Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Pevné pouto. Připoutá si Peter Jackson i vás?

lovely-bones-5Do českých kin vstoupil další dramatický fantasy thriller. Ambiciózní snímek pojednávající o tom, co se stane po zavraždění čtrnáctileté dívky, má na svědomí tvůrčí tým Pána prstenů. Kombinace reálného světa se světem posmrtným by sice mohla přinést skvělou podívanou, ovšem výsledek už není zdaleka tak slavný.

Pevné pouto

Pevné pouto Zdroj: distributor filmu

Peter Jackson se proslavil především jako odvážný režisér slavné trilogie Pán Prstenů. Po tomto velkém úspěchu následoval snímek King Kong, čímž si splnil další dlouholetý sen. Nyní nám Jackson představuje snímek opět poněkud netradiční. Pevné pouto, adaptaci stejnojmenného románu Alice Sebold.

Jmenuji se Susie Salmon a jsem mrtvá

Pevné pouto představuje příběh vyprávěný čtrnáctiletou dívkou Susie (Saoirse Ronan). Ta byla zavražděna a z místa mezi nebem a zemí sleduje svou rodinu, svého vraha (Stanley Tuci), kluka, do kterého byla zamilovaná… a snaží se nějak pomoct svému otci, aby zjistil, kdo jí zavraždil. Protože se ale Susie nedokáže od svého pozemského života odpoutat, způsobuje jen problémy, které nakonec málem vyústí v další rodinnou tragédii.

Celý snímek je založen na kontrastu pozemského světa a světa, ve kterém se nachází hlavní hrdinka – snového, nadpřirozeného fantaskního místa mezi nebem a zemí, kde se ve fantasy obrazech odehrává odraz toho, co na zemi. Ne, že by tyto jednotlivé polohy filmu nebyly dokonale vykreslené, ale dohromady spolu zkrátka nějak neladí.

Stanley Tuci jako vrah George Harvey

Stanley Tuci jako vrah George Harvey Zdroj: distributor filmu

Ačkoli od začátku víme, že Susie zemře, přesto je první část filmu, která nezadržitelně spěje k tragédii, neuvěřitelně dramatická a Jackson v ní předvádí opravdové režisérské mistrovství. Nerozpoznatelný Stanley Tuci předvádí v roli vraha skvělý výkon (není divu, že za něj byl nominovaný na Oscara), jeho ledově klidný a věčně se usmívající vrah je opravdu znepokojující.

Překombinovaná kombinace

Jinak je ale Pevné pouto v podstatě slátaninou obrazů, motivů a příběhů. Snímek, který tak dokonale fungoval a děsil než došlo k hrůznému činu, se tříští a rozpadá, jakmile je hotovo. Ačkoli některé momenty jsou i potom skvělé, bohužel je zabíjí stejné množství momentů nesmyslných (např. to, jak nakonec skončí Susiin vrah je vážně ale vážně divný), popřípadě to vypadá, jako by se Jackson opakoval (Mrtvé močály už jsme přece viděli v Pánovi Prstenů).

Susan Sarandon jako Babička Lynn

Susan Sarandon jako babička Lynn Zdroj: distributor filmu

Vrcholem nepochopitelnosti Pevných pout je postava, kterou ztvárnila Susan Sarandon. Ačkoli je její babička (která přijede pomáhat v době rodinné krize, ale je totálně nepraktická) charismatickou a skvěle podanou rolí, přítomnost této postavy postrádá v rámci filmu hlubší smysl.

Pevná pouta jsou jen další z řady ambiciózních snímků, které ve finále rozporuplně balancují někde uprostřed. Část diváků je vyzdvihuje, část jimi opovrhuje, část je nechápe. Jistě, Peter Jackson opět prokázal, že je velmi schopný režisér, ale dost možná už je na čase, aby taky natočil něco vlastního. Adaptace a předělávky se ne vždy vyplácí, z tohohle příběhu měl Jackson vytřískat daleko víc.

Pevné pouto (The Lovely Bones)

Drama/Fantasy/Thriller
USA/Velká Británie/Nový Zéland, 2009, 135 min

Režie: Peter Jackson
Hrají: Mark Wahlberg, Rachel Weisz, Susan Sarandon, Stanley Tucci, Saoirse Ronan

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Pevné pouto. Připoutá si Peter Jackson i vás?