Menu
TOPZINE.cz
Apetit

RECENZE: Pátý komiks Y: Poslední z mužů. Vítejte V kruhu otázek a odpovědí

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

13. 11. 2011

Cenami ověnčená série Y: Poslední z mužů boduje dalším dílem. Ten je nazvaný V kruhu a oproti předchozím dílům přináší nečekaně mnoho odpovědí. Tedy ne že by se ani otázky nevynořovaly.

Ukázka z komiksu Autor: Pia Guerra

Ačkoli se to může zdát neuvěřitelné, jsme právě v polovině netradiční postapokalyptické série Y: Poslední z mužů. A to jen co se týče celých knih, v přepočtu na sešity jsme již jeden za půlkou. Tudíž nadchází ten zlomový okamžik, kdy vypustit nějaké ty odpovědi. A že ty odpovědi stojí za to.

Vztahovačnost komiksových duší

Proč? Protože scenárista Brian K. Vaughan je borec. Vtipnými dialogy dojde k vtipným odpovědím. Jenže nic není tak lehké, co když ty odpovědi v postavách vzruší nějaké reakce? A to si pište, že všechny dobré zprávy přinášejí i něco špatného. Proč? Protože postavy mají výbornou psychiku.

Vaughan velice rád pracuje s dialogy. Právě těmi vystihuje psychologii postav. Od prvního dílu se některé duše zřetelně vyvíjí a transformují. I radostná zpráva se někoho může dotknout. A to se netýká jen hlavních postav. Bravurnost stínování charakterů se objevuje i u vedlejších postav, jenže ty se zjevují třeba jen na dvě kapitoly.

Čtěte také: Čtvrtý Y: Poslední z mužů stále drží Heslo kvality

Ale proč by to měli být jen jacísi komparsisté? Udělejme z nich také lidi, vše bude působit reálněji, ne? Ano, bude, a prožitky s nimi mnohem emotivněji.

Emoce tento díl doslova sytí. Možná až nadmíru. Zatímco někdy citové výlevy a útoky na citlivější stránku čtenářovy palety vnímavosti fungují, čas od času naopak působí vyčpěle. Klišovité scény, které se navíc daly předpokládat.

Co kdyby byl penis nedostatkové zboží?

Vývoj postav se zřetelně podepsal na kresbě. Yorick (hlavní postava, poslední z mužů) opravdu vypadá starší. Dokonce se myslí i na růst vousů a vlasů. Pia Guerra si vážně dala záležet. Nebýt tohoto faktu, jedná se o průměrnou nezajímavou linku mainstreamových komiksů, takto se vyhupuje v alespoň o trochu více realistickou.

Y: Poslední z mužů je jedna z těch lepších, jež se na poli amerického středního proudu vyskytují. Neobjevují se zde žádní superhrdinové, jen obyčejní lidé… I když v trochu neobyčejném světě. Navíc to vypadá, že za tři roky bude série vydána komplet, což je v našich končinách u takto rozsáhlého příběhu věc nevídaná. Snad i to svědčí o kvalitách komiksu. Sága o posledním lidském penisu by vaší pozornosti rozhodně neměla utéct.

Název originálu: Y: The last man #5- Ring of Truth
Český název: Y: Poslední z mužů #5-V kruhu
Scénář: Brian K. Vaughan
Kresba: Pia Guerra
Překlad: Petr Zenkl
Obálka: Massimo Carnevale
Počet stran: 192
Vazba: paperback
Rozměry: 170 x 260 mm
Vydal: BB art/Crew, Praha 2011
Doporučená cena: 499 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Pátý komiks Y: Poslední z mužů. Vítejte V kruhu otázek a odpovědí