterém se vždy něco podrobnějšího dozvědí.

Šídlo zpozornělo.
„Opravdu?“ zeptalo se. „A co to je?“
„Nejvzácnější říční perla.“
Šídlo se zamyslelo. Očka se mu zaleskla vzrušením.
Pokud teď předá panenku černokněžníkovi, ponechá si černokněžník nepochybně i perlu. A jemu jako obvykle sotva poděkuje… Služba u přípotočního černokněžníka nebyla žádná výhra.
„Ukaž,“ řeklo šídlo panence.
Panenka opatrně rozbalila perlu. Perla se zaskvěla v denním světle, až se kolem rozlila jasná záře. Šídlu se rozzářily oči. Bylo rozhodnuto.

Na konci všech příběhů je navíc takový živočich i s popisky vyobrazen. Aby si děti nové znalosti co nejvíce upevnily, mohou zodpovědět pětici otázek, které uzavírají každou kapitolu. Správnost svých tvrzení si zkontrolují podle řešení.

Výchovný charakter, vzdělávací záměr i poutavý příběh jsou jistě velkým lákadlem, avšak je zde něco, co čtenáře zaujme hned na první pohled. Konkrétně to jsou ilustrace, kterými tuto pohádkovou knihu obdařila mladá ilustrátorka Eva Chupíková. Vodní téma v podobě modrozelené barvy prostupuje celou knihou. Na něm se pak dětem zjevují vodní tvorové a kouzelné bytosti, což dokonale doplňuje příběh.

Dalo by se něco přece jen zlepšit?

Malé detaily by se zlepšit daly. Kniha jakožto pohádka postrádá typické pohádkové formule. Prostor měla autorka například při kletbě černokněžníka. Tu však vynechala a pouze konstatovala, že pronesl mocnou kletbu. Malé čtenáře by určitě zajímalo, jak taková mocná kletba zní.

Drobnůstkou už jsou pak málo rozvité věty, kde autorka téměř nepoužívá souvětí, což může zapříčinit ztrátu koncentrace dětí. Jsou to ale drobnosti, které dětský čtenář nejspíše ani nepostřehne díky mnohým kladným stránkám Rybích slibů.

Název: Rybí sliby
Autor: Daniela Krolupperová
Ilustrace:
Eva Chupíková
Počet stran: 88
Rok vydání: 2011
Vydalo: Portál, Praha
Doporučená cena: 235,- Kč

Hodnocení: ***** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Ponořte se do vodního světa s pohádkou Rybí sliby