Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: Občanský průkaz. Český film, na který můžeme být hrdí

Nikola Němcová

Nikola Němcová

19. 10. 2010

Každý z nás si jistě pamatuje na chvíle, kdy se těšil, až mu bude těch krásných patnáct a dostane občanku. Samozřejmě to propojil i s hláškou „tak a teď už budu moct!“. Nový film Ondřeje Trojana vypráví příběh čtveřice kamarádů, kteří žijí za období normalizace. Jejich příběh mapuje od patnáctin, kdy slavnostně dostali svůj občanský průkaz. Nebojte, film není jen o občance, přesto její role ve filmu není nepatrná.

Komediální drama režiséra Ondřeje Trojana na motivy stejnojmenné knihy Petra Šabacha Občanský průkaz sleduje příběh čtveřice kamarádů od doby, kdy dovrší patnáctého roku a dostanou občanku, až po jejich krůčky k dospělosti a snahy vyhnout se vojně. Ta zde působí jako obrovský strašák pro všechny mladé chlapce.

Další film z české historie. Už zase?

Někomu to už může lézt na nervy. Další film z české historie, opět z období, které nebylo pro nás jednoduché. Tak čím se tento snímek liší od ostatních? Ondřej Trojan je sázka na jistotu. Nepatří sice mezi produktivní režiséry, ale na co sáhne, to se dle mého názoru povede. Jeho debut Pějme píseň do hola patří tak trošku ke kultovním.

Za jeden z plusů filmu považuji to, že nám Jarchovský s Trojanem neservírují ledajaké drama. Nesledujeme jen trápení ústředních hrdinů, ale dočkáváme se i humorných chvil. A tyto momenty se střídají lehce, nenuceně a připadají vám přirozené. V jednu chvíli se smějete, až se za břicho popadáte, a následně vás mrazí po celém těle. Dalším plusem je dobrý výběr písniček, který podkresluje příběh, který je vyprávěn. Ve snímku zaslechnete Boba Dylana, písničky skupiny  Sweet a nebo známé Black Sabbath.

Očima Elišky Nové: Svou obyčejností mrazivě neobyčejný, až se zarývá pod kůži a zanechává tam stopy. Příběh čtyř kluků dospívajících v 70. letech není ničím víc, ničím míň než příběhem doby bez příkras i zbytečného sentimentu. Občanský průkaz je komedie, která vás rozbrečí, a drama, u kterého se zasmějete. Z přehršle filmů s komunistickou tematikou by právě ten nový Trojanův měl být víc vidět.

Hodnocení: 5*****

Jeden ze způsobů jak dostat modrou knížku

Pro někoho to může znít jako šílenství, obsadit do ústředních rolí neherce, ale právě to působí ve snímku velmi dobře. Kluci jsou bezprostřední, věříte jim každé slovo a dokážou být i vtipný. Možná z nich jednou něco bude, řekla by nejedna babička. Tvůrci si můžou připsat další bod. Celkově co se týče hereckých výkonů se nedá nic vytknout. I když jedna drobnost by tu byla. Ač Annu Geislerovou považuju za jednu z nejtalentovanějších hereček současnosti, její roli matky jsem jí moc nevěřila.

Zato bych ráda vyzdvihla výkon Kristýny Lišky Bokové. Její ztvárnění učitelky, která stojí při svých žácích, ačkoliv ji to může stát i místo a mnoho problémů, bylo velmi realistické. A pro Martina Myšičku (Karamazovi) to je po dlouhé době pořádná výraznější role, kterou si zaslouží. Více tohoto talentovaného herce!

Scény, při kterých tuhne krev v žilách, a zároveň se chcete smát

V 70. letech byla vojna velkým strašákem a v Občanském průkazu se povedlo tento strach ztvárnit. Když člověk na plátně vidí, co opravdu lidi dělali, aby se vojně vyhnuli a dostali modrou knížku, tak ho mrazí na zádech. Například vyjít v zimě ven po koupeli a nahý, abyste dostali zápal plic. V tu chvíli stěží popadáte dech. Takovou scénu ale zase vystřídají jiné pokusy, které nakonec končí tak, že se směje celý sál.

Očima Pavlíny Nouzové: Není moc filmů, které by dokázaly období komunismu zobrazit pravdivě, nijak přehnaně, bez křečí a hysterie. Naposled se to podařilo Pelíškům (Pouta opravdu nepovažuju za pravdivý a především atraktivní film), teď nastupuje Občanský průkaz. Je ale dost možné, že v kinech si moc peněz nevydělá. Je dlouhý (a přitom nenudí), od pro davy málo známého režiséra (Troška baví přece víc), s nebulvárním tématem (ne jako monsieur Jákl s Kajínkem). A nebo mu lidé dají šanci. Pak se mohou těšit na svěží komedii, kde ukápne i nějaká ta slzička.

Hodnocení: 5*****

Nejspíš jediným negativem filmu je jeho délka. Neuškodilo by trochu zkrátit stopáž. Přece jenom 137 minut může být pro některé diváky už mnoho. Ale naštěstí fungují určitá záchranná lanka. Když už začínáte mít pocit, že se brzy začnete nudit, přijde scéna, která vám to v plné míře vynahradí. Občanský průkaz můžeme považovat za jedno z největších překvapení nejen letošní sezóny, ale celkově české kinematografie.

Občanský průkaz

Komedie / Drama
Česko, 2010, 137 min

Režie: Ondřej Trojan
Hrají
: Libor Kovář, Matouš Vrba, Jan Vlček, Jakub Šárka, Aňa Geislerová, Martin Myšička, Marek Taclík, Kristýna Boková – Lišková, Magdaléna Sidonová, Jana Šulcová, Jaromír Dulava, Jiří Macháček, Václav Kopta, Oldřich Vlach, Jan Vaši, Matej Landl, Jenovéfa Boková, Jakub Jánoš, Marina Vyskvorkina, Adam Kubišta, Juraj Nvota, Liliana Malkina, Lukáš Latinák

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
5
Právě čtete

Recenze: Občanský průkaz. Český film, na který můžeme být hrdí