Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Recenze: New Yorku, miluji Tě! (ale jde mi jenom o sex…)

Pavlína Nouzová

Pavlína Nouzová

28. 1. 2010

New-Yorku-miluji-Te-1Tato pseudopocta americkému velkoměstu totiž není o ničem jiném než o chvilkovém zážitku. Podíváte se, usmějete se a vrátíte se zase poslušně domů. Nic dlouhodobého, nic zapamatovatelného. Nezamilujete se.

Zdroj: Distributor filmu

Zdroj: Distributor filmu

Před několika lety odstartovala série Města lásky filmem Paříži, miluji Tě. Dalším městem, které si skupina režisérů vzala na paškál, byl tentokrát New York. Opět vás čekají krátké povídkové úseky, pokaždé natočené někým slavným s někým slavným. Paříž se spíš orientovala na známé a šikovné režiséry, New York raději sáhl mezi zvučná jména herecká. A nedopadlo to nejlépe.

Snímek o Paříži jí byl totiž věrný atmosférou, příběhy, laděním. Například z povídky, která se odehrávala na hřbitově Père Lachaise, na vás dýchla jistá tajemnost, ale zároveň i hravost, jíž jsou francouzské uličky plné. Většina krátkých snímků byla kvalitních, originálních, měly spád.

V New Yorku jsem sice nebyla, ale přesto mám pocit, že bych jeho atmosféru poznala. V tomto filmu chybí. Jen párkrát se mihne, aby vás podráždila, a zase zmizí v nedohlednu. Těžko se hodnotí film složený z několika malých částí – těžko můžete říct, že jako celek je to nuda, když víte aspoň o dvou, třech kouscích, které stály za podívání.

Zdroj: Distributor filmu

Zdroj: Distributor filmu

Předně si myslím, že je hodně špatné, když se mi nejvíc líbila povídka s Orlandem Bloomem. Určitě tu není něco v pořádku. Má ale překvapivé kouzlo a je plná té lásky, která by měla dýchat i z ostatních snímků. Režisérem je pro nás celkem neznámý Japonec. Orlando tu pracuje jako skladatel, kterého jeho zaměstnavatel chce donutit přečíst Dostojevského. Mladému umělci se to samozřejmě moc nezamlouvá a po telefonu si stěžuje sekretářce šéfa. Kdo je ale ta tajemná slečna s líbezným hlasem?

Další smutný fakt je i to, že nejvtipnější postavu ztvárnil nesmrtelný, 95letý Eli Wallach (určitě ho znáte jako zlého banditu ze Sedmi statečných). Neexistují snad mladí, dobří herci? Starý pán (Eli Wallach) se ve snímku prochází se svou starou ženou po New Yorku a v podstatě jen mluví. Nakonec vám ale nezbude než se tupě usmívat, jak je ta láska i po operacích, infarktech a mrtvičkách pořád krásná…

A konečně devíza celého filmu: nejlepším režisérem je zřejmě Brett Ratner. S vycházející hvězdou Antonem Yelchinem natočil krátkou sondu do života teenagera (a navíc panice) v New Yorku. Ne, kupodivu to není hloupé. Moc ne. Hlavně to má nápad a překvapivou pointu, což spoustě zbylých snímků chybí.

Zdroj: Distributor filmu

Zdroj: Distributor filmu

Některým filmařům totiž asi nedošlo, že nějaký náhled na jeden den života obyčejného Američana nikoho nezaujme. A takovýchto rádoby intelektuálních pokusů je v New Yorku, miluji Tě víc. Hlavně by měl někdo Natalii Portman vysvětlit, že je možná skvělá herečka, ale režisérka z ní nikdy nebude. Jistěže jiní to dokázali (Mel Gibson, Gary Sinise), ale ona na to prostě nemá. Nebudu se pitvat v její povídce, stačí snad říct, že je skutečně blbá.

Bohužel toto přízvisko si zaslouží i druhý kousek, ve kterém pro změnu hraje. Je bez nápadu. Hayden Christensen zase zůstal tím, kterého dívky milují, ale hrát opravdu neumí. Maggie Q je dál nezajímavá kočička. A tak bych mohla pokračovat do nekonečna. New Yorku, miluji Tě obsahuje pouze pár výborných povídek, pár vyloženě špatných a zbytek je jen nudná vata.

Přitom ale návštěva tohoto velkoměsta není o nějakém odosobnění. Věřím, že New York není tak chladný a nezáživný, jak by se mohl podle této pseudoromantiky jevit na první pohled. Jestli bude příště Řím, Tokio nebo třeba i Kyjev, ať to raději natáčí někdo zručný. Myslím, že nejsem sama, kdo se obejde bez zvučných jmen hollywoodských herců a hereček.  Je sice moc hezké, že jsou režiséři z různých koutů světa (USA, Japonsko, Indie, Německo…), zřejmě to poukazuje na metropolitu New Yorku… Ale k čemu nám jsou metafory, když snímek není nic extra?

New Yorku, miluji Tě! (New York, I Love You)

Drama / Romantický
Francie / USA, 2009, 110 min

Režie: Fatih Akin, Yvan Attal, Albert Hughes, Allen Hughes, Wen Jiang, Joshua Marston, Mira Nair, Park Chan-wook, Brett Ratner, Andrei Zvjagincev, Natalie Portman, Shekhar Kapur
Hrají: Hayden Christensen, Robin Wright Penn, Chris Cooper, Maggie Q, Kevin Bacon, Justin Bartha, Julie Christie, Shia LaBeouf, Orlando Bloom, Ethan Hawke, John Hurt, Blake Lively, Rachel Bilson, Olivia Thirlby, Eli Wallach, Bradley Cooper, Drea de Matteo, Qi Shu, Natalie Portman, Anton Yelchin, Eva Amurri, Goran Visnjic, Cloris Leachman, Burt Young, Irrfan Khan, Saul Williams, Ugur Yücel, Christina Ricci, James Caan, Jacinda Barrett, Taylor Geare, Andy Garcia

Hodnocení: 3***

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Recenze: New Yorku, miluji Tě! (ale jde mi jenom o sex…)