Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Paranormal Activity. Pár dobrých momentů, jinak nuda

Redakce

Redakce

19. 11. 2009

paranormal_activity_600x338Po Blairwitch a [Rec] přichází do našich kin horor, který si snaží hrát na hrůzostrašné homevideo. Tajemné zvuky a duchařina vás však opravdu vyděsí jen v několika záběrech, jinak se atmosféra ztrácí.

paranormal_activity_600x338

zdroj: filmofilia.com

Věřte, že pokaždé, když uvidíte záběr na obrázku výše, budete se pekelně bát. Zároveň se na něj pokaždé budete pekelně těšit. Ve 3 hodiny ráno totiž dům, do něhož se nastěhoval mladý pár, navštěvuje médium. Projevuje se hlasitými zvuky, uslyšíte rány, jedna z nich vás zaručeně vyděsí. S jeho návštěvou se vždy stane něco nevysvětlitelného. Opravdu, pokaždé se budete těšit na tento záběr kamery a 3 hodiny ráno, protože to je přesně doba, kdy se konečně něco stane!

Handcam neboli nezávislá kamera v tomto filmu vůbec nefunguje. Nehledě na to, že všichni víme, že snad nic nemůže předčít Záhadu Blairwitch, když už se tvůrci rozhodnou zvolit tento styl natáčení, musí to mít důvod, jakousi vnitřní pravdu. Důvodem handcamu je autentičnost. Při správném využití vtáhne diváka do děje naprosto přirozeně. V Paranormálních aktivitách to však nefungovalo, nebo alespoň pro mě ne. Kompozice záběrů mi místy přišla až moc rádoby náhodně funkční. Někdy i dávala tušit, kde se co odehraje, což bychom od nezávislé kamery asi očekávat neměli. Také občasná neostrost, která jistě měla dodávat víc amatérský nádech, na mě působila rušivě.

paranormal-activity_holka

Katie Featherston - vynikající herecký výkon ! Zdroj: thevinecom.au

Jediné, co podle mě Paranormální aktivity zachránilo, byla Katie Featherston, která předvedla velmi dobrý herecký výkon. Působila přirozeně, ať se bála, smála, nebo hádala s přítelem. Ona jediná dokázala v tomto filmu navodit pocit, že je v domě opravdu jen s přítelem a jeho novou kamerou. Škoda, že její výkon nikdo jiný nepodpořil. Možná jsme už moc zvyklí na dokonalé kompozice, vynikající ostrost a to, že je kromě herců na place dalších padesát lidí, jsme se naučili přehlížet. Naopak nám je nějak proti srsti, když se nás někdo snaží přesvědčit, že vidíme realitu. To je ve filmu opravdu umění. A u Paranormálních aktivit se nepovedlo. Ale nevadí, nic se nestalo, stejně jako v tomto filmu.

Paranormal Activity

Horor
USA, 2007, 86 min

Režie: Oren Peli
Hrají: Katie Featherston, Micah Sloat, Randy McDowell, Tim Piper, Ashley Palmer

Hodnocení: 2**

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Paranormal Activity. Pár dobrých momentů, jinak nuda