Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Podřezané žíly Nely Hanelové

Redakce

Redakce

28. 3. 2010

nela-hanelováMladá rodačka z Třebíče, Nela Hanelová, ve své prvotině Chagallovo štěstí doslova krvácí. Svůj žal předkládá čtenáři a nenechává mu chvilku oddechu. Ve svých verších tak vystavuje na odiv takové pocity, se kterými se jen neradi chlubíme.

Básnířka Nela Hanelová Zdroj: almanachwagon.cz

Básnířka Nela Hanelová Zdroj: almanachwagon.cz

Její první básnická sbírka Chagallovo štěstí vyšla v roce 2009 v mladém brněnském nakladatelství Větrné mlýny. Básně jsou zajímavé nejen obsahově, ale i ojedinělým grafickým zpracováním. Na každé straně najdeme pouze jednu krátkou báseň, psanou většinou volným veršem.

Básně odhalují i skrývají zároveň. Psány jsou kromě češtiny, slovenštinou a němčinou, tedy jazyky autorčiných předků. Pro ryze osobní zážitky je příznačný lyrický subjekt v první osobě jednotného čísla – „nepohřbím, zpopelním, rozpráším, krvácím, visím, zadávím, ulpívám“ atd. Snaží se o neotřelé výrazy jako „perutnatý smutek samic po dětech“, „surovostmi zasutými zas si střádáš na vinu“ a vedle těchto výrazů staví klišé „nejtěžší je sama sobě odpustit“, „jako by mi vymazali identitu“, „svědomí jak tér“, „mlčet nahlas“ nebo „svědomí obtěžkat vinou“.

Útěk ze samoty, útěk od osudu

Ve sbírce básní autorka vzpomíná a znovu oživuje všechny bolavé rodinné konflikty a snaží se s nimi smířit. Objevuje události hlouběji skryté v rodinné minulosti a přichází na paralely s vlastním životem. Bojuje s bezmocí, s přisouzeným údělem a se zděděnými příběhy, které se opakují i v jejím životě. Nachází podobné momenty a říká: „opakují se ve mně všechny surové příběhy jež  jste mi nakladli do genů/ až od vás odejdu/ nebude to štěstí čím se budu moct udusit – jen vířivý neklid uvnitř holobyt“. Cítí se jako zahnaná do kouta a snaží se najít cestu ven ze samoty.

Nela Hanelová: Chagallovo štěstí Zdroj: vetrnemlyny.cz

Nela Hanelová: Chagallovo štěstí Zdroj: vetrnemlyny.cz

Básně jakoby na sebe vnitřně navazovaly, splétaly se v stále silnější a intenzivnější pramen hořkosti, který naznačen v úvodním mottu sílí, až nakonec vytryskne v závěrečném verši. Je zvláštní, kolik bolesti, ať už osobní či neosobní, se do útlé sbírky vměstnalo. Od začátku do konce dýcháme jen její hořkost, jako dým.

Název: Chagallovo štěstí
Autorka: Nela Hanelová
Ilustrace: Hana Koutová
Obálka, grafická úprava a sazba: Jan Donée
Počet stran: 59
Vazba: brožovaná
Rozměry: 150 x 150 mm
Vydalo: nakladatelství Větrné mlýny, Brno 2008
Doporučená cena: 99,- Kč

Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Podřezané žíly Nely Hanelové