Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Otcohra. Kdo by nechtěl zabít „fotra“

Redakce

Redakce

20. 4. 2010

def-octohra_2Posedlost vlastním otcem rozvine u mladého programátora zvláštní koníček. Vývoj osobité počítačové hry. Jediným jejím cílem je rozstřílet stařešinu na kusy a škoda každé rány, která padne vedle.

Otcohra, Helmut Köpping jako Rupert 'Ratz' Kramer Zdroj:distributor filmu

Otcohra, Helmut Köpping jako Rupert 'Ratz' Kramer Zdroj:distributor filmu

Sociální napětí a dysfunkční rodiny jsou oblíbená evropská témata a častý jmenovatel mnoha festivalů. Dokonce častěji než je leckomu libo. Snímků natočených na dané téma je každoročně tolik, že narazit na originální zpracování je stále těžší. Při výběru filmů z 2. dne letošního ročníku Dnů Evropského filmu jsem proto dlouho neváhala.

Soudruh především

Děj příběhu ztvárněného dle stejnojmenného románu pojednává o svébytném Ritzovi. Dospívání v komunistickém Německu mu nesmazatelně opepří otec, který je příznačným funkcionářem své doby. Jeho politické přednosti jsou natolik výrazné, že zastává významný ministerský post. Fakt, že doma je v mnoha ohledech v podstatě liberál, synovo mínění o pravé povaze živitele nijak nezlepší. Díky zálibě v programování raději uniká do virtuálního světa.

Otcohra, Christian Tramitz jako nenáviděný otec Helmut Kramer Zdroj: distributor filmu

Otcohra, Christian Tramitz jako nenáviděný otec Helmut Kramer Zdroj: distributor filmu

Zabij si svého otce

Díky své dobře živené nenávisti k otci vylepšuje i v dospělosti stále  svou oblíbenou hru. Princip je poměrně jednoduchý, postřílet všechny z protivníkovi nekonečné armády. Zvláštností je, že všichni nepřátelé vypadají stejně. Jako jeho otec. Kdo by si takovou hru nechtěl zahrát? Herní vražedné přeludy plíživě prosáknou i do reálného světa Ritze.

Vídeň. Zdánlivý klid naruší telefonát přítelkyně Mimi. Chce, aby za ní co nejdříve přiletěl do New Yorku. Ritz neváhá. Teprve po příletu zjistí čeho se naléhavá pomoc týká a bude muset některá svá stanoviska přehodnotit. Vedle svých vlastních iluzí bude konfrontován i s pohnutými osudy dalších dvou rodin, které možná posunou jeho perspektivu.

(Lehko)vážné drama

Koncepce filmu je tvořena prolínáním příběhů, kdy jednotlivá období nejsou v přísně chronologickém sledu. Tíživé momenty přitom mají subjektivní osobitost a postrádají tak historicky zatuchlý patos. Spolu s animovanými výjevy klasických 2D i 3D stříleček a určitým vtipem je snímek Otcohra překvapivě osvěžující ztvárnění evropských klišé.

Otcohra (Das Vaterspiel)

Drama
Rakousko / Francie / Německo, 2008, 117 min

Režie: Michael Glawogger
Hrají:
Helmut Köpping, Sabine Timoteo, Ulrich Tukur, Christian Tramitz, Itzhak Finzi, Samuel Finzi, Michou Friesz, Franziska Weisz

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Otcohra. Kdo by nechtěl zabít „fotra“