Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Ondine. Malá mořská víla pro dospělé

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

2. 9. 2010

Co kdybyste z moře vylovili zkřehlou dívku, která by byla oblečená do šatů ze síťoviny a málem by se nedokázala nadechnout? Přepadla přes zábradlí neznámé lodi, nebo by byla zmatenou mořskou pannou, kterou jste omylem ulovili?

Syracuse a jeho mořská víla, Zdroj: distributor filmu

Něco podobného se stalo Syracusovi (Colin Farrell). Poklidně si rybařil a najednou vytáhl síť, do které byla namotaná neznámá dívka… Ale nebyla mrtvá! Mluvila dost trhanou angličtinou, byla nebývale krásná a nic si nepamatovala. A tak ji ubytoval v domě u moře a seznámil ji se svojí dcerou Annie, která trpí vážnou nemocí ledvin, a proto musí jezdit na vozíčku. Annie se pohádková mořská víla zalíbila…

Prvoplánový útok na city?

Už jen stručný obsah filmu se vám snaží útočit na city. Chudinka holčička, nemůže chodit. Její rodiče se rozvedli. A tak si našla mořskou vílu, se kterou se kamarádí a zapomíná díky tomu na svoji nemoc…

Snímek Ondine ale není tak prvoplánový. Tohle totiž vůbec není jeho ústřední téma. Zabývá se spíš tím, co jsem předestřela v úvodu – tématem rozporu mezi pohádkovým dětstvím a realistickou dospělostí. Během filmu totiž budete neustále přemýšlet, jestli to je pravda a neznámá dívka je mořská panna… A nebo to je jen shoda náhod a na konci vyplave na povrch (doslova), odkud skutečně pochází.

Během tohoto tápání vás doprovází mužný Colin Farrell, který se postupně do svého úlovku zamilovává a zároveň neustále dokazuje, že by pro svoji dceru Annie udělal cokoli. Vytváří tak v podstatě dokonalého chlapa, který dokáže milovat jak vás (teď mluvím ke křehčímu pohlaví), tak i své dítě – a oba naplno.

Toto romantické drama ale není určené výhradně pro ženy, přesto se u něj asi nebude bavit úplně každý. Zacílen je hlavně na ty nostalgické typy diváků, kteří si při sledování jen povzdechnou se slovy „chci být zase malé děcko a věřit pohádkám…“

Happy end s nádechem marnosti

Nebudu vám prozrazovat konec, řekněme ale, že se jedná o happy end s nádechem marnosti (jistě, z toho si asi moc neodvodíte). Spíš jen podtrhává celý snímek, který je ze začátku pozitivní (jako každá pohádka), pak dojde ke krizi (přišlo zlo) a ta je nakonec zažehnána. Dalo by se to přirovnat ke Sněhurce. Tu taky políbí princ a ona s ním odjíždí do jeho zámku. Jenže opouští tím i své kamarády trpaslíky, což je ta smutnější stránka věci.

Láska není jenom jedna

Očima Kataríny Strakové: Příjemně průměrná, realisticky pohádková záležitost, kde je umně vykreslený střet dětských přání a fantazie s nepokrytou realitou. Ondine má spád a dalo by se říci, že i nápad. Ačkoli motiv geniálního dítěte-detektiva, jehož oba rodiče jsou alkoholici a ono je k tomu navíc smrtelně nemocné, by už také mohl být něčím nahrazen. Je to vlastně laciný trik, jelikož děti stále ještě světové diváctvo dojímají (na druhou stranu, proč toho nevyužít). Ta, která přichází z moře, v kombinaci s Colinem Farrellem muže neurazí, ženy potěší a muže pak doma potěší jejich rozněžnělé ženy…

Hodnocení: 3***

U Ondine musíte neustále přemýšlet, soustředit se na veškeré náznaky režiséra Neila Jordana (Interview s upírem, Michael Collins). Neexistuje, že vypnete a budete se bavit nad příjemnou pohádečkou. Toto drama ve skutečnosti skrývá několik filosofičtějších momentů, kvůli kterým budete nad filmem přemýšlet ještě pár dní.

Malá mořská víla si našla svého prince

To vše doprovází plynulá hudba a píseň All Alright od islandské skupiny Sigur Rós. I díky tomu si celou dobu přijdete jako v kouzelné pohádce a uvěříte na víly. Film ve vás ale celkově vyvolá mírné rozladění, a to nepříjemného typu. Proto nedokážu dát Ondine plný počet hvězdiček.

Protože jsem si posledních deset minut představovala jinak. Film byl natočen ve spolupráci Irska a Spojených států. Drsná a tajemná irskost vás bude provázet drtivou většinu snímku. A pak přijde na řadu těch deset minut, které zase zastupují tvorbu za velkou louží (rozumějte: překombinovanost).

Ondine (Ondine)

Drama / Fantasy
Irsko / USA, 2009, 103 min

Režie: Neil Jordan
Hrají: Colin Farrell, Alicja Bachleda, Stephen Rea, Dervla Kirwan, Alison Barry, Tony Curran, Tom Archdeacon

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: Ondine. Malá mořská víla pro dospělé