Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

RECENZE: Pohádka, která u dětí propadla. Cimrman rozesmál diváky

Redakce

Redakce

14. 12. 2013

Nesmrtelné hlášky, úžasné herecké výkony a především Cimrmanův zázrak proměny pohlaví přímo na jevišti. To vše nabízí trochu netradiční pohádka Dlouhý, Široký a Krátkozraký.

Foto: Dlouhý, Široký a Krátkozraký

V roli Bystrozrakého alternuje hostující herec Miroslav Táborský. Zdroj: ŽDJC

Pohádku, která se za Cimrmanova života dočkala tří repríz, uvádí Žižkovské divadlo Járy Cimrmana s Miroslavem Táborským v roli Bystrozrakého.

Každý z nás jistě zná pohádku Dlouhý, Široký a Bystrozraký. Ví, jaké neocenitelné služby poskytovala tato doplňující se trojka. Co by se však stalo, kdyby se trojice obdařená nadpřirozenými schopnostmi rozpadla? Na to nám přináší odpověď pohádka Dlouhý, Široký a Krátkozraký.

Z původní trojky zůstal pouze Bystrozraký, který již mohl zájemcům nabízet pouze jednu třetinu svých schopností. Rozhodl se tedy veškerou svou energii věnovat studiu cizích jazyků a výsledek se dostavil neprodleně – zkazil si oči.

Foto: Dlouhý, Široký a Krátkozraký

Královu dceru Zlatovlásku zaklel zlý obr Koloděj do muže.

V roli průvodce Bystrozrakého se divákům představil hostující Miroslav Táborský, který alternuje se Zdeňkem Svěrákem. Jemu také patřila úvodní přednáška seznamující diváky s okolnostmi vzniku Cimrmanovy nevšední pohádky. Táborský se v Žižkovském divadle Járy Cimrmana cítil jako doma a velmi mistrovsky vplul do navozené cimrmanovské atmosféry.

Princ Jasoň se uchází o ruku princezny Zlatovlásky, jejíž krása a půvab jsou vyhlášené po okolí. Prince ovšem předešel zlý obr Koloděj, kterému král odmítl princeznu dát, a tak ji zaklel. Princ Jasoň musí princeznu nejprve osvobodit získáním kouzelného prstenu od Koloděje. Na cestě za obrem ho doprovází Bystrozraký, Zlatovláska a její otec. Jejich putování je zavede i za dědem Vševědem.

Nelze nezmínit obdivuhodný výkon Miloně Čepelky, který doslova pobíhal po jevišti a střídal roli hodného prince Jasoně a jeho zlého jednovaječného dvojčete – prince Drsoně. Tato dvojrole vyvolávala u publika v nesčetných situacích smích, veselí a především obdiv ke skvělému hereckému výkonu.

Foto: Dlouhý, Široký a Krátkozraký

Princ Jasoň musí od obra Koloděje získat kouzelný prsten, kterým pomůže zakleté Zlatovlásce.

Již deklarovaný Cimrmanův jevištní zázrak na vlastní kůži pocítil i Petr Brukner v roli královy zakleté dcery Zlatovlásky. Přímo před očima napjatého diváka se z muže trojím dotekem kouzelného prstenu obra Koleděje stane opět krásná a půvabná princezna Zlatovláska.

Divadlo Járy Cimrmana přináší bravurní herecké výkony, promyšlený příběh, vtipné zápletky a inteligentní humor.

Dlouhý, Široký a Krátkozraký, Žižkovské divadlo Járy Cimrmana, režie: L. Smoljak, hrají: M. Táborský, Z. Svěrák, M. Čepelka, P. Brukner, J. Hraběta a další

Hodnocení: 90 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Pohádka, která u dětí propadla. Cimrman rozesmál diváky