Menu
TOPZINE.cz
Apetit

RECENZE: Othello se představil v Celetné. Chyběly mu detaily

Anna Kottová

Anna Kottová

3. 5. 2013

V Divadle v Celetné se pokusili oživit Shakespeara. Tragédii Othello pojal spolek Kašpar tradičním způsobem. K dokonalému dojmu by ale inscenace potřebovala dotáhnout několik šroubů.

Šlechetný generál Othello, muž tmavé pleti, si vezme o hodně mladší dceru senátora Desdemonu. Vzápětí jej odvolají na Kypr, který má bránit proti Turkům. Jeho žárlivosti a pochyb o sobě samém využije věrný rádce a přítel Jago.

Jago zazlívá Othellovi, že povýšil místo něj na zástupce velitele Cassia, a podezřívá Othella, že spal s jeho ženou. Do sítě intrik se má chytit Othello s Cassiem, nakonec se do nich zaplete i sám Jago. Žárlivost a zášť stojí život čtyři lidi a Jaga čeká vězení nebo smrt.

V Divadle v Celetné pojal spolek Kašpar anglickou klasiku tradičním způsobem. Režisér Jakub Špalek, který má zkušenost se Shakespearovým Richardem III., Hamletem i Romeem a Julií, zapomněl inscenaci přidat duši v podobě jakýchkoli detailů. Othello spolku Kašpar je suchým převyprávěním mnohokrát zpracovaného příběhu a chybí mu pro Kašpary charakteristická poznávací znamení.

Jediným plusem je vystoupení Marka Němce v roli Cassia, který za zvuků středověké hudby Daniela Fikejze rozpohyboval dvojici vlajek. K lepšímu výsledku nepřispěla ani scéna Karla Špindlera, které vévodí syrová plechová kulisa. Šedivou barvou připomíná víc vojenskou základnu než hradby na slunečném ostrově Kypru. Na pusté scéně se navíc hraje s minimem rekvizit.

FOTO: Othello

Jago (v pozadí) má na svědomí všechna nedorozumění. Zdroj: Michal Hladík, Divadlo v Celetné

Kostýmy Jana C. Löbla, které měly za úkol dokreslit muže z vojenské jednotky, se dají rozdělit na dvě části. Horní tvoří košile a vesta, obojí zapadá jak do doby, tak do prostředí armády. Dolní část ale více než kalhoty připomíná legrační sukni nebo nízko posazené kalhoty ve stylu hip hopu. Při pohledu na Jaga jsem si vzpomněla na nevzhledné zelené kapsáče.

alena-hlavnickovaOčima Aleny Hlavničkové: Othello v Celetné neurazí, ani nenadchne. Ocenit si zaslouží výkon Adriana Jastrabana v roli Jaga. Divák měl při výstupech Othella v podání Jana Potměšila problémy se srozumitelností. Krokem vedle byl výběr Aleny Dolákové do role Desdemony. Doláková se do role typově nehodí a vnímání Desdemony jako dámy se v jejím podání ztrácí. Zároveň její kostým skládající se z šatů ke kolenům a kozaček neodpovídá éteričnosti postavy.

Hodnocení: 70 %

Adrian Jastraban se stal platným členem spolku Kašpar. V roli hlavního záporáka Jaga sice drmolil a polykal konce slov, takže mu nebylo místy rozumět, ale dokázal přebít tvář hodného Bedřicha Lišky z Ulice a uvěřitelně zahrát padoucha.

Tentokrát měl s artikulací problém i vždy precizní Jan Potměšil. Ten je v hrách slavného anglického dramatika jako doma. Zahrál si ve všech čtyřech Shakespearovkách, kterým Kašpaři vdechli život. V roce 2000 dokonce získal Cenu Alfréda Radoka za roli Richarda III.

FOTO: Othello

Cassio prosí Desdemonu o přímluvu.

K ústřední trojici patří ještě Desdemona, dcera senátora a Othellova manželka. Její představitelka Alena Doláková má nádherné ryšavé dlouhé vlasy, které kontrastovaly s bílou barvou šatů. Při tanečním svádění v první části představení vytvořily dojem éteričnosti a krásy. Věkově se do role Desdemony také hodí, protože je o hodně mladší než Jan Potměšil jako Othello.

Dolákové Desdemona ale není ani něžná dáma vystupující z drsného prostředí mužů ani plamenná žena okouzlující svojí divokostí všechny přítomné. Spíše připomíná Othella v sukni, a to především kvůli vysokým panským botám.

Inscenaci Othello v podání spolku Kašpar chybí kreativita. Bez okolků na diváka vychrlí děj, ale nenabídne propracovanější detaily, které by kouzlo příběhu o lásce, žárlivosti a intrikách podtrhly.

Othello, spolek Kašpar v Divadle v Celetné, autor: William Shakespeare, režie: Jakub Špalek, hrají: Jan Potměšil, Alena Doláková, Adrian Jastraban, Eva Elsnerová, Marek Němec, Eliška Mesfin Boušková, Pavel Lagner, Tomáš Stolařík, Aleš Petráš

Hodnocení: 60 %

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

RECENZE: Othello se představil v Celetné. Chyběly mu detaily