Menu
TOPZINE.cz
Hudba

RECENZE: Placebo s novou deskou prohlubují stereotyp i tvůrčí vyčerpanost

Redakce

Redakce

28. 9. 2013

V pořadí sedmé studiové album, téměř jubilejních 20 let existence. Mají však Placebo svým posluchačům stále co nabídnout? Jak naznačuje novinka Loud Like Love, kapela má své nejlepší roky dávno za sebou. Jejich dřívější zápal a chuť experimentovat vystřídala rutina a mechanická tvorba na zakázku.

FOTO: Placebo

S deskou Loud Like Love přijedou Placebo do ČR v listopadu. | Zdroj: Livenation

Vydání nového alba slibně předznamenávaly pilotní singly Loud Like Love a Too Many Friends, v nichž se alternativní rockeři prozíravě drží svého stylu. Druhou stranou mince je však fakt, že tyto dvě nahrávky jsou prakticky to nejlepší, co může nejnovější deska nabídnout. V porovnání se starší tvorbou britských Placebo totiž zbývající singly vyznívají naprázdno, postrádají dílčí silné myšlenky i společné směřování.

Výsledkem je tak sice kvalitní, ale neobjevný studiový počin. Typický kytarový sound je tentokrát více než kdy dřív podkreslen elektronickými prvky, pravděpodobně za účelem obohatit Loud Like Love o iluzi novosti a přizpůsobit se současnému trendu. Nápadná snaha rockerů však celé desce spíše škodí, chybí tu spontánnost a jejich dřívější energie.

Monotónní je i projev frontmana Briana Molka, který nás provází celou deskou a zpívá o lásce, přátelství, o koncích i nových začátcích. Texty jsou sice ve výsledku její nejsilnější stránkou, jejich hloubka se však v jednotlivých nahrávkách rozmělňuje a ztrácí svůj účinek.

Při poslechu se tak nabízí jedna otázka. Může nové album v porovnání se starší tvorbou Placebo obstát? Budou se k němu posluchači v budoucnu vracet stejně tak, jako se třeba vrací k desce Without You I’m Nothing? To pravděpodobně ne, a co víc, kapela to ani nepotřebuje. Za roky své existence si vybudovala tak silnou základnu fanoušků, že prodejní úspěch Loud Like Love je již dopředu zajištěn. Bohužel se ztrátou motivace jako nežádoucím vedlejším účinkem.

Očima Terezy Menclové:

tereza-menclovaI přes očividnou tvůrčí vyčerpanost je tu jedna věc, kterou britským rockerům rozhodně upřít nemůžeme. Stárnou důstojně.

Album Loud Like Love, byť neobjevné a stereotypní, určitě potěší minimálně většinu skalních fanoušků. Ve svém základu jsou to totiž pořád ti staří Placebo, i když svou hudební a kdysi tak atraktivní rozpolcenost už dávno překonali.

Hodnocení: 65 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Placebo s novou deskou prohlubují stereotyp i tvůrčí vyčerpanost