Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

RECENZE: Pařba na třetí. Závěr trilogie je bez paření a bez kocoviny

Redakce

Redakce

25. 5. 2013

Jeden by řekl, že když má film v názvu slovo „pařba“, nebo ještě lépe „kocovina“ (v originále The Hangover), bude se děj točit kolem alkoholických orgií a pařících radovánek. To ovšem není případ vesměs ambivalentního pojetí závěrečného dílu Phillipsovy trilogie.

video
play-sharp-fill

Po blahořečené jedničce a umaštěné dvojce nám režisér Todd Phillips naservíroval poslední díl svojí dolarové dojné krávy. Naposledy se s Vlčí smečkou čtyř kumpánů vracíme do víru dobrodružných peripetií.

Děj se odehrává dva roky po posledním flámu v Bangkoku a na scénu se vrací známé firmy. Proměnění vzorní ženáči Phil (Bradley Cooper), Stu (Ed Helms) a Doug (Justin Bartha) tentokrát kontrastují se ztroskotaneckým Alanem (Zach Galifianakis), který v úvodu filmu působí spíš jako karikatura sebe samého. Po tragické smrti svého otce, jehož Alan dožene k infarktu, jej trojice přátel přemluví k pobytu v léčebně.

Cestu jim však zatarasí záporák Marshall (John Goodman), zajme Douga a pod hrozbou jeho smrti zaúkoluje trio, aby dopadlo Chowa (Ken Jeong), který uprchl z vězení a obral Marshalla o půlku nakradeného bohatství.

Vynucenou zápletku nespasí vrtkavý humor

Veskrze tlačená a přestylizovaná zápletka je výsledkem Phillipsovy snahy o osvěžení původního konceptu. Zatímco druhé pokračování Pařby bylo haněno zejména za zastydlý vykradený humor prvního dílu, Pařba na třetí bude hořkým soustem pro skalní příznivce ságy, protože vybočuje z pohodlných mantinelů osvědčeného schématu „ožerem se a budem zjišťovat, co se vlastně dělo“.

Na druhou stranu, stále levně se tvářící výplach už není jen o bezuzdné zábavě, ale skrývá pod zdánlivou plochostí postav o něco větší hloubku než v předchozích dílech. Série se uzavírá, zavádí nás zpět do Las Vegas v plné parádě, hodně se ohlíží a čerpá z minulosti.

parba-na-treti-plakat

Takovým případem ohlížení je i užívaný svérázný humor. S hláškami je to totiž v třetí Pařbě zase jako na horské dráze – některé dobře mířené a přirozeně vtipné, jiné nevkusné a laciné. Scénář celkově pokulhává, má potřebu vysvětlovat a rozvádět i bolestně zřetelné narážky, což vytváří balast zoufale trapných míst.

Nové pojetí příběhu uštědřilo políček také postavám. Sám Phillips prohlásil, že závěrečný díl je Alanovým příběhem. Zbývající trojice Vlčí smečky je upozaděna, což je na škodu především u výborného Coopera a ne až tak na škodu u opět prkenného Helmse. Nejvíc prostoru tak získává mimoň Alan a praštěný Chow, který diváky nemilosrdně láduje vulgaritou a jehož slizkost a nechutnost sahají za hranice vkusu.

Ještě že zůstává zručný audiovizuál

Přes to přese všechno si Pařba na třetí uchovává jakýsi sympatický nadhled a zlehčuje dramatické scény autentickými reakcemi a groteskností situací. Plusové body rozhodně patří bezchybné hudbě a vizuálně vydařeným natáčecím prostorám (pustota s větrnými turbínami, kde je smečka přepadena Marshallem, nemá chybu).

Proděravělý scénář s řadou nesmyslností pak nakonec eskaluje v důvěrně známém závěru, to asi kdyby divák v průběhu filmu náhodou zapomněl, že vlastně sleduje Pařbu. Připomíná, že třebaže centrální čtveřice dojde ke zdánlivé (a za vlasy přitažené) životní transformaci, zůstane navždy legendární postopileckou sebrankou. A končí tím, čím celá série začala.

Verdikt Petry Štěpánkové:

petra-štěpánkováPařba vždy přinášela obrovské pozitivum v tom, že si na nic moc nehrála a ukazovala neobyčejné příběhy v zásadě obyčejných lidí. Tentokrát si na něco hraje. Přináší do hry mafiány, kudly na krku a zbytečné scény padajících žirafích hlav, mrtvých psů a rozzuřených kohoutů.

Ba co víc, odklon od původního konceptu je tak velký, že sebral ducha trojici Alanových přátel, kteří příběhy zpestřovali. Je tedy závěr trilogie tak epický, jak slibovaly slogany plakátové kampaně? Není, ale je lepší než druhý díl a určitě hodný zhlédnutí každým, kdo se chce dostat do retronálady v poněkud obměněné verzi.

Phillips velkému finále přiškrtil křídla a udělal z Pařby víc oboupohlavní záležitost, i když se stále štědrou dávkou chlapáckosti. Osvěžení jsem vítala, záblesky zábavy taky, ale je asi dobře, že už je vážně konec.

Hodnocení: 60 %

Verdikt Oldřicha Mánerta:

Oldřich MánertPotřetí to samé a přece pořád zábavné. Ubralo se z kanálního a afektovaného humoru, přidalo se na nadsazenosti a stylizaci obalené do na komedii nadstandardního audiovizuálního hávu. A to je vlastně všechno. Kdo je fanouškem série, dostane přesně to, co očekává. Kdo fanouškem není, občas se ztratí, bavit se však přesto bude více než obstojně. Procenta navíc za geniálního Kena Jeonga.

Hodnocení: 70 %

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Pařba na třetí. Závěr trilogie je bez paření a bez kocoviny