Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Podle filmu Urbanized město pracuje jako lidské tělo

Oldřich Mánert

Oldřich Mánert

23. 5. 2012

Celovečerní dokumenty se v posledních letech stále více probojovávají i do kinosálů, kde se zuby nehty snaží bojovat s čistokrevnou filmovou zábavou. Když se ale zadaří, dokáží zábavnou nebo strhující formou podat i na první pohled k uzoufání nudné téma. Přesně takový je i Urbanized.

Na stromech a v jeskyních nežijeme už nějaký ten pátek, to není žádná novinka. Města a obří metropole se staly srdcem soudobé moderní civilizace. Kdo žije na vesnici, chce se do města stůj co stůj dostat. Když ale do svého vysněného ráje dorazí, ve většině případů tvrdě narazí. Bývá odsouzen k životu v okrajových chudinských čtvrtí.

Urbanismus je architektonické odvětví, které si klade za cíl projektování sídelních útvarů tak, aby fungovaly jako funkční a vyvážené celky. Usiluje o směřování k optimálnímu vývoji sídelních struktur, harmonickému uspořádání území, udržení ekologické rovnováhy a ochraně kulturního dědictví s cílem zajištění udržitelného rozvoje.

A když už člověk ve městě žije od narození, stejně se musí den co den potýkat s překvapivými překážkami, které mu stojí v cestě. Urbanismus ovlivňuje životy lidí, o tom není pochyb. Stačí jedna malá chybička v designu městského systému a vše se sesype jako domeček z karet. Dopravní zácpy, lidé v depresi a životní prostředí na hony vzdálené optimu. Samotní urbanisté podle svých slov mají lék, jen čekají, až jim přední političtí představitelé dají zelenou.

Město může být plné symbolů. Zdroj: distributor filmu

Tématem měst, jejich designu a vhodnosti pro život se rozhodl věnovat také úspěšný dokumentarista Gary Hustwit, který se v minulosti strhujícím způsobem zaměřil na odvětví typografie a reklamního sektoru (dokumenty Helvetica a Objectified). Naštěstí necílí jen na obyčejné dokumentární mluvící hlavy. Světové metropole z ptačí perspektivy skýtají vizuálně podmanivé obrazy, tak proč je nevyužít.

Město jako živý organismus

Geometrická umírněnost kombinovaná se spletitou organikou se z výšky několika kilometrů podobá složitému lidskému tělu – dálnice jsou tepnami, kterými proudí krev v podobě rojících se lidí do orgánů představovaných bloky budov. Tak nějak se snaží charakterizovat bydliště téměř 70 % světové populace dokument Urbanized. A naráží také na nemoci.

Tak třeba ucpané tepny. Zkuste se někdy podívat na dopravní zácpy a hned vám bude jasné, že paralela s lidským tělem je více než na místě. Stejně tak nahuštění obyvatel do obrovských paneláků má svou paralelu, nedá příliš práce na ni přijít.

[youtube_660]rBG-H8XYoP4[/youtube_660]

Podobné hravé prvky jsou ale jen pověstnou třešničkou na informačně hutném dortu. Základem je detailní náhled do problematiky plánování měst, kterým vás provedou přední světoví odborníci. Na mluvící hlavy občas dojde, vše je ale vyváženo i záběry přímo z kreativního procesu, které v mnoha případech rozhodují o kvalitách života lidí na stovky let dopředu.

Vzdělání v ideálním balení

V několika momentech bohužel dojde i na standardní a neobjevné katalogové představování nejvýznamnějších světových metropolí. Jeden uvozovací záběr, základní údaje a už nám jeden z urbanistů vysvětluje, co je na tom kterém městě špatné. Naštěstí ne suchopárně odbornou mluvou, takže i laik pochopí, o čem že je to vlastně řeč.

Humor by v podobné kravaťácké podívané hledal jen málokdo, Hustwit se ale nebojí vytasit úsměvné záběry dětí, které se ptají, proč že je to vlastně točí. Dojde i na jednu značně fekální debatu. Podobných malých odboček a vtípků je ve snímku celá řada.

V dokumentu se setkáme i s originálním street artem.

Urbanized je ve výsledku dokonale vysoustruženým dokumentem o společensky okrajovém tématu. Právě jeho volba může pro někoho být tím jediným záporem, na který při sledování dobře promazaného filmového stroje narazí. Jako kombinace zábavy a poučení zabalené do perfektního technického kabátku ale funguje na jedničku.

Urbanized

Dokumentární
USA / Velká Británie, 2011, 85 min

Režie: Gary Hustwit

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Podle filmu Urbanized město pracuje jako lidské tělo