×
TOPZINE.cz

RECENZE: Olomoucké provedení U pokladny stál. Rozhodně stálo za to

FOTO: Ředitel Pěna a úředník Patočka
Ředitel Pěna si potrpí na dodržování předpisů a disciplínu. Zdroj: MDO

Na prknech olomouckého Moravského divadla se od září pravidelně odehrává komické drama. Divadelní hru U pokladny stál nacvičil s činoherním souborem režisér Nikolaj Penev. Adaptace je především nabitá akcí.

FOTO: Pěvecký sbor Poslední naděje
Pěvecký sbor Poslední naděje se pilně připravuje na vystoupení v Lázních Slatinice. Zdroj: MDO

Herecké duo, Roman Vencl a Vojtěch Lipina, které září také ve výše zmíněné hře Sluha dvou pánů se opět objevuje bok po boku. A s nimi na scénu také přichází zástupci živočišné říše. A to klíště a moucha.

Moucha si zahraje pouze v jedné scéně, zato klíště nás provází celým příběhem. Jak je složité si kvůli byrokratickému aparátu nechat vytáhnout klíště, geniálně předvedl právě Lipina. Celkový dojem však kazí vzpomínka na obdobný vtípek Vencla jako sluhy dvou pánů, kterého po celé představení provázela blecha.

Nejen zvířátka spojují obě hry. Je to také výborný humor. Právě díky klíštěti dostanou hlavní představitelé klíšťovou encefalitidu. V halucinacích předvedou výkon hodný slzám. Ne smutku, ale smíchu.

A ocení jej především stálý začátečníci němčiny. Divák se však nemusí bát, že by snad hercům nerozuměl. Pro pochopení není důležité znát jakýkoli světový jazyk, postačí smysl pro humor.

FOTO: Ředitel Pěna a úředník Patočka
Ředitel Pěna si potrpí na dodržování předpisů a disciplínu.

Divadlo oživil i pěvecký sbor Poslední naděje. A není to zásluha pouze dobrého zpěvu herců, ale taky živé kapely na jevišti a působivých hereckých výkonů zpěváků. Všechny scény s nimi byly harmonické a zábavné. Každý svým jedinečným přednesem dodal něco, co celkově působilo fantastickým dojmem.

I lidem, kteří večer nestáli přímo na prknech patří dík. Provedení scén, rekvizity, kostýmy. Vše se k sobě hodilo. Všechno pasovalo a dodávalo představení tu pomyslnou poslední kapku skvělého a propracovaného představení.

FOTO: Ošetřovatel Rozruch a úředník Patočka
Ošetřoval Rozruch zjišťuje, Jak je těžké si kvůli byrokratickému systému nechat vytáhnout klíště.

V každém uměleckém kousku se ale najde něco, co do něj zcela nepasuje. Manželé Vomáčkovi svým příchodem na scénu vždy poněkud rozhodili probíhající děj.

Herecké provedení nebylo špatné, to vůbec ne. Ale jejich životní nesnáze přebíjely nesnáze hlavních postav. A tak spolu hlavní a vedlejší dějová linie příliš nekomunikovala a spíš se každá snažila povýšit nad tu druhou.

Občas divák zaslechne i hlášky z legendární filmové adaptace s Vlastou Burianem. Známé monology a dialogy tu ale fungují jen jako podpůrné žertíky než jako hlavní groteska. Ještě jeden doplňující prvek zde figuruje. Je jím postava úředníka Patočky, který skvěle zapadá mezi Lipinu a Vencla.

U pokladny stál, Moravské divadlo Olomouc, režie: Nikolaj Pavlov Penev, hrají: Vojtěch Lipina, Roman Vencl, Jan Ťoupalík, Vendula Fialová, Vladimíra Včelná, Lenka Kočišová, Petr Kubes a další

Hodnocení:  90 %

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..