Menu
TOPZINE.cz
Literatura

RECENZE: Pilipiuk v knize Vezmi černou slepici radí, jak čarovat

Lukáš Vaníček

Lukáš Vaníček

17. 10. 2011

Odtajněny nové skandální postupy KGB! UFO existuje! Mrtví vstávají z hrobů. Svět chtěl ovládnout mocný mág řádu Thule. Nekoupejte se v Bugu, řádí tam utopenci. Bulvár by měl vystaráno, kdyby byly příběhy o Vandrovcovi pravdivé, i když, co když jsou…

Jakub Vandrovec v celé své… ehm… ošklivosti. Autor: Andrzej Łaski

Je to neuvěřitelné, ale je to tak. Velká křížová výprava nejslavnějšího polského exorcisty amatéra českou literární fantastikou byla náhle přerušena neshodami mezi polským a českým vydavatelem. Vandrovec tedy na několik let dostal stopku, a tak pro všechny fanoušky náhle zanikla možnost dotisku starých, již vydaných titulů. Kniha Vezmi černou slepici u nás vyšla pouze jednou, takže hlad po této na několik let raritní knížce neustále rostl. Pod rukou se za výtisk dávala klidně i trojnásobná částka původní kupní ceny.

Naštěstí se ale situace uklidnila, vyšel jak nový díl Vandrovce Věšet může každý, tak i dotisk dlouho nesehnatelného třetího dílu, který se na pultech objevil vzápětí.

Zájem o tuto knihu není ničím výjimečný. Na kvalitativní úrovni se drží na stejné příčce jako ostatní díly série. Pilipiuk tento styl příběhů psát prostě umí, a tak i ve třetím díle příhod nebude čtenář ani na okamžik vycházet z údivu a překvapení. Cit pro drsnou, hrubou, někdy až jednoduchou pointu projevuje autor v každém dílku a nezáleží na tom, zda je to text krátký, či delší. Obojího je v knize dost a Pilipiuk v ní hýří nápady.

Přečtěte si: Andrzej Pilipiuk: Tvůrce jediného exorcisty amatéra

Ještě se nestalo, aby se v povídkách autor opakoval. Ano, jistě, všechny jsou postaveny na tom, že hlavní hrdina chlastá, zejména podomácku dělaný alkohol, anebo se jej alespoň snaží vydestilovat. Ať tak či onak, vždy se u toho dostane do tak neuvěřitelných situací, že čtenář nebude chtít odtrhnout oči od stránky.

Tentokrát se Jakub dostane hned dvakrát po sobě do spárů ruské KGB, zejména ve druhé povídce Lenin 2: Něco přečkalo autor ukáže, jak si umí pohrát s jednotlivými motivy. KGB zajme ruskou čarodějnici, která proměňuje agenty v žáby, a tak se dokonale utajení dostávají zpět do centrály, kde je zajatá princezna proměňuje polibkem do původní podoby. Jen v této povídce je toho mnohem víc a kniha samotná pak vypadá jako galerie neuvěřitelných eskapád, příhod, nehod a dobrodružství, která prožívá jak samotný exorcista amatér, tak jeho přátelé – Semen Korčaško i Josef Pačenko. Druhý jmenovaný má pod stodolou zakopaný jeden dost velký problém, který by v zásadě změnil naše chápání vesmíru, ale bohužel tam už zůstane navěky.

Vezmi černou slepici tedy není ničím více ani méně, než jsou ostatní knihy ze série. Sbírka neuvěřitelně humorných, čtivých a zábavných textů točících se okolo alkoholu, nadpřirozena a pašování. Vandrovec je natolik svéráznou postavou, že se neomrzí snad nikdy. V této knize z něj autor činí něco trochu víc než jen naivního dědulu s obrovským potencionálem. Tak, jak jej popisuje, se Vandrovec stává víc důležitým a autor to dává náležitě najevo.

Tím trochu mění základní vnímání samotné literární postavy, kterou vytvářel po tři předchozí knihy. Čtenář si tak více uvědomí Vandrovcovu důležitost, a o to víc pak bude překvapený, jak svérázně se celá povídka vyřeší. Zejména to platí pro jeden z nejdelších textů v knize, povídku V kamenném kruhu. Závěrečný alkoholopád zůstane ve čtenářově mysli navždycky.

Čtěte také rozhovor s mladou polskou spisovatelkou Aleksandrou Januszovou

Nechybí ani exkurze do židovství v povídce Nález, kdy se Jakub utká se samotným golemem. Povídka je však vyprávěná spíše z pohledu archeologa, ve které tak Pilipiuk naplno uplatňuje zkušenosti se svým původním povoláním archeologa. Jen škoda, že Mgr. Tomáš Olszakowski se v povídkách neobjeví častěji, k srdci přiroste velice snadno.

Povídková sbírka Vezmi černou slepici, respektive její opětovné vydání zaplnilo místo v mnoha čtenářských srdcích a umožnilo nyní již každému, aby měl doma vedle sebe neporušenou už pětidílnou sérii Vandrovcových příhod. Drsný humor nemusí být pro každého, ale kdo má alespoň trochu rád starou, hlavně slovanskou a židovkou mytologii a mystiku, bude z knihy nadšený. Autor kombinuje jednotlivé motivy s radostí, láskou a uměním tak, že vzniká velmi zábavný a příjemný mix různých ingrediencí, které dají vzniknout zábavnému, zajímavému a čtivému koktejlu. Kam se na Vandrovce hrabe Hellboy. Rohy sice nemá, ale v pití vodky by ho porazil určitě. Možná by ho dokonce i zbil v pěstním souboji, protože viagra vetřená do kůže dělá divy.

Název originálu: Wiezmisz czarno kure
Český název: Vezmi černou slepici
Autor: Andrzej Pilipiuk
Překlad: Pavel Weigel
Obálka: Andrzej Łaski
Počet stran: 320
Vazba: brožovaná
Rozměry: 125 x 195 mm
Vydal: Laser-books s.r.o., Plzeň 2011
Doporučená cena: 249 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Pilipiuk v knize Vezmi černou slepici radí, jak čarovat